Саміт Україна-ЄС: втратимо безвіз?

6 жовтня 2020 р.

  • 2
  • 1

В українських ЗМІ активно обговорюють загрозу призупинення безвізового режиму з ЄС. Що стало причиною цього та які ще питання затьмарюють відносини Україна-ЄС напередодні саміту в Брюсселі, - у матеріалі DW.

Після кількох перенесень, 22-й саміт Україна-ЄС нарешті пройде у вівторок, 6 жовтня, у Брюсселі. Зазвичай зустрічі президента України з головою Європейської Ради та головою Єврокомісії відбуваються щоліта, утім, цього року пандемія COVID-19 змінила плани. Саміти Україна-ЄС є головною подією у відносинах та слугують дороговказом на наступний рік співпраці. DW розповідає про головні подразники, які затьмарюють ці відносини.

Обрання нового керівництва НАБУ та САП

У Брюсселі Київ немало хвалять за результати реформ. Але і бачать ризик відкочування назад у ключових сферах. За даними джерел DW у структурах ЄС, лідери ЄС планують на саміті вказати президенту України Володимиру Зеленському передусім на дві сфери, де Україні слід докласти більше зусиль. Це боротьба з корупцією та судова реформа.

Після запуску роботи Вищого антикорупційного суду (ВАКС) у 2019 році, здавалося, що питання "антикорупційної інфраструктури" знято з порядку денного відносин Україна-ЄС. Утім, за останні два місяці Конституційний суд України (КСУ) визнав неконституційним як призначення Артема Ситника директором Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), так і норми закону, за якими його призначили. Тепер у Євросоюзі очікують від Верховної Ради "якомога швидшого" приведення закону про НАБУ у відповідність до Конституції України.

Крім того, у серпні керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назар Холодницький звільнився з посади. У вересні Рада призначила сімох осіб до комісії з відбору його наступника. Кандидатури деяких із них викликали різку критику як серед української громадськості, так і в Європарламенті.

У ЄС недвозначно натякають, що призначення нових керівників НАБУ та САП відповідно до європейських принципів держуправління є умовою безвізового режиму та надання Євросоюзом 1,2 мільярда євро макрофінансової допомоги Україні. Призупинення безвізу в Брюсселі вважають крайнім заходом, оскільки це вдарить передусім по громадянах. Про це написали і троє євродепутатів у жорсткому листі голові фракції "Слуга народу" Давиду Арахамії. Утім, хоча вони і підтвердили відсутність намірів скасовувати "це видатне досягнення для всіх громадян України і ЄС", але вказали на право заборонити в'їзд до Євросоюзу окремим олігархам або політикам. Щоправда, автори листа не уточнили яким може бути механізм такої заборони. Крім того, судячи з підписаного меморандуму про взаєморозуміння, другого траншу макрофіну без обрання незалежного і ефективного керівництва НАБУ і САП Україна не отримає.

Справа "Приватбанку" - "лакмусовий папірець" для ЄС

Утім, антикорупційні органи - це лише початок. "Україна - це завжди приклад приказки про склянку, яка чи напівпорожня, чи наполовину повна", - каже чільний посадовець ЄС на правах анонімності та пояснює, що коли йдеться про створені інституції, то склянка наполовину повна, але ось коли про результати їхньої діяльності та кількість вироків, - то радше напівпорожня. Тут найбільш показовою для ЄС є справа "Приватбанку".

Цю кредитну установу націоналізували у 2016 році та докапіталізували через загрозу його неплатоспроможності. Нині ж ексвласники банку Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов судяться з державою через націоналізацію. Навесні в Україні ухвалили так званий "антиколомойський" закон, який не дозволить повернення "Приватбанку" його колишнім власникам навіть у разі їхніх перемог у судах.

На цьому, втім, історія не завершилася. "Приватбанк", у свою чергу, судиться проти Коломойського і Боголюбова, намагаючись повернути понад 5 мільярдів доларів США, виведених з кредитної установи. "Ми шкодуємо, що досі нема кримінального покарання у справі "Приватбанку" щодо шахрайства на суму понад 5 мільярдів доларів", - написав у своєму блогу верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель за підсумками візиту до України.

Судова реформа в Україні

Якщо у ЄС створення антикорупційних органів вважають однією з історій успіху, то судова реформа в Україні викликає у Брюсселі більше критики. Головне питання зараз - це перезапуск Вищої ради правосуддя (ВРП) і Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) України.

Ухвалений торік закон про діяльність органів суддівського врядування, який подав Зеленський, виявився невдалою спробою цієї реформи. Тепер на розгляді у Раді є нові законопроєкти. У меморандумі щодо макрофіну Київ узяв на себе зобов'язання перед ЄС створити нову ВККС за підсумками конкурсу з міжнародною участю, а також утворити Комісію з питань етики, також з міжнародними експертами, яка би оцінювала доброчесність членів ВРП.

Тривалий спір між ЄС і Україною щодо лісу-кругляка

Ще одна проблематична тема у взаєминах - ліс-кругляк. В Україні ще 2015 року запровадили мораторій на його експорт. У ЄС наполягають, що таке обмеження суперечить зоні вільної торгівлі (ЗВТ) між двома сторонами, та вважають, що проблему з незаконною вирубкою лісу слід вирішувати іншими заходами. У 2016-му тодішній президент України Петро Порошенко пообіцяв мораторій скасувати. Утім, ця тема стала настільки політично вибуховою, що Верховна Рада цього так і не зробила.

Тоді ЄС обрав інший шлях - арбітражний розгляд цього спору. Торговий представник України Тарас Качка повідомив DW, що його результат має бути в середині грудня. Щоправда, тепер офіційний Київ утримується від обіцянок мораторій скасувати. Качка переконує, що з 2015 року ситуація змінилася.

А саме, в Україні реформують ринок лісу та зокрема запустили пілотний проєкт з організації аукціонів з продажу деревини держлісгоспами. Крім того, за словами торгового представника, світ міжнародної торгівлі змінився, і тепер арбітри оцінюють не просто, чи відповідає мораторій угоді про асоціацію, але й шукають баланс між вільною торгівлею та захистом довкілля. Качка прямо не відповів на запитання DW, чи можна очікувати скасування Верховною Радою мораторію, якщо таким буде висновок арбітрів  - представник Кабміну їхнє рішення сприймає радше як "пораду - і ЄС, і Україні, як далі діяти з цього питання". Водночас Качка додає: "Позиція ЄС є абсолютно зрозумілою, я не скажу, що для нас вона неприйнятна. Я думаю, що і наша позиція для ЄС теж нормальна".

Зустріч у вівторок стане першим міжнародним самітом, який Євросоюз проведе фізично, а не віртуально. Аби не залишити коронавірусу шансів, на саміті Україна-ЄС діятимуть жорсткі заходи гігієни: до Брюсселя прибуде менша, ніж зазвичай делегація з Києва, під час зустрічей у приміщення пускатимуть обмежену кількість учасників, аби можна було дотримуватися соціальної дистанції. Від ЄС головними учасниками мали бути голова Європейської Ради Шарль Мішель і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Утім, через контакт з людиною, хворою на COVID-19 тижнем раніше, їй довелося піти на самоізоляцію. Через це у вівторок вона пропустить не лише дебати в Європарламенті та засідання Єврокомісії, але й саміт. На зустрічах із Зеленським її представлятиме Боррель.

DW

Коментарі(2)

Тінь

18:07 17 жовтня 2020 р.

Відповісти

Сонце сяє над горбочком, Людям усміхається. Біля річки за садочком Парочка кохається. Дід згадав роки юнацькі, Бабі квіти тицяє, Парубкує вперто хвацько Бо така традиція. Баба геть сором'язлива, Супиться, бурмоситься, Мов німкеня вередлива Як московка коситься. Так удвох собі вуркочуть, Згадують, милуються, Зорі сяйвом залоскочуть Тоді й поцілуються. В поцілунок перший давній Баба з дідом граються, На любові справжній славній Все життя тримаються. Було колись на Вкраїні Молодим бажалося ... Нумо, хлопці по чарчині Аби все збувалося ! 17.10.2020

Тінь

00:06 26 жовтня 2020 р.

Відповісти

Над землею летять чорні ворони, На біду на нещастя мені. Пір'я падає з них на всі сторони Чорним горем на долі земні. .... Чорні ворони, чорні ворони, Я на захисті миру стою. Чорні ворони, чорні ворони, Оминіть Україну мою. Чорні ворони, чорні ворони, Не руйнуйте життя у хатах. Чорні ворони, чорні ворони, Не сідайте на батьківський дах. ..... Чорні ворони сунуть непрохані, Насуваються наче орда. Не зустрінуться більше закохані, Сиротою прийде коляда. Не поверне війна кровожерлива Тих кому чорне пір'я впаде. Хмара чорних птахів ненажерлива Своє пір'я усюди знайде. .... Чорні ворони, чорні ворони, Я на захисті миру стою. Чорні ворони, чорні ворони, Оминіть Батьківщину мою. Чорні ворони, чорні ворони, Не руйнуйте життя у хатах. Чорні ворони, чорні ворони, Не сідайте на батьківський дах. ..... Та вороння летить, не зупиниться, Тінь від хмари торкнулась чола. Сподіваюся небо відчиниться Для душі що моєю була. .... Чорні ворони, чорні ворони, Смерть на крилах несуть по світах. Чорні ворони, чорні ворони, Серед вас і для мене є птах. Чорні ворони, чорні ворони, Я на захисті миру стою. Від ворожих зграй, чорні ворони, Рідну землю бороню свою. Чорні ворони, чорні ворони, Мою долю забрали собі. Чорні ворони, чорні ворони, Хай загину але в боротьбі ... .... 25.10.2020

До теми

19:01 20 серпня 2020 р.

ЄС не хоче російського вторгнення до Білорусі

Євросоюз намагається висловити підтримку протестувальникам у Білорусі, але при цьому так, щоб це жодним чином не виглядало як втручання в політику країни, пише європейська преса про саміт ЄС, що відбувся у середу.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 1

14:33 9 серпня 2020 р.

Висока ймовірність війни в Чорноморському реґіоні

Такий висновок зробили експерти під час обговорення річного моніторингу ситуації в Чорноморському регіоні за проєктом «Сприяння безпеці у Чорноморському регіоні».

Рубрика: Політика

  • 1
  • 1

18:44 2 серпня 2020 р.

Конфлікт між Мінськом і Москвою: що буде далі?

Відносини Мінська з союзною Москвою останнім часом не просто "іскрять", а загрожують вибухом на тлі скандалу із затриманням під Мінськом російських громадян, яких Білорусь називає російськими найманцями з "ПВК Вагнера".

Рубрика: Політика

  • 0
  • 1

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ “ОПОРА” про результати місцевих виборів-2020 на Львівщині

Рубрика: Політика

Біорезерват "Розточчя", Страдецька гора, річка Верещиця - як врятувати?

Рубрика: Ситуації і пригоди

Гряда: свині не винні

Рубрика: Ситуації і пригоди

Податковий майдан. Версія 3.0. Львів готовий

Рубрика: Економіка

Винниківське озеро: схема крадіжки

Рубрика: Кримінал

Всі відео розділу