Ліпше поганий мир, ніж добра війна. Але чи приведе зупинка бойових дій справді до миру? Хто вийде переможцем з цієї абсурдної неоголошеної війни? Відповіді на ці запитання DW дізнавалася у російських експертів.
На саміті НАТО у Ньюпорті президент України Петро Порошенко заявив про готовність підписати домовленість про перемир'я. Москва вважає, що в основі цього документу лежить так званий "мирний план" російського президента Владіміра Путіна, який він представив напередодні саміту країн НАТО. А Київ своєю чергою має намір втілювати мирний план президента України Петра Порошенка.
Чи можна згоду Порошенка оголосити двостороннє перемир'я вважати перемогою Путіна? На питання DW відповіли головний редактор журналу "Росія у глобальній політиці", глава президії неурядової організації "Рада з зовнішньої та оборонної політики" Федір Лук'янів, а також політолог, шеф-редактор онлайн-порталу "Ежедневный журнал" Олександр Гольц.
Перемир'я - перемога Путіна?
Олександр Гольц відвідав саміт НАТО у Ньюпорті. Згоду Порошенка піти на перемир'я з Путіним від вважає перемогою Путіна. "Чесно кажучи, я вважаю, що рішення про антитерористичну операцію було головною помилкою української влади. Я говорю не з точки зору політики, а з тієї, що здобути перемогу у такій війні неможливо. Перемир'я? Слава Богу, що перестануть гинути люди".
Федір Лук'янів натомість пропонує не вживати слово "перемога". На його думку, це занадто гучний термін. Крім того, ніхто не знає, скільки часу протримається це перемир'я. "Але очевидно, що Володимир Путін повернув собі ініціативу. Він визначає динаміку процесів, а інші змушені реагувати на його дії, а не навпаки. Для нього це дуже суттєво. Він не любить ситуації, коли обставини ним керують", - вказує Лук'янів.
Дорогий відтермінований конфлікт
Насправді будь-яке перемир'я означає замороження конфлікту. Таку думку експерти поділяють. "Це один з варіантів, причому доволі ймовірний. У випадку припинення бойових дій я, чесно кажучи, не бачу можливостей для Києва відновити свою юрисдикцію над цими територіями без воєнної сили. Але і з застосуванням воєнної сили не бачу. Тому такий проміжний статус цілком можливий", - допускає Федір Лук'янів.
Олександр Гольц вважає, що мирний план у значній мірі позбавлений сенсу, оскільки його ухвалили під тиском НАТО. "Це означає, що значні території Донецька і Луганська опиняться під контролем сепаратистів. З'явиться тенденція до перетворення цих територій на самопроголошені республіки, на кшталт Придністров'я, Північної Осетії або Абхазії", - передбачає Гольц.
Федір Лук'янів називає такий розвиток подій небажаним: "У ситуації на кшталт придністровської, є маса недоліків для Москви: це і фінансова відповідальність, і постійний подразник у міжнародних відносинах, і неможливість вкладати гроші у певні сфери та залучати певні кошти через неврегульованість статусу. Тому мені здається, що Москва хотіла б зберегти Донбас у складі України на умовах широкої автономії".
Чи задовольниться Москва Донецьком і Луганськом?
До останніх хвилин перед підписанням домовленості про перемир'я в районі Маріуполя тривали жорстокі бої. Українська сторона запевняє, що там воювала регулярна російська армія. Чи означає це, що Москва усвідомила: без сухопутного коридору анексія Криму стане непосильним тягарем для російського бюджету? Чи можна очікувати, що перемир'я так і не почнеться?
"Думаю, що рух далі, в інші українські області означатиме продовження протистояння Росії і західних держав. Навряд чи хтось погодиться на це у нинішній ситуації", - зазначає Олександр Гольц. На саміті у Ньюпорті у нього склалося враження, що НАТО не готовий більше займатися самообманом та вірити обіцянкам Москви. Надто часто слова не підтверджувалися діями. Приміром, до пропозицій, які висловив Путін, поставилися з особливою обережністю, вказує Гольц. Лідери країн НАТО вимагають вивести російські війська з території України та припинити постачання зброї та військових проросійським сепаратистам.
Фінансові витрати на утримання Криму, який практично перетворився на острів, великі, однак Федір Лук'янів не вважає їх "неймовірними": "Що робити, Росія свідомо пішла на різкі геополітичні кроки і тим самим взяла на себе сильніші фінансові зобов’язання збільшити. Доведеться витрачати кошти, що зробиш".
Війна, яку всі програли
Важко зрозуміти, чи відносить себе Кремль до переможених. "Довгострокові задачі, які ставилися перед цією операцією, виконуються, якщо конфлікт заморозиться. Утворюється такий собі "боснійський варіант", коли фактично територія поділяється між учасниками конфлікту. Все залежить від того, які цілі ставляться. Якщо Росія взяла курс на абсолютну ізоляцію від західних держав, навряд чи Київ сприйматиме ситуацію, що склалася, як поразку".
Федір Лук'янів переконаний, що війна стала результатом стратегічних помилок, які здійснювали всі учасники конфлікту впродовж довгого часу. За його словами, це "накопичувалося багато років і, на жаль, вибухнуло". У Лук'янова немає жодних сумнівів у тому, що цю неоголошену війну програли всі: "Війна забрала життя багатьох людей. Вона багато чого зруйнувала, а натомість мало створила. Що з цього вийде, не ясно".