Солдатів Першої світової, радянської армії і Вермахту перепоховали у Львові. Де нові могили

15:38 22 квітня 2025 р.

У Львові перепоховали людські останки, виявлені під час досліджень на колишньому марсовому полі.

Про це інформує пресслужба ЛМР, пише DailyLviv.com.

У Львові перепоховали людські останки, виявлені під час досліджень на колишньому марсовому полі. Загалом під час досліджень на Личаківському кладовищі було ексгумовано останки 1804 людей.

Зокрема, серед віднайдених останків 27 належали солдатам Першої світової війни. Їх перепоховали поруч - на полі №84 Личаківського цвинтаря, біля наявного поховання військових Австро-Угорської монархії.

Рештки 1753 військовослужбовців радянської армії та післявоєнного періоду перенесли на Голосківський цвинтар.

Читайте також: У Львові ексгумовують поховання 3400 енкаведистів, які винищували українців

Окрім того, під час ексгумації було виявлено останки 24 солдатів Вермахту. Їх передали ПП «Гарант» для перепоховання на німецькому військовому цвинтарі у с. Потеличі, що на Львівщині.

Роботи з дослідження та ексгумації на Личаківському військовому цвинтарі відбувалися на підставі всіх необхідних дозволів та погоджень від Міністерства культури України та органів місцевого самоврядування.

«Питання радянських поховань у місті стояло давно. Війна пришвидшила процес.

У міжвоєнні роки поховання часів Першої світової війни з цієї частини території переносили і робили це недобросовісно: радянська влада «заїхала» тракторами на місце поховань воїнів Першої світової війни, все знищила і почала проводити поховання поверх.

Львів зробив, все що від нього залежить, щоб на цьому місці було поле Слави лише наших Героїв і памʼять була лише про них.

Активно працюємо з командою проєктантів і родинами Героїв над кінцевою версією Майбутнього меморіалу. Львів вкотре покаже достойний приклад як памʼятати і шанувати своїх», - зазначив керуючий справами виконавчого комітету Львівської міської ради Євген Бойко.

Виконували ексгумацію працівники Меморіально-пошукового центру «Доля». Ексгумацію проводили поетапно -  розпочали її у березні 2023 року та закінчили на початку 2025 року. 

Читайте також: Рештки агента НКВС Кузнєцова та майора Путіна забирають з Пагорба слави у Львові

«Роботи з дослідження та ексгумації тривали в 4 етапи. Це був надзвичайно великий і складний об’єкт. Як бачимо, інформація, про те, що там може бути поховано 3400 людей, а саме стільки імен та прізвищ було викарбувано на плитах центральної алеї, не підтвердилася. Знайдено 1804 останки.

А найбільш шокувальною для нас знахідкою стали закопані в землю надгробки часів  Другої світової війни. Відповідно до архівних фотографій, такі надгробки були на всій цій території. І, очевидно, коли в 70-х роках там  створювали радянський меморіал, ніхто не думав, щоб належним чином увічнити пам’ять загиблих. Частину надгробків кудись вивезли, а частину – просто закопали в землю. Загалом, дослідження показали, що під час будівництва цього меморіалу в криптах перепоховали лише 268 останків. Решту людей ніхто не перепоховав належним чином, вони просто стали безіменними. Зокрема поховання, які йшли під центральною алеєю, під час будівництва меморіалу просто залили бетоном, і впродовж кількох десятків років по цих похованнях ходили люди. І це зробила радянська влада.

Тож дослідження на колишньому марсовому полі показали: ні радянський союз, ні росія абсолютно не піклуються про своїх військових», - зазначив Святослав Шеремета. 

Зазначимо, раніше на цій на території було кладовище часів Першої світової війни. Там були поховані військовослужбовці різних армій, що брали участь у бойових діях того часу на наших теренах (армії Австро-Угорської монархії, німецької кайзерівської армії, турецької армії, російської імператорської армії). Окрім цього, радянська влада проводила своє, «додаткове» поховання, коли прийшла до Львова.

Зараз поле №86А Личаківського цвинтаря слугує місцем поховань новітніх українських захисників. Невдовзі тут збудують Меморіальний комплекс Героїв України. Також у Львові проведуть дослідження та ексгумацію радянських поховань на території Пагорба Слави.

Читайте також: Перепоховання у Дрогобичі: українці-жертви НКВД як нагадування сучасникам про вічного агресора (відео)

DailyLviv.com

Новий напад на групу оповіщення у Львівській області

Зеленський заявив, що готовий до виборів

Чотири рішення Уряду задля забезпечення людей електроенергією

Штрафи і такси відшкодувань за незаконно зрубані ялинки

10 грудня на Львівщині світло вимикатимуть упродовж 10 годин. Графік

Обсяг знеструмлень у Києві не перевищує 50% споживачів

У львівській шкільній вікторині перемогла Школа вільних та небайдужих

Трьом нападникам на артистів ансамблю «Гуцулія» на Львівщині обрано запобіжні заходи

Безперебійне електропостачання для всіх споживачів Львівщини

Водний бартер. Львів бере воду, а за це замінює труби

Що сказав Трамп про Обаму, Байдена і Зеленського в контексті війни

Трамп хоче виборів в Україні навіть під час воєнного стану

Ситуація в енергосистемі погіршилася

Дмитро Митюк, Іван Білоус, Валентин Мідзян. Церемонія прощання на площі Ринок

Учетверте Львівобленерго оновило графік відключень на 9 грудня

У Тернополі розпочали демонтувати будинок, у який влучила російська ракета

Львівщина — серед лідерів України за темпами зростання доходів бюджету

Європа має бути готовою забезпечити перемир’я в Україні

Росіяни атакували об’єкти Нафтогазу

Середа на Львівщині буде теплою, часом трохи дощитиме

Сили спецоперацій знищили склади окупантів на Донеччині та Луганщині

Відключення світла стануть коротшими. Уряд працює над рішенням

Львівобленерго знову змінило графік відключень на 9 грудня

На Україну насувається циклон. Захід України накриють дощі

Львівобленерго додало світла споживачам. Новий графік 9 грудня

Суд обрав запобіжний захід одному зі зловмисників, який побив артистів народного ансамблю

Українці вдарили по газовому терміналу у російському порту «Темрюк»

Петро Годило, Олег Янковський, Іван Куриляк, Степан Мельницький, Петро Топорін, Володимир Мозіль. Прощання

Укренерго запровадило аварійні відключення світла

Безугла оголосила страйк у Раді доки не звільнять Сирського

Як змінили 9 грудня графік вимкнення світла на Львівщині

Польща змінює правила. Святвечір стане вихідним, а грудневі неділі - торговими

Перше дипломатичне представництво України відкрили у Ряшеві

Виявлено ще двох загиблих людей внаслідок російської атаки на Тернопіль

У Зимній Воді покажуть крісло, яке змінило світ. Його можна побачити лише в трьох світових музеях

Львівщина б'є рекорди за надходженнями туристичного збору. Найпопулярніші локації

Вимкнення світла на Львівщині 9 грудня. Оптимістичний графік від Львівобленерго

На трасі у Львівській області, де щоденно рухаються тисячі автомобілів, обмежать рух для випробування мосту

П'яте коригування графіка вимкнення світла на Львівщині 8 грудня

Львівобленерго вчетверте 8 грудня ввечері оновило графік