Пікет сесії: власники МАФів вимагають, щоб Садовий служив ФОПам, а не гіпермаркетам

16:57 4 вересня 2020 р.

Фото до новини

Підприємці наполягають - повернути дозвіл на торгівлю близько 300 магазинам і кіоскам. Протести відбувалися біля будівлі Шевченківської райадміністрації, де проходило пленарне засідання ЛМР.


А ще до початку роботи сесії ЛМР до Львівського пресклубу прийшли представники протестувальників і депутат, які пояснили ситуацію.

Підприємиця Марія Марущак розповіла, що наприкінці минулого року міська влада заборонила роботу близько 300 МАФів, в роботі яких виявили ті чи інші незначні порушення або до яких мали зауваження. При цьому підприємцям дали час на виправлення недоліків.

- Є ухвала від 26 грудня 2019 року, в якій чітко зазначено: створено робочу групу, яка вирішить подальшу долю проблемних МАФів. Ми пройшли 4 засідання. Усунули недоліки, надали необхідні документи. Але жоден підприємець не побачив протоколу, за яким його МАФ вилучили з переліку проблемних. Тобто працювати ми і надалі не можемо. Вважаємо це порушенням нашого конституційного права на ведення підприємницької діяльності, - розповіла |Марія Марущак.

За словами Марії Марущак, багатьом підприємцям – кому ще в липні, а кому минулого тижня – почали приходити «листи щастя» з вимогою демонтувати свою тимчасову споруду у зазначений термін. Люди, які витратили час, зусилля і кошти та усунули всі порушення, не розуміють, чому повинні закрити свій бізнес та опинитися на вулиці: хтось сам, а хтось разом із найманими працівниками. Впродовж літа вони оббивали пороги Ратуші, але у відповідь чули незрозумілі пояснення на кшталт «вас багато – а ми одні, не встигаємо всі питання опрацювати».

- На одній із сесій ЛМР міський голова Андрій Садовий пообіцяв, що особисто розбиратиметься з кожним МАФом окремо. Проте зустрітись з ним, щоб дізнатися, чому склалася така ситуація, нам не вдалося. Ми були у його заступника Любомира Зубача, проте і від нього не почули чітких пояснень, - говорить Марія Марущак.

Депутат Львівської міської ради Ігор Телішевський, який очолює комісію архітектури, містобудування та охорони історичного середовища, каже, що така поведінка чиновників його аж ніяк не дивує.

- Виглядає так, що і міський голова, і його заступники лобіюють інтереси супермаркетів та великого бізнесу загалом. Вони були би щасливі взагалі позакривати всі МАФи, аби ті не створювали конкуренції. Ну, а обіцяти і не виконувати – це взагалі в стилі Андрія Івановича, я спостерігаю за цим вже упродовж п’яти років своєї депутатської каденції. Мені взагалі здається, що він «кайфує» від того, як вміє маніпулювати людьми, змушуючи їх просити, принижуватися або приймати те чи інше його рішення. Радіє, коли за допомогою тиску вміє добитися свого. Нічого не вдієш, такий характер і людські якості у нашого міського голови! - сказав Ігор Телішевський. 

За словами Ігоря Телішевського, між ЛМР і підприємцями справді була домовленість про те, що після усунення недоліків МАФи зможуть повернутися до роботи, але свого слова міська влада не дотримала:

- Збирати комісію і вирішувати це питання потрібно негайно, до початку місцевих виборів, адже потім може бути пізно. Особисто я цілком на боці підприємців, оскільки вважаю, що малий бізнес потрібно не руйнувати, а підтримувати. Проте у Львові легше отримати дозвіл на будівництво багатоповерхівки, аніж на відкриття маленького магазинчика. Людині доводиться оббігати високі кабінети і всюди щось заносити – усі це знають.

Із думкою депутата про те, що влада постійно тисне на малий бізнес у Львові, погоджується підприємець Роман Жук:

- У Ратуші люблять зневажливо повторювати що, мовляв, зачиняють МАФи, які торгують алкоголем і таким чином відстоюють здоровий спосіб життя та дбають про порядок в місті.І багато львів’ян у це, мабуть, вірять. Проте, йдеться про закриття не якихось металевих «будок» з контрабандним алкоголем, а про цілком пристойні магазини та павільйони з облаштованою територією біля них. Люди роками пристосовувались до нових правил, дбали про свої МАФи, щоб вони були кращими. Викладали бруківку, клумби розбивали біля входу. Дрібні підприємці дуже стараються працювати добре, бо це – їхній заробіток, а конкуренція нині висока. Стосовно алкоголю – то, даруйте, а в супермаркетах він не є шкідливим, він нього менше п’яніють? Якщо підприємець торгує якісним пивом чи іншими алкогольними напоями, за усіма правилами, у визначений час – то що він порушує? Покажіть мені бодай один закон, який забороняє це робити? Виявили порушника – гаразд, зачиняйте такий МАФ, забирайте дозвіл. Але навіщо таврувати всіх підприємців, створюючи негативну думку про нас? – обурюється Роман Жук.

А підприємиця Уляна Андрес зауважила, що часто ФОПи порушують ті чи інші правила не з власної провини, а їх вимушено заганяють у таку ситуацію, проте у Львівській міській раді про це чути хочуть і на поступки не йдуть.

- Я відкрила свій магазин ще далекого 1996 року. Чотири рази його переробляла, переоформлювала різноманітні документи і дозволи. До мене ніколи не було претензій. Але порушення виявили в тому, що останній раз я невчасно подала усі необхідні документи: “Львіводоканал” замінював комунікації і зволікав із наданням документів мені. Я попереджала про це відповідні установи, питала, що мені робити. У відповідь отримувала якісь відписки. А потім виявилось, що спізнилась із поданням документів. І мене, звісно ж, занесли до цього «проблемного» списку. Зараз мій павільйон зачинено. А для мене він був єдиним джерелом заробітку. Я не вчорашня випускниця університету, у мене проблеми зі здоровям. Де мені шукати роботу? Як виживати? – запитує Уляна Андрес.

У пресклубі також озвучили числа, які підтверджують незрозумілі дії влади щодо малого бізнесу.

- Я порахувала, що ті 300 МАФів, які «заважають» меру міста і його команді, дають 24 млн грн надходжень у міський бюджет. За ці гроші можна збудувати дитячий садок, котрих в місті катастрофічно бракує, або ж відкрити дитячі майданчики чи спортивну школу. Але влада чомусь вважає, що вигідніше від цих грошей відмовитись, натомість взяти кредит або закупити щось у лізинг і розплачуватись роками з наших кишень. Хіба це правильно? – риторично запитала Марія Марущак.

Вона навела статистику соціологічної групи «Рейтинг», за якою 17% львівян щодня купують продукти в малих магазинах біля своїх будинків, а ще 24 % роблять це кілька разів на тиждень.

- Попит у МАФах, як бачимо, є. І заважати нам працювати несправедливо і незаконно, – наголосила Марія Марущак.

Вимоги протестувальників чіткі: вони хочуть змусити владу розглянути питання щодо «проблемних» МАФів на сесії ЛМР, а робочу комісію – нарешті запрацювати, оновити списки тих, підприємців, які усунули проблеми, щоб дати можливість людям повноцінно працювати, а не викидати їх на вулицю.

-  Інакше нам доведеться перекривати дороги, палити бочки і шини. Чомусь влада реагує лише на це, замість того, щоб говорити з людьми і виконувати свої власні обіцянки. Нам не хочеться вдаватися до радикальних дій, але ми до них готові, бо іншого виходу немає. Ми не просимо, а вимагаємо, щоб все було чесно. Тому наполегливо закликаємо міського голову та депутатів почути нас і не зволікати з вирішенням проблеми, – підсумувала Марія Марущак.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

 

новобудови Львів