Колишній голова Європарламенту, нині керівник фонду імені Конрада Аденауера Ганс-Ґерт Петтеринґ в інтерв’ю DW розповів про те, яких кроків Європа очікує від Києва після виборів.
Напередодні парламентських виборів в Україні керівник німецького фонду імені Конрада Аденауера Ганс-Ґерт Петтеринґ приїхав до Києва, аби зустрітися з українським прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, очільником МЗС Павлом Клімкіним, а також лідерами партій "Батьківщина" і "УДАР" Юлією Тимошенко і Віталієм Кличком. Колишній голова Європарламенту в інтерв'ю DW розповів про те, які проблеми новий парламент та уряд України мають вирішити після виборів до Верховної Ради.
- DW: Незалежно від того, хто переможе на майбутніх парламентських виборах, які проблеми, на Ваш погляд, новий парламент та уряд мають вирішити в першу чергу?
- Ганс-Ґерт Петтеринґ: Звичайно, парламент самостійно вирішить, як йому діяти. Проте, як мені здається, Україна хотіла би рухатись у напрямку Європи. А це означає, що вона прагне поділяти європейські цінності – такі, як права людини, демократія, свобода, правова держава та мир. На мій погляд, найважливіше – це визнати, що закон – єдиний для всіх громадян України. Ми можемо лише закликати новий парламент і уряд активно продовжувати реформи. І, перш за все, не просто оголосити про боротьбу з корупцією, але й крок за кроком вирішувати цю проблему. Це, на мою думку, одне з найважливіших завдань уряду.
- Як Україна має будувати свої відносини з Росією?
- Росія зробила велику помилку, за розпорядженням Путіна вторгнувшись до України. Агресія йде у двох напрямках: з одного боку, Росія намагається присвоїти собі Крим, з іншого – підтримує конфлікт на Сході України. Там досі таємно перебувають російські солдати, і вони повинні залишити територію країни. Необхідно також пересвідчитись, що з Росії до України більше не надходить зброя. Крім того, сторони мають дотримуватись мінського меморандуму. Росія має сприяти мирному процесу, а не вести політику XIX-XX століть у дусі зон впливу. Вона також має визнати право України та її громадян на самовизначення. На все це Європа має прямо вказати Росії. Якщо Москва не виконає своїх зобов'язань щодо реалізації мінського договору, Євросоюз збереже політику санкцій. Хоча і необхідно продовжувати діалог з Росією і Путіним, Європа має чітко дати зрозуміти російському президенту, що його дії – неприпустимі.
- Захід хоче, щоб на Сході України настало перемир'я. Проте це навряд чи можливо без виникнення замороженого конфлікту. Чи вважаєте Ви це прийнятним для України?
- Ні, це неприйнятно, оскільки східний регіон є невід'ємною частиною України. Проте в рамках децентралізації новий уряд повинен буде забезпечити регіони країни більшими правами, як це вже зроблено у низці країн Європи, і у тому числі визнати права національних меншин. Усі ці питання потрібно обговорити після виборів. Однак не повинно бути жодних сумнівів, що Схід – це частина України.