09:39 12 липня 2018 р.
Відео: Львівський прес-клуб
Нацбанк не буде вилучати з обігу копійки. Але не буде більше карбувати нові монети номіналом одна, дві, п’ять та двадцять п’ять копійок. Випускатимуть монети номіналом у 10 та 50 копійок.
Про це сьогодні, 11 липня, під час відеотрансляції програми-вебінару «Бухгалтерська правда -7-2018», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила директор компанії «Академія професійного бухгалтера» Людмила Шахно.
- З першого липня Нацбанк перестав випускати вищезгадані номінали копійок. Але в обігу вони будуть. Спеціалісти заявили, що витрати на карбування цих монет набагато більші, ніж ці копійки приносять прибутку. Тому ці монети з часом, можливо, вилучать. Але зараз їх повинні приймати як засіб платежу, - розповідає вона.
Водночас, почали діяти правила заокруглення готівкових коштів.
- Якщо товар в магазині коштує 100 гривень та 16 копійок, і я маю ці кошти, ці сто гривень і 16 копійок, то в мене їх приймають. Жодних заокруглень тут не відбувається. Якщо я замість 16 копійок пропоную продавцеві гривню, то якщо в касі є кошти, аби дати мені 84 копійки решти, то заокруглення знову не відбувається. Але якщо немає, то ціну заокруглюють, - пояснює директор на прикладах.
Заокруглення відбувається за правилами математики: суми в одну, дві, три та чотири копійки заокруглюють до нуля в бік зменшення; суми в п’ять, шість, сім, вісім та дев’ять копійок – до нуля в бік збільшення
Людмила Шахно також зауважила, що коли в чеку є кілька позицій, то заокруглюють не кожну позицію, а – загальну суму.
- Але заокруглення стосується тільки готівкового розрахунку. Якщо ви розраховуєтеся карткою, то ніякого заокруглення не буде. З вашої картки знімуть саме сто гривень та 16 копійок, - попереджає вона.
НБУ також роз’яснив, що програмне забезпечення касових апаратів повинно передбачати друк у фіскальному чекові, який видають покупцеві, двох сум: суми, яка має бути до оплати, та заокругленої суми. Але не всі касові апарати мають програмне забезпечення, яке дозволяє це робити.
- Нацбанк пояснив, що в такому разі можна регулювати такою функцією як надання знижки або надбавки. Але в цьому ж листі НБУ вказує, що за своєю сутністю округлення не є ні знижкою, ні надбавкою, - говорить директор.
За її словами, у способах заокруглення є більше питань, ніж відповідей. І зараз НБУ, Мінфін та Державна фіскальна служба будуть скликати круглі столи і вирішувати ці проблеми. А наразі копійок в обігу вистачає.