Україна опустилася на 21 позицію в рейтингу бюджетної прозорості, – експерт

13:31 15 грудня 2015 р.

Громадськість не залучають до формування бюджету. Її тільки ставлять перед фактом напередодні прийняття цього документу. І потім мінімально дозволяють втручатися в процес контролю та перерозподілу впродовж року.

Про це сьогодні, 15 грудня, під час прес-конференції на тему: «Бюджетний процес у Львівській області. Чи стане прозорішим з новими місцевими радами?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявив депутат Львівської обласної ради, голова постійної комісії з питань бюджету Львівської обласної ради 6 скликання, голова робочої групи з підготовки проекту бюджетного регламенту Львівської обласної ради Ярослав Качмарик.

За його словами, торік обласний і місцеві бюджети коригували щонайменше шість разів. Хоча бюджетний кодекс каже, що уточнювати можна, виходячи з результатів виконання за 9 місяців.

- Але причина була в тому, що загальнодержавний бюджет приймався з макропоказниками, які відображали один рівень інфляції, а потім індекс інфляції перевищив у чотири рази запланований.

Такий же підхід є і цього року, коли нам кажуть, що інфляція буде 12%, то ніхто вже в це не вірить. І ніхто не відповів, що був прийнятий бюджет, який перевиконали на сорок відсотків. Це погано, коли планові показники є такі, які перевиконують,  тому що це означає, що завідомо занижено частину доходів і потім в ручному режимі відбувається перерозподіл ресурсу. І тут – важлива думка громадкості, - каже він.

Власне для цього у 2014 році низка громадських організацій створила національну коаліцію за прозорість використання бюджетних коштів.

-  Одним із завдань якої було впровадження моніторингової системи «Громадський бюджет».  Це – набір програмного забезпечення, сайт, який висвітлює одержання та використання громадських коштів. Окремим компонентом є бюджетний регламент, - каже експерт ГО «Центр громадської адвокатури» Іванна Фединчук.

За словами голови ГО «Центр громадської адвокатури» Тетяни Яцків, активісти ставили перед собою завдання – залучити активних громадян до участі в бюджетному процесі.

- Якщо ми подивимося на бюджет, на інформацію, яку виставляють, то це набір якихось певних незрозумілих таблиць. Ми їх завантажуємо, ми їх дивимося і нічого не розуміємо. Навіть фахівцям важко читати і розуміти скільки видатків йде на освіту, скільки на охорону здоров’я, які проблеми бюджету, які є бюджетні програми. А що вже казати про пересічного громадянина, - каже вона.

Тому, за її словами, владі запропонували зробити візуалізацію даних за допомогою готового програмного забезпечення, яке можна використати і в більш-менш доступній формі показати певну бюджетну інформацію.

За словами головного спеціаліста управління міжвідомчої координації Львівської міської ради Івана Коржова, програма складена так, щоби бюджет міста був зрозумілим навіть для одинадцятикласника. В майбутньому ж її планують доопрацювати, так, аби мешканець міста отримував не загальну інформацію про видатки на якусь галузь, а міг в пошуковій формі вписати свою вулицю чи район і побачити де і за скільки ремонтують дорогу чи тротуар, де школа або лікарня. 

Як повідомила експерт ГО «Центр громадської адвокатури» Іванна Фединчук, в рейтингу бюджетної прозорості, який проводить всесвітня організація «International Budget», Україна перебуває на 56 місці зі 102 країн, які беруть участь в цьому моніторингу. Порівнянно з 2013-им роком Україна опустилася на 21 позицію. Одним із критеріїв моніторингу є залучення громадкості до процесу бюджетотворення. За цим показником Україна набирає лише 23 бали зі ста.

- Що стосується Львівської обласної ради, то порівнянно з 2012-2013 роками, можна сказати, що робота облради є відкритішою. Сайт Львівської облради перебуває на першому місці серед тих сайтів які є найвідкритішими, - каже вона.

Довідка
Інформацію про видатки з обласного бюджету можна подивитися тут - http://projects.oblrada.lviv.ua/budget-info, з міського – тут http://city-adm.lviv.ua/lmr/budget/biudzhet-mista-vydatky


Відео: Львівський прес-клуб

dailylviv.com

До теми

12:37 22 жовтня 2020 р.

У Львові призупинятимуть роботу котелень

У Львові з 16 жовтня розпочався опалювальний сезон. Однак, з огляду на потепління, там, де є технічна можливість, на день котельні будуть призупиняти, а де такої можливості немає, котельні працюватимуть на мінімальному режимі.

Рубрика: Економіка

17:24 21 жовтня 2020 р.

Де закопали мільйони? Синютка і 11 нардепів від «ЄС» надіслали офіційне звернення до Садового з приводу ремонту вул. Бандери

Переписування кошторисів, відтермінування початку ремонтних робіт, і що найгірше, ймовірне розкрадання на цій вулиці суми у майже сто мільйонів гривень. І при цьому – жодної реакції з боку міської влади на запитання – чому так?

Рубрика: Економіка

16:57 21 жовтня 2020 р.

Розпочато реконструкцію дороги державного значення Жовква-Кам‘янка-Бузька

Сьогодні, 21 жовтня, на Львівщини дали старт початку реконструкції автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-25 Миколаїв — Городок — Жовква — Кам’янка Бузька — Бібрка на ділянці км 97 + 863 — км 123 + 370.

Рубрика: Економіка

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Чому не будують притулок для тварин у Львові

Рубрика: Ситуації і пригоди

Біорезерват "Розточчя", Страдецька гора, річка Верещиця - як врятувати?

Рубрика: Ситуації і пригоди

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу