Народна війна України проти Росії-окупанта

00:02 26 листопада 2014 р.

25 листопада у Києві в Українському домі відбулася презентація музейної експозиції «Народна війна» і першого тому збірника документів «Чекістське досьє окупованої України».

Організаторами заходу є Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса та її Київський осередок. Експозиція «Народна війна» представляє собою комплекс документальних та фото матеріалів, виконаних українською та англійською мовами. Автор і керівник проекту – Роман Круцик, відомий дослідник, багатолітній голова Київського осередку Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса.

В експозиції вперше комплексно представлено матеріали та статистичні дані, що відображають антибільшовицький опір на території Наддніпрянської України в 1917–1930-х роках. Висвітлено масові селянські виступи та збройні повстання проти комуністичної окупації, діяльність підпільних організацій та повстанських загонів проти терористичної та злочинної соціально-економічної політики радянського режиму.

«При створені експозиції використано матеріали державних та Галузевих архівів СБУ вісімнадцяти областей України. Всього опрацьовано 238 фондів та 1325 справ. Залучено понад 300 фотознімків з Центрального державного кіно фото архіву України ім.. Г.С. Пшеничного та інших архівних установ. В експозиції містяться чимало невідомих архівних документів», - зазначив голова Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» Степан Кубів.

У вступному слові Степан Кубів провів паралелі між нинішньою війною з Росією та визвольними змаганнями 1917-1923 років, закликав пам’ятати і шанувати чин полеглих героїв Небесної сотні та українських військових, які віддали життя, захищаючи Україну під час АТО та повідомив, що стараннями «Меморіалу» світ побачив перший том унікальної збірки документів «Чекістське досьє окупованої України». В цьому збірнику оцифровані документи, які прямо свідчать про злочини російської окупаційної влади в Україні та розповідають про деталі збройного опору українського народу.

Після того Кубів запросив до слова істориків, урядовців та громадських діячів, які допомагали у відкритті виставки та намагалися в той чи інший спосіб нести історичну правду в маси.

Роман Круцик, історик, заступник голови Товариства «Меморіал» імені Василя Стуса:

«Коли ми вперше презентували нашу виставку, то викликали цим велике занепокоєння в Росії. Місцева Держдума навіть висловила протест проти виставки і закликала її заборонити. Тому коли до влади прийшов Янукович, нас стали пресувати, за наказом своїх господарів з Москви екс-президент доручив Вадиму Колєсніченку організувати переслідування нашої ініціативи. В Кремлі добре знали, хто саме організував війну, окупацію, голод та репресії в Україні. Це була Росія, хай і червона. Тому Путін і компанія так бояться, що ми почнемо писати і поширювати правдиву історію.

Попри переслідування за часів Януковича, нам тим не менш вдалося відвідати 18 областей і оцифрувати близько 20 тисяч документів. Презентації нашої виставки відбувалися навіть на Сході.

Щодо книги «Чекістське досьє окупованої України», яку я хочу сьогодні презентувати, то вона стала зводом документів, які свідчать – в період з 1917 по 1952 рр. Україна не припиняла боротьбу. Є дуже цікаві матеріали, які, наприклад, доводять, що самі чекісти визнавали: Організація Українських Націоналістів не була причетна до співпраці з нацистами.

У першому томі – далеко не повний звід документів, які ми хочемо зробити надбанням громадськості. Тому будемо видавати незабаром ще 2 томи. Нинішнє видання будемо передавати в кожен університет, де є історичний факультет, в кожну обласну бібліотеку».

Олександр Сич, віце-прем’єр-міністр України:

«Практика свідчить, що будь-який колонізатор, аби та чи інша країна дісталася йому голіруч, спочатку має знищити правдиву історію цієї країни. Саме тому російські окупанти так послідовно нищили нашу історичну спадщину. Для того, щоб розколоти народ, підкидували йому різні хибні історичні парадигми. Так з’явився міф, що націоналізм розколює Україну, що він – суто регіональне явище, що зродилося на Галичині. Але це є неправдою! Адже український націоналізм народився на Сході України, й ім’я його пов’язане з постатями Міхновського, Липи, Донцова, вояків армії УНР.

На додачу скажу, що свого часу американський історик Томпсон відзначив, що завдання кожної постколоніальної держави – написати свою власну історію без впливу колонізаторів. Тому зараз українська нація має написати і подати свою власну історичну правду».

Іван Патриляк, доктор історичних наук, професор КНУ імені Тараса Шевченка:

«Дійсно, найперші документи, заклики до визволення України, в тому числі – з-під російського панування, з’явилися не у Львові, а в Києві. Нещодавно мені потрапила до рук листівка Кирило-Мефодіївського братства, датована 1847 роком, в якій було гасло «За вільну Україну без кацапів!»

Щодо нинішньої ситуації, то варто акцентувати увагу на такому: в усі часи після революцій відбувався процес контрреволюції, який супроводжувався військовою інтервенцією. Так було і під час Великої французької революції, так було після революції 1917 року, теж саме ми бачимо й зараз – після Майдану Росія розпочала гібридну війну із залученням регулярної армії. Там, в Кремлі, ставлять за мету не лише не допустити відновлення історичної спадщини, але й повністю знищити Україну. Але Україна, попри путінські плани, житиме, а значить – перемагатиме».

Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ України:

«Чекістське досьє окупованої України» - це книга не лише про історію, а про нас з вами сьогодні. Тому вона має бути в кожній шкільній, кожній сільській бібліотеці. Кожен українець повинен мати доступ до оцифрованого матеріалу, аби ми раз і на завжди, хай може і не зараз, а через покоління, подолали наслідки колонізації».

Володимир В’ятрович, директор Українського інституту національної пам’яті:

«Якби Віктор Янукович хоч трохи знав українську історію, він би сто разів подумав, чи варто чинити тиск на українців і «закручувати гайки». Але він не вчив її, не знав, що українці завжди боролися, навіть в умовах тотальних репресій, тому цілком закономірно за це поплатився. Прикро, що не лише екс-президент не знає правдиву українську історію. Її не знає і світ, тому і не розуміє, що реально в Україні відбувається. Але ми це все по декілька разів проходили – була в нас і гібридна війна, і створення паралельних органів влади, і підконтрольні місцеві збройні формування, й інтервенція. В Москві історію пам’ятають краще, тому Путін діє добре перевіреними більшовицькими методами. Отже, настав час світові дізнатися правду історії. Тому дуже добре, що матеріали виставки дубльовані англійською мовою».

Виставка «Народна війна» триватиме до 30 листопада, після чого буде показана у всіх великих містах України.

Довідка про збірник:

«Чекістське досьє окупованої України» – збірник унікальних матеріалів, спільно підготовлений Всеукраїнською правозахисною організацією «Меморіал» імені Василя Стуса та галузевим Державним Архівом Служби Безпеки України. У трьох томах збірника подано фотокопії більше 3000 документів, так званих «Паспортів областей України». Ще до 2009 року ці матеріали були засекречені і були тільки у службовому використанні.

За вказівкою Москви, у 1944–1950 роках було здійснено «паспортизацію» України. Радянські каральні органи та партійні структури створили комплексне інформаційно-статичне зведення всіх українських областей. В цих документах, системно було описано та охарактеризовано особливості регіонів: географію та клімат; населення, його національний та соціальний склад; економіку та господарство; історичне минуле, культурне та суспільно-політичне життя; оперативну обстановку на час підготовки документів.

Головне завдання цих матеріалів полягало в тому, щоб, на основі об’єктивної інформації, забезпечити надійну «радянізацію» українських земель та попередити будь-які прояви визвольних устремлінь.

У першому томі збірника поміщено загальну політико-економічну характеристику УРСР 1946 р., «Паспорти» Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Дрогобицької, Житомирської та Закарпатської областей. Видання налічує 1048 сторінок.

Довідка про організацію:
Всеукраїнська правозахисна організація «Меморіал» імені Василя Стуса -правозахисна неурядова організація, створена в 1989 році. З серпня 2014 року головою організації є Степан Кубів.
Основними завданнями «Меморіалу» є:
- захист прав людини, репресованих, жертв політичних репресій та членів їхніх сімей;
- ліквідація наслідків тоталітаризму у всіх сферах суспільного життя шляхом встановлення історичної справедливості, проведення наукових досліджень в галузі історії, культури та права;
- збереження пам’яті про жертви геноциду в Україні, увічнення пам’яті загиблих внаслідок політичного терору, голодомору та репресій з 1917 р. і до наших днів;
- сприяння реабілітації жертв репресій, пошук місць масових поховань учасників визвольних змагань і жертв політичних репресій;
- активна просвітницька та пошукова діяльність.

Про це повідомили прес-служби Всеукраїнської правозахисної організації «Меморіал» імені Василя Стуса та СБУ, інформагенції.

dailylviv.com

До теми

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Відеоканал Гола правда за лаштунками театру опери і балету у Львові

Рубрика: Культура

Відеоканал Молодь і тютюн: ситуація у Львові

Рубрика: Освіта і наука

Відеоканал БФ викупить для громади стадіон Торпедо

Рубрика: Економіка

Відеоканал Фотовиставка “Євромайдан у Донецьку

Рубрика: Політика

Відеоканал Звіт депутатів Львівської обласної ради від фракції Народного Руху України

Рубрика: Політика

Всі відео розділу