На Львівщині шахраї вдають, що збирають гроші пораненим бійцям, а насправді – наживаються (відео)

19:11 9 жовтня 2014 р.

Фото до новини


Фото: Radiosvoboda.org

Підполковник з регіонального медіа-центру Вадим Бакай радить лише перевіреним людям давати допомогу – церкві й військовим частинам, а також звертатися тільки до тих волонтерів, які визнані громадськістю.


Відео: «Телеканал новин «24»

Саме завдяки підтримці людей існує українська армія і добровольчі батальйони, які перебувають у зоні бойових дій на Сході. Люди жертвують гроші, продукти, одяг, допомагають пораненим бійцям.

Водночас є ті, які наживаються на чужій біді і використовують ситуацію. Як не потрапити на гачок аферистів і бути певним, що допомога дійде до того, хто її потребує?

26-річний Тарас Романець два роки тому після автомобільної аварії став інвалідом. Тоді його фотографія була опублікована у ЗМІ. І недавно чоловік дізнався від знайомої, що світлина дворічної давності розміщена у соціальних мережах, як пораненого бійця у зоні АТО, з номером рахунку, куди слід переказувати гроші.

«Там написали, що я Діма Муравйов з зони АТО, важкопоранений і що мені дуже потрібні гроші. Одразу знайома написала заяву в міліцію. Я ніколи не був у зоні АТО», – розповів паралізований чоловік.

Скільки грошей було перераховано громадянами шахраям – невідомо. Не знайшли правоохоронці й самих злочинців. 

Будь-хто з поранених може стати жертвою шахраїв

Наталя Солтисяк як громадський активіст займається моніторингом інтернету. І від початку бойових дій на Донбасі, коли люди почали масово підтримувати і допомагати армії і батальйонам, виявила десятки випадків шахрайства.

Жінку зацікавила фотографія нібито пораненого, як було підписано, який втратив ногу і руку, з усіма банківськими рахунками та історією хлопця. Як вона з’ясувала, фотографія була зроблена кілька років тому у шпиталі чоловікові, який внаслідок ДТП втратив ногу.

«Я засумнівалась щодо фото, бо надто мутне лице і видно було, що воно переставлене фотошопом, – розповіла Наталя Солтисяк. – Поміняли голову і відрізали руку, тобто забинтували. У соцмережах я знайшла, що справжній чоловік, який постраждав в аварїі, попереджав всіх про фейкову фотографію. Все частіше такі фотографії з’являються, викладають реальну світлину бійця і викладають свої рахунки.

«Таким чином шахраї збирають гроші. Також ми виявили фейкову сторінку, де було багато фотографій різних хлопців. Там були фото з 2010 року пораненого бійця і ми домоглись видалення цієї сторінки з фейсбуку. Знаходили фотографії вбитих дітей з Чечні, які подавались, як з України», – каже експерт.

Співрозмовниця радить людям не розповсюджувати невідомі фотографії, які викликають у них сумнів, а перш аніж переказати гроші пораненому бійцеві чи родині загиблого, варто перевірити факти.

На Львівщині працюють сотні волонтерських рухів, між якими не має системної взаємодії. Ніхто не відстежує їхню діяльність і є багато випадків, коли шахраї, непорядні особи просто підлаштовуються під волонтерів.

«Порада, щоб не натрапити на шахраїв, користуватись перевіреними даними і перевіреним людям здавати допомогу, а це церкві, військовим частинам, звертатись до тих волонтерів, які визнані громадськістю. Треба дані перевіряти під фото, чи брав участь солдат у бойових діях, чи ні», – наголосив Вадим Бакай, офіцер львівського регіонального медіа-центру. А ще щоби не потрапити на гачок шахраїв, найкраще допомогу принести  пораненому бійцеві у госпіталь чи передати його рідним.

Про це повідомила в сьогоднішній публікації «Шахраї заробляють на поранених бійцях» кореспондент «Радіо Свобода» Галина Терещук.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів