Волонтера зі Львова оштрафували за автомобілі військовим

13:55 1 квітня 2016 р.

Фото до новини


Фото: dw.com

Державна фіскальна служба намагається стягнути з Олександра Садовського штраф за невчасне розмитнення автомобілів, переданих у зону бойових дій на Донбасі. 1 квітня справу слухатимуть у суді.

Волонтер зі Львова Олександр Садовський повідомив в інтерв’ю Українській службі «Deutsche Welle»: «Мені виставлено штраф за три автомобілі, які я ввіз з Польщі з квітня 2014 року і передав на передову, їх фактично вже й немає. Йдеться десь про тридцять тисяч гривень». 

За два роки наполегливої волонтерської діяльності активіст зумів купити закордоном понад сімдесят автомобілів і перевезти у саме «пекло» бойових дій. «Навіть в Донецький аеропорт везли броньовані авто, але трохи не встигли», – розповів Олександр.

Нині він – відповідач перед державою за те, що недотримав процедури розмитнення. Волонтер іронічно зауважив: «Я в числі перших, хто почав завозити машини на передову, коли там так потрібні були засоби для пересування, коли там нічого не було. Тепер перший і відповідаю за добрі справи».

За його словами, 90 відсотків авто, які зараз на передовій, куплені волонтерами на кошти благодійників. Щоправда, чимало з них потребують ремонту і простоюють.

Уже два місяці Олександр не купує авто. «Бо бракує коштів і стимулу, – пояснив активіст. – Хоча окремі волонтери досі возять машини та запчастини, але це радше поодинокі випадки. Вже всі виснажилися допомагати, а тут ще й держава відбиває всяке бажання. Коли я гнав машини, тоді не думав про якесь розмитнення, це робилося швидко, бо велика потреба була, оформляв на родичів, знайомих, друзів. Вони на них і досі «висять».

Найчастіше волонтери закуповували автівки у Польщі, Німеччині та Італії, бо там у рази дешевше, ніж в Україні. «Спочатку брав будь-які машини, – повідомив активіст, – згодом зосередився на мінівенах, броньованих позашляховиках, машинах швидкої допомоги. Ціна машин коливалася від двох-п’яти тисяч доларів, гроші давали прості люди, доброчинці. Про розмитнення й не думали, бо воно в рази дорожче за вартість купленого авто. Ми ж економили на всьому, навіть каву брали у термос, коли гнали авто на схід».

Активіст наголосив, що не виключав можливих проблем з фіскальними органами, а тому неодноразово звертався до митної служби, просив посприяти вирішенню справи та знайти механізм списання машин, на що впродовж року отримував формальні відписки про борг. Своєю чергою, керівник благодійного фонду «Народна підтримка воїнів АТО» колишній активіст луганського Євромайдану Сергій Глотов. пояснив в інтерв’ю Українській службі «Deutsche Welle» повідомив:

«У схожій ситуації «злісних» порушників митного законодавства сьогодні опинилися всі волонтери та благодійні організації, які на перших порах купували і завозили авто для потреб військових у зоні конфлікту на Донбасі. На нашій організації теж «висить» кілька машин, які нині рятують життя бійцям, або вже розтрощені.

Ситуація ганебна: держава вбиває будь-яке бажання допомагати. Приміром, зараз ми зібрали гроші на швидку допомогу, а тепер думаємо, чи потрібно нам ці клопоти з ввезенням і розмитненням.

За кілька років фіскальні органи могли розробити якийсь механізм ввезення машин без розмитнення, або списання завезених. Повірте, вирахувати чи машина дійсно на сході, а не використовується аферистами дуже просто. Треба лише бажання відповідних служб. 

Є звісно і «чорні» схеми ввезення машин, як то за 400 доларів, і жодного тобі розмитнення. Але справжні волонтери до цього не хочуть вдаватися».

Подібні судові справи фактично «паралізують» роботу волонтерів. Держава добиває волонтерський рух, який і так уже згасає, бо люди і підприємці виснажилися».

У коментарі львівським журналістам голова Львівської митниці ДФС України Андрій Тодощук визнав, що немає механізму зняття з обліку авто, які були завезенні на початку конфлікту і вже знищені. «Мінфін лише розглядає питання щодо процедури підтвердження цих авто, щоб зняти з обліку, але підзаконного акту ще немає», –запевнив Тодощук.

Утім, дещо інша ситуація з автомобілями, які досі експлуатуються у зоні АТО і були завезені з-за кордону. Їх, за словами керівника Львівської митниці, можна легалізувати, безкоштовно розмитнивши.

Такий механізм є, але про нього мало кому відомо. Особа, яка ввезла автомобіль має звернутися у військову частину, або громадську організацію, яка візьме на себе її оформлення. Останні мають скерувати до митних органів документи на машину, далі засідає комісія і визнає авто гуманітарною допомогою, митні брокери здійснюють безкоштовне декларування цього вантажу, і митниця проводить розмитнення, пояснює процедуру керівник Львівської митниці.

«Процедура розмитнення займає один день, – переконує чиновник. –За такою схемою уже розмитнено чотири десятки машин. Якщо йдеться про автомобіль, який вже знищено, то ми пропонували механізм, коли військово-цивільні адміністрації (Луганська, Донецька обл..) надавали б відповідні довідки на місцях, і вже на підставі цих документів ми б могли зняти машину з контролю. Але поки це питання не вирішено».

Натомість волонтер Садовський сподівається, що після розголосу, домовитися з фіскальною службою у суді буде простіше. Разом з тим він дуже скептично оцінює запропонований механізм для автолегалізації. 

Волонтер вважає: «Я думаю, що не все так просто, як це декларують чиновники. Далеко не кожна військова частина захоче на себе взяти машину, а громадська організація і поготів, аби потім морочитися з фіскальними органами. Бо довіри вже немає».

З колегою погоджується і активіст Сергій Глотов. Утім, за його словами, фонд таки спробує скористатися затвердженим механізмом, бо іншого шляху позбутися проблеми наразі немає.

Про це повідомили сьогодні, 1 квітня, в Українській службі «Deutsche Welle».

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів