Львівський «Ощадбанк» упродовж 15 років обкрадав пенсіонерів

17:41 12 лютого 2015 р.

46 пенсіонерів намагаються отримати від Ощадбанку кошти, які вносили на свої рахунки впродовж тривалого часу. В один момент з’ясувалося, що їхні кошти привласнила працівниця банку. А керівництво банку не бажає виплачувати потерпілим їхні кошти без рішення суду.

Про це під час прес-конференції на тему: «У львівському відділенні «Ощадбанку» пенсіонерів обікрали більше, як на мільйон гривень» повідомила юрист Фонду стратегічних справ Української гельсінської спілки з прав людини Анастасія Мартиновська.

Колізія у всіх випадках однакова: постраждалі свого часу мали рахунки в Ощадбанку, куди надходила їхня зарплата. Наприклад, пенсіонер Іван Олексів, який працював у «Теплоенерго». Частину своїх грошей він знімав, частину залишав на рахунку.  На момент, коли там було 16 тисяч гривень і Іван Олексів вже вийшов на пенсію, тодішня завідувачка ощадкаси запропонувала йому перевести ці гроші на депозит під більші відсотки.

- Він погодився і кожного року, коли там накопичувалася певна сума, докладав з пенсії кошти, приблизно 750 гривень, щоби була кругла сума, - каже донька постраждалого Марія Пеленська.

І так тривало до 1 серпня 2013 року. Тоді він оновив договір. На рахунку було 24 тисячі гривень. А у травні 2014 року, коли він знов прийшов до банку, з’ясувалося, що завідувачка цього відділення Ощадбанку звільнилася і його вкладу немає.

- Татові повідомили, що його договір не зареєстрований в системі обліку банку. Крім того, банк подав позов до суду, щоби визнати той договір нікчемним, - каже донька потерпілого пенсіонера.

Як пояснила юрист Центру правових та політичних досліджень «СІМ», представник постраждалого Ніна Хома, нікчемний договір – це такий договір, який не має юридичних наслідків. Тобто, якщо суд визнає той договір таким, то Іван Олексів втратить гроші, які вкладав останні п’ять років – вісім тисяч гривень.

Незважаючи на те, що пенсіонерові вже 82 роки, він мусить відвідувати слідчого, який веде цю справу і засідання суду в Личаківському районі Львова та в Пустомитівському районі.

Проте таких потерпілих пенсіонерів виявилося майже 50.
Роман Кушнерик, головний юрисконсульт Ощадбанку, підтвердив ці факти шахрайства.

- Це невелике відділення банку, там всього два працівники. І завідувачка банку в змові з касиром викрадали кошти, підробляли договори депозитів, підробляли документи, - каже він.

За його словами, цей злочин виявили, коли клієнти почали звертатися за виплатою грошей. Тобто, коли клієнти банку звернулися в головний офіс з заявами, тільки тоді банк почав перевірку цього відділення. Завідувачку та касира відразу відсторонили від роботи. Всіх потерпілих просили звернутися до міліції з заявами. Зараз ведуть слідство.

- Чому банк відразу відмовив людям? Тому що в банку відсутні всі документи, отже правових підстав виплачувати кошти потерпілим немає. Так, банк несе відповідальність за дії своїх працівників. І коли суд визнає їх вину та встановить суму збитків, тоді можна буде говорити про виплату коштів, - говорить Роман Кушнерик.

Представники потерпілих вважають, що банк намагається уникнути відповідальності.

- Так, цей злочин вчинила одна конкретна особа. Але все відбулося в установі банку. Те, що стверджується, що банк не має до цього ніякого стосунку – неправда.  Працівники-шахраї були співробітниками цієї установи. І клієнт, укладаючи угоду, навіть уявити собі не міг, що це шахрайство, - каже Ніна Хома

За її словами, найбільше обурює, що державний банк не захищає громадян, а намагається перекласти вину на них.

- Ми стикалися з такою проблемою у комерційних банках. То вони спочатку повідомляли своїх клієнтів про виявлений випадок шахрайства, перепрошували, повертали гроші. А вже потім з’ясовували відносини зі своїми працівниками, - каже юрист.

Також юристи закликають всіх постраждалих від шахрайства, звертатися за допомогою. Тим більше, що Фонд стратегічних справ Української гельсінської спілки з прав людини надає її безкоштовно.

- Нас зацікавила ця справа саме тому, що Ощадбанк є державним банком і надає послуги для найбільш незахищених верств населення. Він є другим в країні за наданим обсягом депозитів. І він мав би компенсувати збитки, які спричинили його працівники. Натомість він подає позов, щоби визнати договір нікчемним. Банк у такий спосіб намагається ухилитися від виконання своїх зобов’язань, - каже юрист Фонду стратегічних справ Української гельсінської спілки з прав людини Анастасія Мартиновська.

За її словами, такі випадки шахрайства працівників Ощадбанку були і в інших областях України. Що стосується львівського випадку, то окремих потерпілих вже немає і їхні права мусять захищати родичі.
За даними юристів, працівники банку почали обкрадати клієнтів вже у 1999 році. А банк помітив цей злочин аж у 2014 році. Тому потерпілих має бути набагато більше.dailylviv.com

До теми

23:03 17 вересня 2021 р.

Поліція запідозрила 103 суб’єктів підвищеного злочинного впливу: заява у Львові

Про це керівник Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції розповів на VII Львівському форумі кримінальної юстиції, що проходив 16-17 вересня у Львові.

Рубрика: Кримінал

15:23 17 вересня 2021 р.

Ставки на Львівщині облаштовували за хабарі

Посадовців Басейнового управління водних ресурсів викрито на вимаганні та одержанні хабарів за надання в оренду спецтехніки, яка належать підприємству, для облаштування ставків.

Рубрика: Кримінал

14:41 17 вересня 2021 р.

У Львові затримали громадянина Швеції, який вербував юнок для сексуальної експлуатації

За процесуального керівництва Галицької окружної прокуратури викрито 52-річного громадянина Королівства Швеції на вербуванні громадян України для сексуальної експлуатації (ч.2 ст.149 КК України).

Рубрика: Кримінал

11:43 17 вересня 2021 р.

На західному кордоні підроблені ковід-сертифікати виявляють автоматично: найбільше - у Краківці і аеропорті Львів

Прикордонники вже майже місяць використовують електронні пристрої з програмним забезпеченням «SafeBorder» для перевірки COVID-сертифікатів.

Рубрика: Кримінал

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Вакцинація від COVID-19: міфи, правда, статистика

Рубрика: Медицина

Білоруські опозиціонери у Львові

Рубрика: Політика

Ексголова Львівоблради Олександр Ганущин про впливи у політиці

Рубрика: Політика

Акція протесту малих підприємців проти компанії Інтергал-Буд

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу