Банки будуть зобов’язані повертати клієнтам кошти, вкрадені шахраями з карт «Visa»
11:31 1 березня 2016 р.
Фото: http://uapress.info
Банки матимуть півроку, щоб підготуватися і впровадити необхідні інструменти для реалізації принципів платіжної системи «Visa». До тих банків, які не виконуватимуть цю вимогу, «Visa» збирається застосовувати заходи впливу, які наразі не розголошує.
1 серпня платіжна система Visa запровадить в Україні принцип нульової відповідальності для власників її карт. «Такий принцип працює в США дуже давно. Visa вирішила поширити його на ввесь світ. Якщо шахраї вкрали гроші з картки без сприяння її власника, то людина відповідає за це. Після проведення розслідування банк повинен буде повернути гроші власнику картки, – розповіла директор з управління ризиками компанії «Visa» Лариса Макарова. – Ми даємо банкам півроку, щоб підготуватися і впровадити інструменти для цього».
В Україні питання крадіжки грошей з карт стоїть гостро. Минулого року Верховний суд виніс окрему правову позицію, в якій вказав, що банки зобов’язані власним коштом повертати клієнтам гроші, вкрадені з їхніх карт шахраями, якщо немає доказів, що клієнти самі спровокували крадіжку своїми діями або бездіяльністю. Проте банки часто відмовляють у поверненні коштів через те, що клієнт повідомив про крадіжку коштів вже після здійснення неправомірної транзакції.
У «Visa» вважають таку позицію неправильною. «Клієнт приносить гроші в банк, кладе їх на картку, а банк говорить, що в разі чого він відповідальності не несе. Це неправильно. Банки повинні вдосконалити свої системи безпеки, працювати зі страховими компаніями», – пояснює позицію «Visa» Лариса Макарова.
До тих банків, які не виконуватимуть цю вимогу, Visa збирається застосовувати заходи впливу. Але які це будуть санкції вона не розголошує.
У Нацбанку пояснюють, що клієнти банків можуть користуватися такою прерогативою в своїх інтересах. «Раніше в законодавстві максимальна відповідальність власника платіжної картки становила 1,5 тисячі гривень. Але банки сказали, що у наших громадян не такий менталітет і вони будуть використовувати це проти банків. Були внесені зміни в законодавство, і від цієї норми відмовилися », – розповів начальник відділу департаменту платіжних систем НБУ Володимир Харченко.
Учасники ринку вважають, що довести вину клієнта в крадіжці грошей важко. «Незрозуміло, як оцінювати ситуацію, коли пін-код написаний на карті і вона втрачена. Або клієнт повідомив всі свої дані комусь, то хіба має банк відповідати за це?» – дивується начальник відділу моніторингу ризиків платіжних карт управління економічної безпеки Укрексімбанку Анатолій Денис.
Про це повідомив Ранок по-київськи.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook