Україні потрібен веб-сайт, який не можна закрити

26 листопада 2013 р.

  • 0
  • 1011

Студент з Каліфорнії має план, як програмісти можуть допомогти Україні: створити веб-портал для анонімних авторів-героїв. "Щоденний Львів" передруковує цей текст у пошуку відповіді на неозвучене автором запитання: такий веб-портал - утопія чи реальність?

"Хочу поділитися ідеями про можливості українського ІТ для вирішення бардака, який твориться в країні. У нас зараз назрів черговий майдан. Але ми з вами розуміємо що проблема не тільки в поганій владі. Проблема в самому народі, в суспільній системі, яку народ побудував (несвідомо) і продовжує підтримувати. Зміна влади не вирішить проблем. У мене є своє бачення як воно все має бути правильно. Але я не буду тут описувати, бо я знаю, що я не геній і можу помилятися. Я хочу вам запропонувати побудувати систему, яка допоможе українському народу обговорити проблему, зрозуміти її і знайти вирішення, що його підтримає більшість.

Це саме те, що ми, програмісти, можемо забезпечити — стабільну відкриту платформу для координації дій, обговорення проблем, голосування, публікації документів. Це має бути децентралізований веб-сайт, стійкий до різного роду атак. Гібрид wikipedia, wikileaks, meetup та хабрахабр (потрібна адаптивна рейтингова система).

Попередження. Я особисто проти застосування насильства в боротьбі із системою. Справи в нас не такі погані, щоб навіть обговорювати це.

Приклади завдань (use cases), які може вирішити така система

1. Почався протест проти відверто мафіозної поведінки влади. Люди стежать за протестом на "Українській правді". Влада завалила "УП". Люди перейшли на твітер і фейсбук. Влада закрила до них доступ на тиждень (ми з вами знаємо, що це можна легко зробити, якщо є вплив). Все - протест захлинувся. Європа потім трохи погудить і на тому стане. 

Потрібен веб-сайт, який не можна закрити.

2. Ми почитуємо "УП" і знаємо про Межигір’я і інші подібні історії. Є повно документів, які підтверджують очевидні злочини. Але бабуся із під’їзду "УП" не читає. Вона взагалі на вміє відділити більш-менш об’єктивні ресурси новин від відверто однобоких. І є студент Вася, який вміє на одній сторінці тексту зрозуміло для бабусі пояснити: хто скільки вкрав, які закони порушив. Але Вася не має часу проводити агітацію, або просто боїться. З іншого боку є студент Міша, який нічого не боїться, але не вміє нормально пояснити. І є Петя, який має багато паперу і халявний прінтер, що може друкувати для Міші доступні матеріали, написані Васею, а Міша розповсюдить серед бабусь.

Потрібно звести докупи всіх їх і скоординувати їхні дії.

3. У місті Н забудовник-бандит нахабно захопив парк і почав рити котлован. Громада вирішила організуватись. Активіст Вова почав робити основну роботу з організації. Але в один день Вову зустріли під під’їздом і пояснили, що він лізе куди не треба. Після лікування Вова більше не хоче бути організатором. Протест розвалився. А якби організатор був анонімний через захищений веб-сайт, то протест закінчився би успіхом.

4. Журналіст Андрій використав різні джерела документів і склав список депутатів і політиків, які порушили закони України — нерухомість за кордоном без ліцензії НБУ, подвійне громадянство (заборонено в Конституції), заняття бізнесом при одночасній роботі депутатом і т.д. Тобто, закони, на які всім начхати, але які є - і всі перед ними рівні. Андрій хоче анонімно опублікувати ці документи і всі докази. Він боїться, але з іншого боку хоче, щоб всі знали, що це він добув інформацію, коли прийдуть зміни і всі захочуть знати ім’я героя.

Потрібно забезпечити анонімність, яка потім може бути відключена за бажанням автора.

5. Професор Іван Іванович все життя обдумував фундаментальні проблеми українського народу, прийшов до глибокого розуміння української душі і готовий запропонувати проект національної ідеї, який ще треба, звичайно, обговорити із інтелігенцією із різних регіонів країни. Він намагався доповідати на наукових конференціях, але там всім все пофіг. Він написав у блог на "УП", але отримав 3000 коментарів на тему «юлька-воровка» і «яника на нари». Він просто не знає з ким можна обговорити і як зустрітися із іншими людьми, зацікавленими в вирішенні таких питань. Потрібно забезпечити зручний процес обговорення фундаментальних проблем народу. І, заодно, виокремити інтелектуальну еліту нації.

Вимоги до порталу і чому готові рішення не підходять

Перш за все, немає готового варіанту щоб забезпечити ці всі завдання. Можна назвати кілька веб-порталів достатньо стабільних, щоб забезпечити підтримку протесту. На кшталт Фейсбук чи Твітер. Але вони не підійдуть для комфортної роботи ініціативної групи із 100 000 активістів та мільйона учасників. Немає всіх потрібних інструментів. І захиститися від ботів буде майже нереально. Недостатньо контролю. І, нарешті, влада може їх заблокувати як тільки відчує реальну небезпеку цих інструментів.

 — Веб-портал має бути децентралізованим. На початку в нього може бути доменне ім’я. Але він мусить працювати і без постійного домена.

— У сайту не має бути власника. Всі системні адміністратори мають бути анонімними. Платежі за сервер(и) і різні інструменти мають бути анонімними (біткоін?).

— Між системними адміністраторами має існувати система страхування від «продажного» адміністратора. Система має залишатися стабільною, навіть коли 49% адміністраторів продалися (або їх вирахували і вони не у грі). Тобто, всі рішення приймаються голосуванням. Може бути 5, або 7, або 9 адміністраторів. Будь-яке непарне число.

— Код порталу, можливо, має бути відкритим, щоб було більше впевненості в його стабільності. Всі дані також відкритими (крім, можливо, деяких внутрішніх дискусій з безпеки).

Участь у розробленні може брати будь-то. Якщо код відкритий, то можна просто використовувати якийсь Git репозиторій.

— Крім самого порталу, потрібен модифікований броузер та проксі сервер, щоб забезпечити децентралізацію (щось типу Тор).

— Користувачі можуть бути анонімними або використовувати реальні імена. Також має бути тимчасова анонімність, щоб через деякий час вказати своє справжнє ім’я. 

Анонімність потрібна буде тим, хто опублікував документи про злочини і боїться за себе. Але тут потрібно ще придумати захист від фальшивих компроматів.

Матеріали, розміщені на сайті, будуть від обговорення національної ідеї до мануалів зі створення ОСББ та документації зі створення мобільних WiFi ретрансляторів на випадок серйозного протистояння (наприклад, в 2015 році). Система рейтингів (карма, послужний список і т.д.) захистить від ботів та дебілів. Хочеш брати участь в обговореннях та голосуваннях - зроби щось корисне, напиши статтю, організуй 10 людей на мітинг, склади список всіх тендерів в області із аналітикою і очевидними відкотами, сфотографуй як чиновник із зарплатою 4 тис. грн їздить на лексусі і т.д . Також ефективною може бути система запрошень для реєстрації від активних учасників.

То що я пропоную? Я пропоную почати обговорювати можливість створити такий портал. Тут є багато питань, які треба обговорити. Перш за все, потрібно переконатися, що такий портал дійсно потрібен і в якому вигляді. А вже потім на самому порталі дискутувати про проблеми та можливі варіанти їх вирішення.

У будь-якому випадку це може бути добрий проект для розвитку програміста і можна буде показати в резюме.

І насамкінець. Я ні в якому разі не пропоную повалити діючу владу. Я пропоную зайнятися підтримкою просвітницької діяльності, щоб народ навчився співпрацювати і люди почали довіряти один одному.

UA Admin5, Student в University of California, Los Angeles".

Такий текст опублікував сайт http://dou.ua/.

 

 

До теми

21:42 2 квітня 2024 р.

Хто очолить розвал рф

Перемога в російсько-українській війні можлива тільки після дезінтеграції й розвалу російської федерації. Але щоб перемогти ворога — його потрібно знати, вивчати, розуміти його слабкі місця.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 15