На 15 квітня НБУ встановив рекордний курс євро – 47,03 гривні
18:53 15 квітня 2025 р.
Попередній максимум (46,2 грн за євро) фіксували у вересні минулого року.
Про це повідомляє BBC-Україна, пише DailyLviv.com. На 15 квітня НБУ встановив рекордний курс євро - 47,03 гривні. Попередній максимум (46,2 грн за євро) фіксували у вересні минулого року.
І тоді, і нині оглядачі пояснювали ріст курсу євро не так міцністю самої європейської валюти, як послабленням долара. Але восени минулого року долар слабшав через непевні очікування щодо результатів президентських виборів у США. А тепер - від торговельної та митної політики Дональда Трампа, якого обрали президентом США на тих виборах.
Якими можуть бути наслідки зростання курсу євро для українського бізнесу та простих українців? Вже зрозуміло, що для бюджету це може бути плюс, а от ціни в магазинах можуть зрости.
Чому росте євро
Дуже спрощена відповідь на це питання - тому що падає долар.
В Україні долар є головною курсоутворюючою валютою, а курси інших валют до гривні, зокрема, і євро, визначаються саме через курс долара.
Якщо якась валюта дорожчає до долара, то вона автоматично дорожчає і до гривні. А за даними Європейського центробанку, за останній місяць євро зросло до долара на 4,5%. Курс євро зріс до найвищого рівня за останні три роки, наблизившись до позначки 1,15 долара за євро, а аналітики говорять про можливе зміцнення до 1,20 вже найближчим часом.
Головна причина - турбулентність на всіх світових ринках через політику, передусім торговельну, яку провадить президент США Дональд Трамп.
Інвестори позбуваються доларів і шукають якихось безпечних активів, і знаходять їх не лише в золоті, але й у євро. Нині ця валюта віддзеркалює більшу надійність та прогнозованість Європейського Союзу як місця, де можна вести бізнес і зберігати кошти.
Водночас оглядачі зазначають: так само як світові фондові ринки стрімко відновилися по тому, як впродовж тижня Трамп кардинально змінив свої рішення щодо митних тарифів стосовно ключових партнерів, долар теж частково може відіграти свою міць назад.
Але довіра до нього - як і до США - похитнулася. Тому не варто очікувати, що світ моментально відмовиться від американської валюти, але й процес пошуку заміни долару також виглядає невідворотним.
Гарним прикладом таких змін у настроях є нещодавня заява Національного банку України про те, що він розглядає можливість заміни головної курсоутворюючої валюти з долара на євро. При цьому в НБУ підкреслюють: до реалізації рішення ще далеко, і змінювати структуру валютних резервів, у яких левова частка є саме в доларах, не будуть.
Експерти радять українцям так само обережно ставитися і до особистих заощаджень, і якщо й переходити зі звиклих доларів на євро, то поступово, - врешті, і рішення президента Трампа, і події на світових ринках з усіма їхніми наслідками можуть ще багато разів змінитися.
Хто виграє і програє
Хоча увага світових інвесторів до євро і лестить європейцям, міцна валюта означає ускладнення для експортерів. Відтак, якщо євро і далі міцнішатиме, а долар - падатиме, значна частина того величезного торговельного профіциту, який Європа має у торгівлі із США, компенсується, а умови для американського експорту навпаки покращаться, припускають оглядачі (не виключено, що це і є однією з цілей нової торговельної політики Трампа).
Цей підхід можна застосувати і для оцінки наслідків росту євро для України, для якої ЄС (на відміну від США) нині є найбільшим торговельним партнером.
За даними Державної служби статистики, за січень-лютий цього року Україна продала до ЄС товарів на понад 3,8 млрд доларів (60% усього українського експорту за цей час), а імпортувала - на 5,2 млрд доларів (46,5% всього імпорту).
Офіційні дані наведені в доларах, адже так наразі рахує Держстат.
При цьому порівняно з минулим роком експорт зменшився, а імпорт - зріс. Але за міцнішого євро експортувати до ЄС стане вигідніше, що добре для українських експортерів. А от імпортувати буде дорожче, що не дуже добре для гаманців українців, коли йдеться про імпортні товари на полицях магазинів.
Втім, як зауважують експерти, певним чином на все це впливатиме і те, у якій валюті укладаються контракти, адже якщо це не євро, то зміни будуть не такими однозначними.
Врешті, Польща, яка одночасно є і найбільшим продавцем, і найбільшим покупцем української продукції в Європі, послуговується власною валютою, злотим, а не євро.
Але це радше виняток, - решта головних торгових партнерів України у Європі послуговуються євро.
Ці дані від Державної служби статистики дають можливість зрозуміти, що Україна експортує та імпортує, а відтак, хто з експортерів, які продають за євро, виграє, і які товари, що імпортуються за євро, здорожчають
Крім Польщі, куди Україна за січень-лютий продала товарів на 717 млн доларів, у ЄС великими покупцями українського експорту (переважно аграрного) є:
- Іспанія (464 млн доларів),
- Італія (450 млн доларів),
- Німеччина (330 млн доларів),
- Нідерланди (308 млн доларів).
А от імпортує Україна найбільше з Польщі (на понад 1 млрд доларів за січень-лютий 2025 року) та Німеччини (на 852 млн доларів). Навіть якщо вважати, що частиною цього імпорту можуть бути не споживчі товари (а то й військова допомога, як припускають експерти), великі обсяги імпорту + міцний євро не можуть не відбитися на цінниках в українських магазинах.
Є і менш очевидні наслідки зміцнення євро, про які також говорять оглядачі.
Зокрема, для українців, які виїхали до Європи, але досі отримують зарплату (або пенсію) у гривнях, міцний євро - погана новина, адже через зростання курсу євро їхні доходи зменшаться.
Але для державного бюджету міцний євро є радше гарною новиною, - на тлі скорочення американської допомоги європейська, що надається у євро, зростає, а відтак, це означає більші надходження до бюджету.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook