Експерт оприлюднила доходи об’єднаних тергромад Львівщини
16:08 28 липня 2017 р.
На Львівщині вже створено 25 об’єднаних територіальних громад. Область посідає сьоме місце в Україні за кількістю ОТГ.
Відео: Львівський прес-клуб
Про це сьогодні, 28 липня, під час круглого столу на тему: «Фіскальна децентралізація: проблеми та перспективи», який відбувся у Львівському прес-клубі, повідомила заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Валентина Москаленко.
- Ми починали у 2015 році з дуже маленьких громад у Самбірському районі, коли об’єдналися 8 громад, які зараз на карті України є найменшими громадами.
Тепер у нас є великі громади. Це – Мостиська, Шегинівська, Судово-Вишнянська, Ходорівська. Вони зараз мають досить суттєвий ресурс для реалізації своїх проектів, - каже вона.
Наприклад, Ходорівська громада цього року подає проект на обладнання реанімаційного відділення у своїй лікарні.
Загалом в об’єднаних громадах торік було реалізовано понад 150 різних проектів. Це і маленькі – зі заміни вікон у школах або даху, це й великі – з будівництва садочка чи школи, чи центрів з надання адміністративних послуг. Ці проекти громад загалом акумулювали понад 75 млн гривень. Це була і субвенція в сумі 46 млн гривень на інфраструктуру, це були й кошти на реалізацію мікропроектів, - розповідає вона.
Цього року планують витратити близько 80 млн гривень: 15 млн гривень – з коштів фонду державного регіонального розвитку, 63 млн гривень субвенції та майже10 млн гривень з коштів, призначених на мікропроекти.
- Якщо подивитися на проекти, які подають громади, то ми бачимо якісні зрушення. В перший рік об’єднання громади намагалися залатати всі дірі, які тільки можливо. Вони намагалися поставити чи майданчик, чи вмонтувати якесь вікно, щоби кожен громадянин, який там проживає, відчув, що об’єднання – це добре. Цього року громади вже думають, куди вони витрачають субвенцію на формування інфраструктури. Вони зводять школи, ЦНАПи, купують техніку для комунальних підприємств, лікарень, шкіл, - Валентина Москаленко вважає, що цьогорічні проекти та витрати об’єднаних громад вже зроблять послуги якіснішими для людей.
За її словами, цього року передбачено надати з обласного бюджету 14,6 млн гривень для опорних шкіл. І громади самі визначають, що їм купити – чи автобус, чи інтерактивні дошки, чи обладнання для шкільних дослідів.
- У нас є проблеми з фінансами в громадах. Не всі можуть собі дозволити витрачати кошти на розвиткові проекти. Якісь громади витрачають на розвиток 40 відсотків своїх бюджетів, якісь – всього десять. Але гірше ніде не стало. У них дуже відповідальне ставлення до грошей, чого не скажеш про районні держадміністрації, - переконана вона.
Це підтвердила і експерт з питань бюджету Асоціації міст України Ярослава Пишник.
- Ця сільська громада була тут завжди, у них були якісь надходження за землю. Але коли вони об’єдналися, то надходження зі землі раптом збільшилося в два- три рази. Я спитала голову однієї з об’єднаних громад, звідки в них такі надходження. А він відповідає: «Ми провели інвентаризацію земліі і тільки в одному селі виявили сім гектарів, які не оподатковували», - розповідає вона.
Експерт за допомогою цифр висловлює своє здивування стосовно доходів об’єднаних територіальних громад Львівщини: тільки за ці півроку ОТП отримали 150 млн грн власних доходів. А до об’єднання їхні доходи не перевищували суми в 45 млн гривень.
Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook