Оренда – це послуга? Податковий кодекс каже «так», Цивільний каже «ні»

20:30 14 грудня 2016 р.

Як правильно оформити оплату за оренду приміщення, якщо гроші дають готівкою. Відповідь на це питання сьогодні, 14 грудня, у відеопроекті «Бухгалтерська правда», який розпочато у Львівському прес-клубі, давала бухгалтер Людмила Шахно.

- У 2015 році було внесено зміни у Закон України «Про застосування  реєстраторів розрахункових операцій», який суттєво обмежив види діяльності або суб’єктів господарської діяльності, які мають право приймати готівку, - розповідає Людмила Шахно.

І Державна фіскальна служба нагадала, що під час розрахунків у готівковій формі за послуги надання в оренду нерухомого майна, потрібно використовувати РРО (реєстратори розрахункових операцій).

- Позиція контролюючого органу така: оренда – це послуга, а оскільки це послуга, то з 1 січня 2015 року при наданні послуг і отримання за це грошей готівкою ми зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, - каже експерт.

Але Цивільний кодекс договір послуг та договір оренди трактує як два різних види договорів. Тобто каже, що оренда – це не послуга.

- Цивільний кодекс у статтях 759 та 760 пояснює, що таке оренда, а у статті 901 – що таке послуга. Ті, хто зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій керуються законом про РРО, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, - аналізує норми Цивільного кодексу Людмила Шахно.

Те, що оренда не є послугою підтверджує і лист від 23.02.2004 від Міністерства юстиції.

А ось Податковий кодекс об’єднує послугу та оренду і зазначає, що оренда – це і є послуга.

- Пункт 14.1.185 Податкового кодексу вказує, що постачання послуг – це будь-яка операція, що не є постачанням товару; а також інша операція з переданя права на об’єкти права інтелектуальної власності. Тобто норма Податкового кодексу об’єднала дві статі з Цивільного кодексу. Тому з огляду на таке випливає, що оренда – це послуга, - порівнює два кодекси експерт.

Тому орендодавець сам може обирати, кого слухати. Якщо він вважає, що оренда це – послуга, то як юридична особа мусить встановити касовий апарат і видавати чеки. Так само, якщо орендодавець ФОП на загальній системі оподаткування, то мусить мати касовий апарат. Якщо ж це ФОП на спрощеній системі оподаткування другої або третьої групи і за рік отримав до мільйону прибутку, то він може брати за оренду готівкою. А якщо перевищив мільйон, то мусить використовувати касовий апарат. 

- Якщо орендодавець вирішив, що оренда – це не послуга, то юридична особа повинна виписати прибутковий касовий ордер, якщо фізична – будь-який інший документ, який підтверджує оплату, - пояснює Людмила Шахно.

Проте застерігає, що податкова може накласти штраф за неоприбуткування готівки у п’ятикратному розмірі.

- Якщо ви не погоджуєтесь, можна звернутися до суду. Суд частіше читає Цивільний кодекс та листи від Мінюсту. Податковий кодекс він читає набагато рідше, - жартує бухгалтер.

Довідка
14 грудня у Львівському прес-клубі розпочався відеопроект «Бухгалтерська правда». Його ведучі – бухгалтери-професіонали Мар’яна Кавин і Людмила Шахно тлумачать найбільш актуальні теми української бухгалтерії: як  їх трактують фіскали, що говорить норма закону і якими є рішення-поради незалежних фахівців.


Відео: Львівський прес-клуб

dailylviv.com

До теми

14:26 27 січня 2021 р.

Турки побудують на Сколівщині вітрову електростанцію

Турецька компанія “Атлас Глобал Енерджі” втілює у Сколівському районі проект з будівництва вітрової електростанції загальною потужністю 60МВт. Ввести в експлуатацію ВЕС планують у серпні 2022 року. Вироблену електроенергію реалізовуватимуть в загальну мережу за "зеленим" тарифом.

Рубрика: Економіка

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Газова петля чи зашморг?

Рубрика: Економіка

У кого купувати дешевий газ

Рубрика: Економіка

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу