3 лютого у Львові перепоховають 511 останків в’язнів пересильної тюрми №25
16:15 27 січня 2016 р.
Фото: lviv-lychakiv.ukrain.travel
Урочиста церемонія розпочнеться на полі почесних поховань №76 Личаківського цвинтаря через тиждень о 12.00.
«У середу, 3 лютого, о 12.00 на полі почесних поховань №76 Личаківського цвинтаря відбудеться урочиста церемонія перепоховання 511 останків в’язнів пересильної тюрми №25, яка в 1944-1955 роках функціонувала у Львові на вулиці Полтв’яній (тепер – проспект Чорновола, 45)», – повідомили сьогодні, 27 січня, «Щоденному Львову» в прес-службі міської ради, де також розповіли:
«Відповідно до розпорядження Львівського міського голови від 30 грудня 2015 року №569 «Про перепоховання останків жертв політичних репресій», усі ексгумовані рештки передали Львівському комунальному підприємству «Музей «Личаківський цвинтар» для поховання за християнським обрядом у крипти на полі почесних поховань № 76. Усі останки ексгумували впродовж 2014-2015 років з території будівництва музейного комплексу «Територія Терору» на проспекті Чорновола, 45 та земельної ділянки в садовому кооперативі «Світоч» (6-й Топольний провулок).
Розкриття масових захоронень на замовлення Меморіального музею «Територія Терору» за кошти міського бюджету виконали фахівці КП ЛОР «Доля». Виконувач обов’язки начальника управління культури ЛМР Михайло Мороз зазначив:
«Власне, сьогодні така дата проведення прес-конференції не зовсім випадкова, тому що увесь світ сьогодні відзначає День пам’яті жертв Голокосту. Чому це не випадково, а достатньо символічно, тому що насправді два тоталітарних рижими суттєво змінили Львів і принесли багато шкоди. Так, як знищували євреїв, так само від рук цих двох режимів загинуло багато українців, поляків і багатьох інших національностей.
Наш обов’язок пам’ятати про цю трагедію і про ці трагедії, наш обов’язок зробити так, щоб ці трагедії ніколи не повторилися і наш обов’язок, щоби ті жертви, які ще не знайшли свого належного спочинку, щоб ми їх по-християнськи поховали. Ми насправді маємо ситуацію, коли 511 останків людських потребують перепоховання. І наступного тижня це урочисте перепоховання на полі почесних поховань Личаківського кладовища буде здійснено.
Це не перше таке масове перепоховання, тому що декілька років тому у Львові на цьому ж полі у сусідніх криптах ми ховали значну кількість останків жертв Голодомору, знайдених на станції Підзамче. Цілком можливе, що це не перше і не останнє перепоховання.
Припускаю, що в процесі різних робіт на території тієї ж тюрми і на території інших об’єктів так само будуть знаходитися різноманітні останки. Тому що так склалося історично, що Львів, насправді, має велику кількість таких масових поховань. Наш обов’язок, щоб ці знайдені останки знайшли гідний спочинок».
У вересні 2013 року власник ділянки в садовому кооперативі «Світоч» під час земляних робіт виявив людські кісткові рештки і повідомив про це керівництво Меморіального музею «Територія Терору». Фахівці комунального підприємства «Доля», яке займається пошуком поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій, провели обстеження і підтвердили, що на території є масові захоронення.
У зв’язку з цим виникла необхідність подальших пошуково-ексгумаційних робіт, за час проведення яких дослідники розкрили декілька десятків поховальних ям. Влітку 2015 року пошуковці також виявили понад 20 людських останків на території будівництва музейного комплексу «Територія Терору» на проспекті Чорновола, 45.
На перші «знахідки» натрапили будівельники. За словами директора комунального підприємства «Доля» Святослава Шеремети, характер захоронень, зокрема покладені у неправильному напрямку ноги і голови людей, відсутність трун чи бодай дерев’яних скринь, або ж скинуті до однієї труни декілька останків свідчить про те, що це здійснили представники радянських каральних силових структур».
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook