Львів'янин змусив «Самсунг» і ПриватБанк користуватися українською мовою

15:32 24 липня 2014 р.


Фото: wz.lviv.ua

Тепер викладач національного університету імені Івана Франка Святослав Літинський хоче домогтися цього ж від мережі їдалень «Пузата Хата».

Журналіст київської «Газети по-українськи» Северин Наливайко» розповідає в сьогоднішній публікації «Завдяки львів'янину цьогоріч обіцяють побутову техніку з українським маркуванням»:

«Львів'янин Святослав Літинський виграв суд, який зобов'язав ПриватБанк надавати виписки українською мовою. Перед цим разом з ним писали звернення щодо маркування побутової техніки українською. Отож скажіть: хто мав більше впливу – медіа-власник найтиражованіших видань чи один окремо взятий, але впертий громадянин?», – написав у соцмережі народний депутат Ігор Васюник 12 червня. Тоді саме обговорювали призначення Бориса Ложкіна – власника десятків великих російськомовних ЗМІ – главою Адміністрації Президента.

Із банком 33-річний викладач Львівського національного університету Святослав Літинський судився з 19 квітня 2013.

– «ПриватБанк» уже програв і суд, і апеляцію, чекаю на виконавчий лист. Справу поспіхом передали в архів, не вручивши мені виконавчого листа. З дня на день чекаю справу з архіву, – каже зараз.

«Він - мій депутат-мажоритарник. Я написав до нього заяву, і він зустрічався з «Самсунгом». За тиждень-два після розмови з ним вони почали вести фейсбук українською мовою», – пояснює захисник мови Літинський участь народного депутата. 

Витраченого на справу часу не шкодує, бо є здобутки. Каже, якби хоч піввідсотка людей щось робили для покращення свого побуту, то за півроку українці «жили б у раю». Крім перемоги в суді над «ПриватБанком» цього літа Святослав має ще одне досягнення – вже цього року в Україні завдяки його активності мають з'явитися пральні машини з нанесеним маркуванням українською мовою.

Саме цього львів'янин добивається вже майже 2 роки. 12 листопада 2012 року він подав до суду на «Самсунг Електронікс Україна», коли виявив на купленій у Львові через інтернет-магазин пральній машині тільки російські написи.

Правники компанії «Самсунг» доводили, що написи на панелі – «Хлопок», «Стирка» та інші – не є маркуванням. На це позивач роздобув 7 експертних висновків про протилежне: від Львівстандартметрологі; Інспекції з захисту прав споживачів; Незалежного центру судових експертиз; Державного технічного комітету стандартизації науково-технічної термінології; витяг зі списку Державних стандартів України і відповідь розробника ДСТУ. Також фахову експертизу Львівської комерційної академії, а на додачу – ще роз'яснення парламентського комітету, у віданні якого є Закон «Про засади державної мовної політики».

«Маркування товарів, інструкції про їх застосування тощо виконуються державною мовою і регіональною мовою або мовою меншини. За рішенням виробників товарів поруч із текстом, викладеним державною мовою, може розміщуватися його переклад іншими мовами», – йдеться в законі Ківалова-Колесніченка. Крім того, «надавати покупцеві необхідну та достовірну інформацію про товар» зобов'язує продавця Цивільний кодекс України.

– Недавно в коридорі перед засіданням представник «Самсунга», юрист, показала мені лист про ввезення з 1 липня пралок з українським маркуванням. Мовляв, немає вже підстав позову, – розповідає Літинський. – Це приємна несподіванка, хоч «Самсунг» мав би раніше над цим задуматися, – львів'янин каже, що не ображається на порушника своїх прав, але сильної поваги теж не має:

– Вони могли б таким самим листом на початку слухань два роки тому все зупинити, - вважає він.

Повернувши назад пральну машину «Самсунг», львів'янин купив собі іншу, без російської мови:

– Тепер у мене «Зануссі», без написів. Але ті, що з написами, в них теж не українські, при тому що машинки в Івано-Франківську випускають», – каже викладач.

До речі, у відшкодуванні 100 грн моральної шкоди через Франківський районний суд м. Львова у позові Літинському відмовив: «Хоча вимоги законодавства про мови було недотримано, право споживача на інформацію про товар було дотримано з підстав зазначених вище»

Серед підстав – те, що позиватися за порушення таких прав, згідно із законодавством, має профільне об'єднання громадян, а не фізична особа. Втім, компанія-порушник таки виправилась.

«Як ми раніше повідомляли, імпорт пральних машин з написами українською мовою на фронтальній панелі заплановано вже до кінця 2014 року. Наразі таке рішення прийнято тільки щодо всього модельного ряду пральних машин ТМ Samsung», – повідомив PR-менеджер компанії «Samsung» Євген Борисов.

Хоча, поки що, компанія пішла назустріч україномовним покупцям тільки стосовно пральних машин, і продовжує нехтувати державною мовою при ввезенні іншої техніки. Це стосується навіть комп'ютерних клавіатур. На запитання, чи планують ввозити україномовні, в компанії відповіли: «наразі інформації стосовно цього ми не маємо».

Святослав Літинський – старший викладач на факультеті прикладної математики й інформатики. Викладає бази даних, структури даних, комп'ютерне програмування. Цього семестру приймав 4 екзамени. Студенти знають про його боротьбу. Разом робили відеозвернення до посла США – намагались уже й через нього змусити американські компанії дотримуватися українського законодавства. Раніше через російськомовні чеки разом з дружиною Святослав подавав у суд на дитячий магазин «Антошка». Там ситуацію виправили і тепер він хоче навчити того самого мережу їдалень «Пузата Хата». Втім, зазначає, що більшість порушень мовних прав вдається вирішити без суду.

«Я взагалі б не хотів цим займатися. Спробуємо змусити виконувати свої функції управліня прав споживачів», – зізнається принциповий покупець. Зараз Святослав допомагає купувати й передавати спорядження українським воякам».

dailylviv.com

До теми

11:04 24 жовтня 2020 р.

Нові зміни розкладу руху на Львівській залізниці через зимовий час і ремонти

Регіональна філія «Львівська залізниця» нагадує пасажирам про те, що 25 жовтня 2020 року о 04:00 год. за київським часом на всій території України відбудеться перехід на зимовий час, тож годинникову стрілку необхідно перевести на одну годину назад. Зважаючи на це, зазнає змін розклад руху деяких приміських поїздів.

Рубрика: Економіка

10:45 24 жовтня 2020 р.

З багатьох залізничних станцій буде відкрито продаж квитків на поїзди

З 00:01 26 жовтня, за рішенням Державної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, буде поновлено продаж квитків з більшості закритих залізничних станцій.

Рубрика: Економіка

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Чому не будують притулок для тварин у Львові

Рубрика: Ситуації і пригоди

Біорезерват "Розточчя", Страдецька гора, річка Верещиця - як врятувати?

Рубрика: Ситуації і пригоди

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу