Ще ніколи президент України не користувався довірою такої кількості людей. І ще ніколи він не опинявся перед такою кількістю складних проблем. Порошенко отримав країну в екстремальній ситуації, вважає Бернд Йоганн, керівник української редакції DW.
Обраний президент України Петро Порошенко щойно склав присягу глави держави. Але ще до офіційної інавгурації зміг поспілкуватися з найвпливовішими світовими політиками. З президентом США Бараком Обамою він зустрівся у Варшаві. Канцлерка Німеччини Анґела Меркель повечеряла з ним у Берліні.
У французькій Нормандії відбулось коротке і холодне спілкування з президентгом Росії Владіміром Путіним, агресивна політика якого після анексії Криму уже ставить під питання й збереження кордонів на Сході України.
Усі хочуть (як-от Меркель та Обама) або повинні (як Путін) говорити з Порошенком. Адже за останні 20 років президентські вибори в Україні ще ніколи не мали такого однозначного результату: уже у першому турі перемогу здобув впливовий підприємець та політик Петро Порошенко. Він отримав переважну більшість голосів в усіх регіонах - за винятком Донецької області, де сепаратисти завадили проведенню виборів шляхом застосування насильства.
Вакуум влади на Сході України
Порошенко - людина з центру політичного спектра. Його однозначна демократична легітимація може посприяти його становленню як сильного президента. А сильного очільника Україна потребує нагально.
Озброєні проросійські групи за підтримки Росії на Сході країни уже давно розпалили вогонь війни, яка щодня приносить жертви. Росія і надалі дозволяє те, щоб до України через кордон потрапляли бойовики та зброя.
Все ускладнюється і тим, що ціла Україна перебуває в економічній скруті. Тільки за підтримки міжнародної фінансової допомоги їй вдалось уникнути дефолту. Країна гостро потребує всеохоплюючих реформ, адже тільки так вона зможе економічно встати на ноги. Водночас Росія тисне на енергетично залежну Україну у газових переговорах. За посередництва єврокомісара з енергетичних питань Ґюнтера Еттинґера у них, здається, вдалось досягнути компромісу, однак він доволі хиткий.
Сподівання на краще життя
Усі названі проблеми має вирішити Порошенко. Він очолив країну, яка перебуває в екстремальній ситуації. Його попередник на посаді президента Віктор Янукович фактично пограбував Україну та політично скинув її у таке провалля, що люди були вимушені захищатись від його владних зловживань та усунули його від влади.
Люди в Україні розбурхані. Вони хочуть миру і нормального життя, яке б орієнтувалось на європейські стандарти. Усі сподівання спрямовані зараз на Порошенка. Саме він повинен потурбуватись про те, щоб відновити довіру громадян до держави та її інституцій. А це завдання - надзвичайно складне.
Однак для його реалізації Порошенко отримує підтримку Заходу. Він хоче вести країну у напрямку ЄС, однак одночасно прагне зберегти добрі відносини з Росією. Без Москви неможливо вирішити конфлікт у Східній Україні. Порошенко має рацію, коли говорить , що виступатиме проти сепаратистів з усією твердістю. Однак новий президент України повинен переконати людей у Донецьку та Луганську - та, власне, й в усій Україні, - що його політика виправдає сподівання на краще життя.