Кілька заводів з України через посередників продовжують постачати Росії запчастини для літаків та вертольотів

17:09 27 листопада 2023 р.

Фото до новини

Клієнти - Міністерство оборони Росії, підприємства держкорпорації "Ростех" та президентський спеціальний льотний загін "Росія".

Російська компанія "Авіа ФЕД сервіс" за час війни забезпечила російську авіапромисловість запчастинами як мінімум на 650 млн рублів (2022 -липень 2023 року). Більша їх частина, на 370 млн., прийшла з України. Про це розповіли «Важливі історії», пише DailyLviv.com.

Зокрема, згідно з митними даними, компанія імпортувала деталі для ремонту літаків Ан-124 виробництва Харківського машинобудівного заводу ФЕД майже на 120 млн рублів, запчастини для локаційних станцій вертольотів Ка-32 виробництва київського заводу «Радар» більш ніж на 67 млн, деталі для ремонту двигунів Ан-24 та Ан-12 виробництва «Мотор Січ» (за радянських часів – запорізьке виробниче об'єднання «Моторобудівник»), продукцію київського заводу «Артем», Харківського агрегатного конструкторського бюро, Вовчанського агрегатного заводу та інших українських підприємств приблизно на 170 млн. Були також постачання з Франції, США та Великобританії.

Читайте аткож: Закарпатець під час війни постачав рф сировину для радіолокаційних станцій на військові кораблі

Сумський завод постачав до Росії насоси для Росатому

Мотор Січ постачав двигуни для російських ударних вертольотів: схема зрадництва

Після початку конфлікту на сході України головний постачальник «Авіа ФЕД сервіс» — харківський завод ФЕД (назва походить від імені засновника ВЧК Фелікса Едмундовича Дзержинського) офіційно зупинив усі постачання до Росії. Це був серйозний удар для підприємства - на Росію припадало близько 70% продажів.

Російську компанію «Авіа ФЕД сервіс» було засновано у 1993 році як представництво ХМЗ ФЕД і, як писала українська преса, було афілійовано з топ-менеджментом заводу. Нинішній директор компанії Олександр Решетник народився у Луганську, навчався у Харківському авіаційному інституті, на його персональному сайті є розділ з фотографіями співробітників ФЕД.

Клієнти "Авіа ФЕД сервіс", згідно з даними держзакупівель, це Міністерство оборони Росії, підприємства держкорпорації "Ростех" та президентський спеціальний льотний загін "Росія".

Ще до війни, 2018 року, «Авіа ФЕД сервіс» потрапила під українські санкції. Тому в 2022-2023 роках поставки їй йшли не безпосередньо, а через зареєстровану в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ) компанію Linker. Компанія має сайт кількома мовами, включаючи російську; там сказано, що вона спеціалізується на постачанні авіадеталей для вертольотів Мі-8, Мі-17, Ка-32 «в будь-яку точку світу». На сайті LinkedIn можна знайти профіль керуючого компанії – його звуть Андрій Курта. У профілі Курти у Вконтакті зазначено, що він народився в Чернігові і закінчив Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя.

Власником Linker на LinkedIn вказано Олексія Пальчика. Як з'ясували «Важливі історії», цією людиною може бути уродженець Полтави, випускник Іркутського вищого військового авіаційного училища Олексій Пальчик.

Linker отримував українську продукцію, зокрема від «Мотор Січ», чий директор В'ячеслав Богуслаєв у жовтні минулого року був затриманий за підозрою в держзраді за «незаконне постачання товарів військового призначення для російської штурмової авіації». На сайті родинної Linker компанії Amis сказано, що компанія - офіційний представник "Мотор Січ" в ОАЕ і "має всі необхідні дозволи та ліцензії".

Остання поставка Linker на адресу «Авіа ФЕД сервіс» була зроблена, за наявними у нашому розпорядженні даними митниці, у січні цього року. Після цього постачання здійснювалося через компанію «Бакайторг1» з Киргизстану, яка була зареєстрована у квітні 2023 року. Вона вже встигла продати "Авіа ФЕД сервіс" продукцію ХМЗ ФЕД майже на 40 млн рублів. Директор і власник «Бакайторга1» - Бакай Саадаєв. Він закінчив киргизьку державну юридичну академію, а у липні 2020 року намагався влаштуватися на роботу до державтоінспекції, на той момент працюючи кур'єром у мережі ресторанів «Імперія піци».

"Важливі історії" зв'язалися з власником Linker Пальчиком. Він сказав, що постачанням до Росії не займається: «Не треба ставити мені запитання… Компанія Linker з України до Росії ніколи нічого не постачала і не постачає». На уточнююче питання, чи поставляла Linker товари для компанії «Авіа ФЕД сервіс», Пальчик сказав, що відповідати не готовий.

Директор «Авіа-Фед-Сервіс» Олександр Решетник сказав «Важливим історіям», що продукція українських заводів, яка надійшла на адресу компанії у 2022–2023 роках, була придбана його компанією раніше, у 2020–2021 роках, і просто «лежала за кордоном ». На запитання, як це можливо у випадку з поставками через «Бакайторг1», яку було зареєстровано лише кілька місяців тому, він не відповів.

З Бакаєм Саадаєвим нам поговорити не вдалося.

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів