Висока ймовірність війни в Чорноморському реґіоні

9 серпня 2020 р.

  • 1
  • 19

Такий висновок зробили експерти під час обговорення річного моніторингу ситуації в Чорноморському регіоні за проєктом «Сприяння безпеці у Чорноморському регіоні».

Нарощування Росією напруження в реґіоні Чорного моря засвідчили недавні багатосторонні навчання «Sea Breeze 2020». Москва знову вдалася до відвертих провокацій, зневажаючи не тільки країн-учасниць навчань, але й норми міжнародного права. Зростаюче домінування Росії в Азовському, Чорному та Середземному морях і посилення провокацій змушує експертів бити на сполох і попереджати про високу імовірність початку нової війни в реґіоні в перші місяці цієї осені. Таким став підсумок експертного обговорення підсумкової аналітичної записки щодо стану чорноморської безпеки, підготовлену Центром глобалістики «Стратегія ХХІ» за результатами річного моніторингу ситуації в Чорноморському регіоні за проєктом «Сприяння безпеці у Чорноморському регіоні шляхом більшої залученості неурядових гравців» за підтримки Чорноморського Трастового Фонду, проєкту Німецького фонду Маршалла США.

Раптові приведення в бойову готовність та військові навчання російського  війська, посилення системи протиповітряної оборони, візит президента Росії Володимира Путіна в Крим, підготовка до стратегічних військових навчань «Кавказ 2020» і демонстрація агресивної риторики у зовнішній політиці Кремля прямо свідчать про приготування Кремля до вибуху ситуації в Чорноморському басейні, сказав президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар:

- Підводний і надводний простір Чорного моря де-факто перебуває під ретельним контролем російської сторони. Завершення будівництва газогону «Турецький потік», який перетинає повністю Чорне море з північного сходу на південний захід, допомогло Росії встановити системи моніторингу підводного простору. Таким чином більшість акваторії Чорного моря вже контролюється Росією. Те саме буде і в Балтійському морі, якщо Росія добудує «Північний потік-2». Вона створить переваги перед НАТО з точки зору контролю морського простору, і це ще один аргумент на користь позиції США зі знищення цього проєкту.

Під час недавніх навчань НАТО і України в Чорному морі «Сі бриз 2020» корабель берегової охорони ФСБ Росії вдався до погроз і вимог відійти з цієї території до іспанського фрегата під час прямування до зони навчань, нагадав Гончар. Він зазначив, що це сталося попри те, що НАТОвський корабель перебував у винятковій економічній зоні України. На думку експерта, це була спроба показати Альянсу хто контролює Чорне море.

Виконавчий директор Центру глобалістики Віталій Мартинюк вважає причиною зростання нахабності і цинізму офіційної Москви збіг цілої низки несприятливих факторів, що поставили Росію на межу економічного виживання. Серед них він назвав здешевлення нафти на світових ринках, щораз більші збурення невдоволення всередині самої Росії, блокування добудови газогону Північний потік-2.

- У Кремля є бачення, що порятунок полягає у збройній агресії ззовні. Проти України, Білорусі, країн Балтії, продовження деєвропеїзації Молдови, можлива сепарація півночі Казахстану, провокативні дії в Кавказькому регіоні. Вмиротворення, або капітулянство спричиняться тільки до розпалювання апетитів Кремля. Його мета в Чорному морі - нав’язати сприйняття, що все це море є зоною впливу Росії. Для цього у воєннополітичній сфері Росія здійснює подальшу дестабілізацію на Сході України. Але все це робиться, щоби спроєктувати свої сили на Середземноморський регіон. 

Попри значні внутрішні економічні проблеми, Москва продовжує витрачати величезні кошти на переозброєння свого війська і флоту, а також на інформаційну війну проти України та цілої Європи. Наслідком такої політики стало посилення військового російського домінування на Чорному морі, зазначив заступник директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Михайло Самусь. На його думку, ситуація в Чорноморському реґіоні стає вже не загрозливою, а катастрофічною. Натомість відповідь на цей виклик з боку України експерт вважає вкрай недостатньою:

- Співвідношення сил зараз між Україною і Росією в Чорноморському регіоні близько 15 до 1. Це демонструє абсолютно катастрофічну ситуацію. В Криму в росіян зараз близько 200 ракет, а в нас - нуль. Підводних човнів у нас нуль, а в них сім. З військової точки зору, Росія цілковито контролює ситуацію На цьому тлі, НАТО абсолютно програє в Чорному морі, не має своєї стратегії з конкретними завданнями й планами – як реалізувати конкретні кроки, щоб не допустити ситуації, коли Росія просто буде перекривати конкретні морські комунікації.

Самусь визнав, що за один-два роки не варто очікувати значних проривів України в посиленні свого війська і флоту на Чорному морі. Попередні шість років він вважає взагалі втраченими. Водночас у НАТО, на думку експерта, вже зараз є всі можливості, щоб стримати Росію в її захопленні Чорноморського регіону.

В цій ситуації Україні слід негайно звернутися до Сполучених Штатів Америки і НАТО із закликом запровадити постійну присутність військових кораблів Альянсу в Чорному морі мінімум на два роки, заявив головний редактор BlackSeaNews, координатор Морської експертної платформи Андрій Клименко. Щоби попередити спалах Третьої Світової війни на Чорному морі Клименко радить створити військово-морську місію або ЄС, або НАТО, або обидвох цих структур за участі України і Грузії із тим, щоби ця місія патрулювала Чорне море по основних шляхах від Босфору до Одеси і Батумі:

- Вірогідність війни на Чорному морі становить близько 70-80. Це буде кінець вересня - жовтень. Це буде активна фаза концентрації військових сил Росії в Чорному морі на військових навчаннях «Кавказ-2020». В жовтні  в нас будуть місцеві вибори і ми побачимо, як проросійські сили в Україні розкачуватимуть ситуацію в окремих місцевих громадах на узбережжі Чорного та Азовського морів. Звідти будуть кричати і вимагати допомоги від Путіна.

Клименко скептично ставиться до заяв українського військового керівництва про те, що начебто склад військового угруповання Росії у Криму наразі недостатній для атаки на Україну. Ситуацію в Чорноморському регіоні загострює і відкриття залізниці через Керченський міст, збудований окупантами, вважає експерт. Адже повноцінне залізничне сполучення Керченським мостом, ця ситуація може змінитись протягом декількох днів шляхом перекидання військ залізницею на північ Криму до Джанкою, до Армянська, до Красноперекопська. Експерт також вважає за необхідне термінове політичне рішення держав-членів НАТО із запрошення України і Грузії до членства в цьому військово-політичному союзі.

Вільгельм Смоляк

Українська служба Польського радіо в Україні

До теми

21:42 2 квітня 2024 р.

Хто очолить розвал рф

Перемога в російсько-українській війні можлива тільки після дезінтеграції й розвалу російської федерації. Але щоб перемогти ворога — його потрібно знати, вивчати, розуміти його слабкі місця.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 15