У Львові в трамваях уже встановлюють валідатори для електронного квитка (відео)

15:25 5 квітня 2021 р.

Фото до новини

У серпні міський голова Лвова обіцяє запустити оплату електронного квитка – чи через телефон, чи кредитною карткою.

У Львові триває реалізація проекту впровадження електронного квитка (АСОП) для громадського транспорту міста. Так, 24 березня розпочався тестовий монтаж автоматизованої системи обліку оплати проїзду (електронний квиток Леокарт) на кожен тип транспортного засобу, які задіяні в пасажирських перевезеннях міста.

Про це повідомила пресслужба ЛМР, пише Dailylviv.

«Сьогодні ми бачимо ці перші валідатори, які ми зараз встановлюємо на наші трамваї. Також валідатори до серпня будуть встановлені в тестовому режимі на певних маршрутах у трамваях, тролейбусах, автобусах. Завдання – відпрацювати сам процес, бо ця технологія, яка застосовується у Львові, ще не була застосована в Україні, це достатньо новітній продукт – спільний продукт чеської компанії Мікроелектроніка, яка виграла тендер, і нашої львівської компанії SoftServe. Левова частка відповідальності лягає на компанію SoftServe.

На серпень ми можемо робити оплату електронного квитка – чи через телефон, чи кредитною карткою, а до кінця року вся система вже має бути запущена і з 1 січня нормально користуємось електронним квитком.

А якщо хтось приїхав з іншої країни чи іншого міста? Він зможе розрахуватись кредитною карткою, а також ми залишимо можливість розрахунку готівкою, тобто, водій буде мати спеціальний принтер, щоб видрукувати одноразовий квиток, але його ціна буде суттєво дорожчою.

11 млн євро це все вартує, але приємно, що кошти залишаються в хаті, бо львівська компанія SoftServe отримує левову частку коштів – це добре.

Валідатори встановлюють всі – приватний, комунальний транспорт. Ми зі серпня в тестовому режимі впроваджуємо е-квиток і на деяких приватних маршрутах. А вже наступного року е-квиток буде працювати повністю на всіх видах транспорту. Ми також будемо докуповувати транспорт.

Зараз ми будемо синхронізовувати систему, валідатори ми встановлюємо, дивимось, як вони сприймаються людьми. Мені цікаво також щодо антивандальності, як система буде працювати у закритому режимі поки. Одразу є питання, як контролер буде перевіряти? Контролер заходить у трамвай, вимикає всю систему, той, хто встиг зробити чек-ін, ок, а ні – тоді штраф. Ми маємо багато різних цікавинок, які будуть застосовані. Якщо ти зайшов у трамвай і протягом хвилини не активував свій е-квиток – це вже будуть твої проблеми, бо система під час перевірки буде повністю заблокована», - прокоментував мер Львова Андрій Садовий.

Як зазначають у ЛКП «Львівавтодор», загалом буде три етапи встановлення систем електронного квитка. Перший етап встановлення охопить близько 25 одиниць. Другим етапом встановлюватимуть на більше 100 одиниць транспортних засобів. І на останньому етапі передбачається обладнати весь громадський транспорт системою електронного квитка.

«Вже з кінця березня почалася фаза безпосереднього монтажу валідаторів. Починається це все з тестового монтажу. Ця фаза передбачає, що під час монтажу чеська команда Mikroelektronika готує всю технічну документацію, для того, аби з травня почати промисловий монтаж. Зараз виготовляється перша промислова партія валідаторів, які мають приїхати десь наприкінці квітня – початку травня. Відповідно, з травня почнеться промисловий монтаж. Так само паралельно навчається команда SoftServe робити монтаж.

Зараз ми встановили 4 комплекти на 4 трамваї. Сьогодні паралельно почала працювати команда на тролейбусному депо. Відповідно, далі роботи триватимуть на АТП-1 та із приватними маршрутами.

Загальна вартість проекту з обслуговуванням упродовж 2 років – 11,5 млн євро. В нас за графіком впровадження проекту включно до грудня, до того часу триватиме монтаж. Десь до серпня ми хочемо підготувати декілька маршрутів, для того, щоб можна було у тестовому режимі користуватись. Повноцінно система має запрацювати у січні 2022 року, згідно з контрактом.

Бувають такі моменти, коли через карантинні обмеження в нас є затримки. Так само чехи зараз говорять, що пластикові картки вони не можуть нам поставити в термін, тому що Німеччина затримує поставку по тих картках. Але загалом, все має бути у терміни», - зазначив Андрій Білий, заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури.

Він також додав, що валідатори зроблені з антивандального корпусу. З часом ними будуть обладнувати все більше одиниць рухомого складу.

«Формально це все зроблено для перевірки того, яким чином передається сигнал, яким чином ми можемо відстежувати, де знаходяться транспортні засоби, та того, як працює система. Наразі завантажене тестове програмне забезпечення, і воно буде ще змінюватись неодноразово. Тобто ми маємо технічно перевірити чи все правильно працює, чи немає похибок у з’єднаннях, чи передається інформація, чи зв’язується воно із серверами та чи сприймає інформацію через 4G.

Треба розуміти, що все устаткування приїжджає, вже готується промислова партія, яка буде відвантажена зі сторони чеської компанії нам ближчим часом, і буде продовжуватись встановлення систем. Паралельно тривають юридичні питання, які вимагають не менше роботи і розробка програмного забезпечення, зокрема йдеться про веб-сайт та мобільної аплікації і того, як все це буде між собою кореспондувати», - відзначив Роман Лев, заступник директора ЛКП «Львівавтодор», керівник впровадження проекту АСОП.

Тестовий монтаж - це черговий етап розгортання проєкту, під час якого встановлюється бортове обладнання по одному комплекту для кожного типу транспортного засобу.

На цьому етапі проводиться монтаж обладнання представниками виконавця - чеська компанія Mikroelektronika. Основне завдання цього етапу - створити детальну документацію з прокладання кабельної мережі в транспортних засобах, розміщення валідаторів, консолі водія та інших невід’ємних елементів бортової підсистеми: антени, принтери для друку одноразових паперових квитків, блоки живлення та стабілізації напруги, з‘єднувальна арматура тощо.

Як результат, після першого тестового монтажу буде створена технологічна карта та правила монтування для всіх типів транспортних засобів, що будуть курсувати з системою.

Другий етап тестового монтажу очікується у травні-червні, саме в цей час буде встановлюватись 100 комплектів обладнання на наступних 100 транспортних засобів.

Дотримуючись плану розгортання системи АСОП, у липні очікується велика промислова партія обладнання на усі транспортні засоби, які задіяні в пасажирських перевезеннях Львівської МТГ.

Наразі ж місто отримало перші 30 систем електронного квитка. Загалом ці 30 систем складаються зі 100 валідаторів. На першому етапі валідатори влаштували на трамваях. Наступні етапи – тролейбуси та автобуси АТП-1, а також автобуси приватних перевізників. Загалом ці тестові системи будуть встановлені на 25 одиницях громадського транспорту. 

«Встановлюємо їх на різних типах транспорту, які курсують на території всієї об'єднаної громади. На цьому етапі львів'яни не зможуть ними користуватись, моделі працюватимуть лише у тестовому режимі. Це перевірка, яка необхідна перед замовленням механізму для всієї транспортної мережі», - інформують у ЛКП «Львівавтодор».

Деталізований опис основного бортового обладнання:

Валідатор - електронний пристрій, що розміщений в транспортному засобі для безготівкової оплати проїзду. Для зручності пасажирів валідатори встановлюватимуться біля кожного входу в салон транспортного засобу. Сам корпус пристрою є надійним та захищеним, що відповідає вимогам IP40. Валідатор містить у собі такі функції:

візуальні символи про результат валідації;

основний інтерфейс (дисплей користувача);

візуальні індикатори EMV;

зчитувач 2d-коду(QR-коду);

програмні клавіші та зчитувач безконтактних карток.

Консоль водія, бортовий комп'ютер типу OCC - це друге покоління бортових комп'ютерів, які є незалежними і мають можливість керувати усіма частинами системи оплати включно з принтером для друку одноразових паперових квитків. Корпус пристрою є надійним та захищеним, що відповідає вимогам IP53. Функції бортового комп’ютера:

зв’язок транспортного засобу з системою АСОП за допомогою 4G LTE та забезпечення роботи системи в умовах відсутності зв'язку;

реєстрація водія та вибір маршруту;

інформація про поточне місцезнаходження за допомогою системи GPS/GNSS;

візуальний та звуковий супровід пасажирів про зупинки маршруту.

Принтер одноразових квитків - необхідний для друку паперових квитків разового проїзду при оплаті готівкою. Принтер розташовується в кабіні водія для швидкої зміни паперу. Деталі принтера металеві та захищені від корозії, а корпус стійкий до вібрацій та пошкоджень.

Масове встановлення валідаторів для загального користування у львівському транспорті планують в травні-червні. А тестове використання на окремих маршрутах планують запустити з серпня-вересня.

Додамо, що однією із складових системи е-квитка є встановлення валідаторів на усіх входах і виходах у транспортному засобі. Його завдання — це обслуговування безконтактних транспортних чи банківських карт для здійснення оплати, QR-кодів квитків, мобільного додатку чи одноразових паперових квитків. Валідатори потрібні щоб, зайшовши в транспортний засіб, зафіксувати поїзду і потім мати змогу пересісти безкоштовно в інший транспортний засіб, в межах 40 хв.

Нагадаємо, ЛКП «Львівавтодор» уклало з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) кредитний договір від 17.11.2016 року на проект «Впровадження АСОП у місті Львові» на загальну суму 10,0 млн. євро. Місцевий внесок у сумі 1,2 млн. євро.

12 березня 2020 року відбулося підписання договору з консорціумом Mikroelektronika & SoftServe — переможцем тендеру (стартом проекту, згідно з договором, вважається 15 травня 2020 року).

А 25 вересня здійснені технічні заміри у громадському транспорті представниками із Mikroelektronika для майбутнього встановлення необхідного обладнання. Також підписано design systems проекту в жовтні 2020р, і 19 жовтня розпочалась робота адміністраторів ЛКП «Львівавтодор» у ЦНАПах, які приймають документи та заяви від пільгової категорії населення.

Плани на цей рік по е-квитку це:

Запуск Центру обслуговування пасажирів.

Отримання перших пільгових транспортних карток Леокарт — у березні 2021р.

Тестовий монтаж системи АСОП на кожен тип транспортного засобу — в березні- квітні 2021р.

Тестування та прийняття програмного забезпечення — у травні-червні 2021 р.

Перший продаж електронних загальних та туристичних карт під час тестування оплати проїзду.

Встановлення системи АСОП на усі транспортні засоби — до кінця 2021р.

Здача в експлуатацію системи АСОП запланована на 13 січня 2022 р.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів