Прецедент у Львові: забудовника тягнуть до кримінальної відповідальності

16:25 4 квітня 2017 р.

Власники квартир, які придбали помешкання на вулиці Антонича, 3 у Львові, що його збудувало ПрАТ «Ірокс», не знали, що купують житло без електропостачання, водопостачання, газопостачання і каналізації. Крім того, забудовник ще й незаконно зареєстрував на себе спільну власність мешканців будинку.

Про це сьогодні, 4 квітня, під час прес-конференції на тему: «Липові» реєстрації квадратних метрів у новобудовах або як забудовники привласнюють спільне майно мешканців у багатоквартирних будинках. Хто захистить права мешканців?», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив представник ОСББ «На Антонича, 3» Назарій Дзондза.

- Ми вважали, що купили житло, цілком придатне, щоби там жити. А насправді це виявилося не так. Ми купили програшний лотерейний квиток, - каже він.

За словами мешканця 23 вересня 2015 року інспекція Держархбудконтролю підписала декларацію про готовність до введення в експлуатацію будинку. Що, по суті, є порушенням закону.

- Так, самі труби і дроти в будинку є. Є навіть різного роду лічильники. Проте забудовник не уклав угоди з організаціями, які постачають газ, воду та електрику і мають на це відповідні ліцензії. Відповідно і наші труби та дроти не були під’єднані до загальноміських мереж, - Назарій Дзондза каже, що про ці проблеми мешканці вже дізналися, коли віддали всі кошти забудовникові, заселилися до своїх квартир і в них почалися перебої з електро-, газо- та водопостачанням.

Після тривалих з’ясувань стосунків і причин, чому щезає вода, блимає лампочка та діються інші незрозумілі речі, мешканці об’єдналися в ініціативну групу, яка потім перетворилася на ОСББ. І своїми силами та за свій кошт виготовили технічну документацію для приєднання до електричних і газових мереж міста.

- Проте і тут власник, ПрАТ «ІРОКС», намагався чинити нам перешкоди. В момент, коли працівники обленерго приєднували наш будинок до мереж, приїхали представники забудовника і намагалися силою перешкодити доступу електриків до мереж. Ми тоді викликали поліцію, - розповідає мешканець будинку на вулиці Антонича, 3.

На цей момент, за його словами, електрику і газ в будинок постачають «Львівобленерго» та «Львівгаз». А ось питаннями води та водовідведення і надалі займаються структури ПрАТ «ІРОКС».

- Ці послуги ми в них купували за тими ж цінами, що й у водоканалу. Але 14 березня вони нам відімкнули воду. І ми тепер без води та водовідведення. Ми написали скарги в санепідемстанцію, МНС, міськраду, - розповідає Назарій Дзондза.

Намагаючись діяти в правовому полі, оформляючи всі документи на своє житло та створюючи ОСББ, мешканці дізналися про дуже дивну річ: сходи та сходові клітки у їхньому будинку приватизовані забудовником ПрАТ «ІРОКС». Це підтвердила заступник начальника з питань державної реєстрації-начальник управління державної реєстрації головного територіального управління юстиції у Львівській області Оксана Куманська-Нор.

- До мене прийшли мешканці цього будинку з тим, що в 2016 році державний реєстратор зареєстрував право власності ПрАТ «ІРОКС» на будинок за адресою Антонича,3 у Львові, хоча ці квартири вже належать їхнім власникам, і вони вже створили там ОСББ. Ми почали з’ясовувати, як це сталося. Отож, у 2012 році на підставі судового рішення ПрАТ «ІРОКС» набуло право власності на об’єкт за цією адресою площею понад 400 квадратних метрів. Потім він продавав ці квартири, і власники реєстрували своє право власності. Проте залишилася непроданою квартира №5. Її площа 75,2 квадратних метра. І 27 вересня 2016 року ПрАТ «ІРОКС» подає документи на проведення державної реєстрації права власності на житловий будинок площею 75,2 квадратних метра. Тут має місце грубе порушення законодавства як державним реєстратором, так і заявником, який подав ці документи на реєстрацію. Він зареєстрував не квартиру в будинку, а як будинок у будинку. В цей же період ПрАТ «ІРОКС» реєструє в цьому ж будинку право власності на сходові клітки. Це – абсурд, - юрист намагається знайти логіку в цих діях, але не знаходить.

Тому заступник начальника з питань державної реєстрації-начальник управління державної реєстрації головного територіального управління юстиції у Львівській області подала заяву про вчинення злочину до органів поліції та скерувала скарги до Міністерства юстиції про скасування незаконної реєстрації.

- Розгляд скарги в Міністерстві юстиції призначено вже на наступний тиждень. І наступного тижня на засідання комісії, до якої входять представники прокуратури, юстиції та правоохоронних органів, викличуть слідчого, який уже понад місяць розглядає нашу скаргу. І ми з’ясуємо, які дії вже зробили правоохоронці за цей місяць, - повідомила Оксана Куманська-Нор.

Вона наполягає, що цю справу потрібно довести до суду. Тому що нове антирейдерське законодавство передбачає позбавлення волі за такі дії.

- Якщо в нас з’явиться хоча би один судовий вирок щодо махінацій у сфері державної реєстрації, то будь-які махінації будуть припинені, - наголошує юрист.

Водночас, за її словами, навіть якщо державний реєстратор відмовляє реєструвати абсурдні права власності, ПрАТ «ІРОКС» домагається цього іншими шляхами.

- У мене на прийомі були представники іншого ОСББ, які також мають «дружні» відносини з ПрАТ «ІРОКС». Тут попри відмову державного реєстратора провести незаконну державну реєстрацію на низку об’єктів, суд визнав ПрАТ «ІРОКС» власником цих об’єктів. Це рішення, на щастя, ще не вступило в законну силу, ми чекаємо рішення апеляційної інстанції, - розповідає Оксана Куманська-Нор.


Юрист ГО «Ресурсний центр для ОСББ» Андрій Бурий стверджує, що  ситуація, коли мешканці вже після заселення до квартир, довідуються, що до будинку не подають воду, електрику і газ, не поодинокі. Забудовники користуються незнаннями законів тих, хто купує в них помешкання, та зловживають їхньою довірою. І в ліпшому випадку змушують, наприклад, користуватися послугами своїх управительських компаній.

- Забудовники створюють свої управительські компанії. Вони будують будинки і передають управління ним своїй же управлінській компанії. Компанія надає послуги в цьому будинку і займається всіма поточними питаннями, які стосуються утримання цього будинку та прибудинкової території, - пояснює Андрій Бурий.

Однак частіше забудовники підписують тимчасові договори з ліцензійними організаціями-постачальниками води та електроенергії для ведення будівництва. А потім  постачають технічну воду і електрику рівно стільки, аби у квартирі горіла одна лампочка і текла тоненька цівочка води з крану.

- Але на етапі введення будинку в експлуатацію органи Держархбудконтролю повинні перевірити, чи підписав забудовник договори з ліцензійними компаніями на постачання води, електрики і газу. Це й вважається дотриманням всіх норм законодавства. Якщо ж цього не зроблено, то наявне порушення закону. Але, на жаль, таких випадків – як у Львові, так і в Україні – є дуже багато, - констатує Андрій Бурий.

Тому, за його словами, найліпше мешканцям створити своє ОСББ. А перед купівлею квартири поцікавитися у ліцензійних організаціях, які надають послуги з водо-, газо- та електропостачання, чи підписав забудовник з ними відповідні договори і чи виконав всі умови.

 


Відео: Львівський прес-клуб.

dailylviv.com

До теми

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Газова петля чи зашморг?

Рубрика: Економіка

У кого купувати дешевий газ

Рубрика: Економіка

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу