10:08 10 січня 2024 р.
Британські ЗМІ викрили злочинне угруповання SARN українського походження, члени якого переховуються у Чехії.
Про це повідомляє Londoninsider, пише DailyLviv.com.
Владислав і Леонід Кліщарі, батько і син, у змові з українським полковником та колишнім воєнним аташе в Китаї Олександром Мельничуком задіяні у низці компаній в Чехії, Словенії, Хорватії, США та наживаються на оборонному комплексі України.
Однією з угод, про яку йдеться, є контракт на поставку 100 тис. мін для України в 2022 році за посередництва юридичних осіб з Чехії та Словаччини. Ця угода з ТОВ «ЛЬВІВСЬКИЙ АРСЕНАЛ» була укладена в жовтні 2022 року. Орієнтовна вартість контракту – 37,5 млн доларів США. Держава передоплатила майже всю суму. Перші боєприпаси мали надійти через місяць, однак цього не було навіть через рік після підписання угоди.
За кілька місяців до укладання угоди з Міноборони – у серпні 2022 року – ТОВ «ЛЬВІВСЬКИЙ АРСЕНАЛ» уклало контракт зі словацькою компанією SEVOTECH , яка не є серйозним гравцем на ринку озброєнь, але існує вже 20 років тому. Доставкою 100 тисяч мін в Україну займався саме SEVOTECH. Але знову ж таки цього не сталося.
Засновником ТОВ "Львівський арсенал" є товариство з обмеженою відповідальністю "Юніверсал експорт клірінг лтд", що зареєстроване у Великобританії. А головним і єдиним бенефіціаром є Юрій Збітнєв, український політик, ексголова Всеукраїнської політичної партії "Нова сила".
За цією аферою може стояти ціле міжнародне організоване злочинне угруповання, яке розкрадало українські кошти і не збиралося нічого надавати Україні.
Це угруповання діяло на території України, Чехії та Сполучених Штатів Америки, далі – САРН за назвами юридичних осіб, які прикривають протиправну діяльність. Серед яких, до речі, не тільки невиконані контракти з Міноборони України, а й можливі махінації в США та Чехії.
Розслідувачі з’ясували, що співвласниками словацька компанія SEVOTECH є Владислав Кліщар і колишній чиновник «Укроборонпрому» Олексій Хорошаєв.
Ще один епізод, в якому замішані «чорні бізнесмени» Кліщари, пов’язаний з поставкою титановмісних руд з України на російське підприємство «Кримський титан». Титан виробляла українська державна Об’єднана гірничо-хімічна компанія. В цьому кейсі компанія Кліщара знову виступила посередником, намагаючись приховати «російський слід» покупця українського титану, необхідного для оборонпрому рф.
Щоб здійснити титанову оборудку на користь росіян, українець співпрацював з колишнім заступником голови Фонду державного майна, який міг погоджувати контракти з чеськими посередниками. Його провину в березні 2023 року визнав Вищий антикорупційний суд України.
В цій історії є ще одне прізвище українця: відомо, що просуванням інтересів зловмисників в Україні займався політтехнолог Максим Андрущенко, який доклав зусиль, щоб чеські компанії продовжили постачання українського титану до окупованого Криму, коли справою вже зацікавились розслідувачі.
Ще у 2015 році Владислав і Леонід Кліщари були фігурантами справи про розбій. Як йдеться в матеріалах справи, двоє фігурантів, озброєні автоматами, на вулицях Києва вчинили напад на іншого громадянина, заволоділи сумкою з готівкою та втекли з місця події. Дивним поворотом є те, що українським правоохоронним органам не вдалося передати цю справу до суду.