Як собор Святої Софії став Великою мечеттю Айя Софія | Новини Львова

Як собор Святої Софії став Великою мечеттю Айя Софія

25 липня 2020 р.

  • 0
  • 1

Греки палять турецькі прапори через Софію, а Туреччина радить забути "візантійську мрію".

Уряди Греції і Туреччини обмінюються жорсткими заявами в зв'язку з проведенням п'ятничної молитви в стамбульському соборі Святої Софії (Айя-Софія), який за рішенням турецької влади знову став мечеттю, а не музеєм.

У момент, коли президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган брав участь в першому за 86 років намазі в Айя-Софії, в Греції били у дзвони, а демонстранти палили турецькі прапори.

У суботу міністерство закордонних справ Туреччини виступило з жорсткою заявою у зв'язку з п'ятничними акціями протесту в Греції.

"Розпещені діти Європи не змогли стерпіти вигляду вірян, які знову моляться в Айя-Софії, і знову стали марити, - сказано в заяві офіційного представника МЗС Туреччини Хамі Аксоя. "Відтепер Греція повинна забути про візантійську мрії, від якої вона не може відмовитись вже 567 років".

Таким чином представник МЗС Туреччини натякає на падіння Константинополя в 1463 році, коли столицю Візантійської імперії захопили турки-османи. Після цього Айя-Софія - побудований в VI столітті пам'ятник візантійської архітектури - перетворили на мечеть.

До того Софія була головним храмом Вселенського патріарха (який фактично є представником грецької культури та православ'я і є залишком колишньої міці візантійської).

Під час греко-турецької війни 1919-1922 року греки наближались до заволодіння Стамбулом/Константинополем.

У 1935 році об'єкт став музеєм, а нещодавно влада Туреччини знову змінила його статус і тепер він офіційно називається "Велика мечеть Айя Софія" (тур. Ayasofya-i Kebir Camii).

У п'ятницю в Айя-Софії відбулася перша за 86 років мусульманська молитва, в якій взяв участь турецький лідер. Проти цього рішення виступили багато вчених і християнські діячі, в тому числі і Папа римський. Однак особливо жорстко висловлювалась влада Греції, яка має традиційно погані відносини з Туреччиною - хоча і входить разом з цією країною в НАТО.

Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс в п'ятницю назвав Туреччину "джерелом проблем" і заявив, що рішення зробити Айя-Софію мечеттю - це "образа цивілізації XXI століття".

"Те, що сьогодні відбувається [в Стамбулі] - це не демонстрація сили, а доказ слабкості, - сказав глава грецького уряду. - Особливо для нас, православних християн, Айя-Софія залишається в наших серцях як ніколи раніше. Саме там б'ється наше серце".

Під час п'ятничного намазу в Айя-Софії по всій Греції на знак жалоби били дзвони на православних храмах. Церковні прапори приспустили.

Під час однієї з акцій протесту в місті Салоніки демонстранти спалили турецький прапор. "Ми рішуче засуджуємо той факт, що уряд Греції і члени парламенту країни спровокували суспільство своїми ворожими заявами і дозволили відкрито спалити наш славний прапор в Салоніках", - сказав з цього приводу офіційний представник МЗС Туреччини.

Турецька влада наполягає, що культурна спадщина Айя-Софії буде збережена, і старовинні фрески та мозаїки на стінах собору не постраждають. Під час п'ятничної молитви вони були прикриті білими полотнищами.

Через карантинні заходи в Айя-Софії зібралося порівняно небагато людей, але на площу Султанхамет перед храмом прийшли тисячі вірян.

BBC-Україна

Коментарі(0)

До теми

18:44 2 серпня 2020 р.

Конфлікт між Мінськом і Москвою: що буде далі?

Відносини Мінська з союзною Москвою останнім часом не просто "іскрять", а загрожують вибухом на тлі скандалу із затриманням під Мінськом російських громадян, яких Білорусь називає російськими найманцями з "ПВК Вагнера".

Рубрика: Політика

  • 0
  • 1

00:30 9 липня 2020 р.

П’ять причин неуспіху Зеленського

Американське видання The National Interest аналізує п’ять причин чому Зеленський неспроможний бути успішним в Україні як президент.

Рубрика: Політика

  • 1
  • 1

15:22 16 січня 2020 р.

"Путін вирішує проблему-2024". Що відбувається в Росії?

Відставка російського прем'єра Дмітрія Медведєва - це найбільший струс для російського уряду за останні майже 10 років правління президента РФ Владіміра Путіна, пишуть західні ЗМІ.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 1

23:09 30 грудня 2019 р.

Львів: як журналістам погрожують за статті про псевдоактивістів

Про погрози через професійну діяльність заявили журналісти львівського видання Zaxid.net Андрій Дрозда і Марта Когут. Поліція відкрила за цим фактом кримінальне провадження.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 1

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Загрози для свободи слова від законопроєкту “Про медіа” 2693-д

Рубрика: Політика

Забудова у Львові під корупційним дахом

Рубрика: Економіка

Транспортний тупик у Львові - як виїхати

Рубрика: Економіка

Антиукраїнець - книга Олександра Савченка

Рубрика: Економіка

Свобода слова. Правдивого чи й брехливого?

Рубрика: Політика

Всі відео розділу