Захід має різко збільшити сукупну військову допомогу Україні. Хоча б до 10-12 мільярдів доларів на місяць.
Чи знають мої читачі, який обсяг військової допомоги на місяць отримує із Заходу Україна? Я опитав моїх друзів українців (вони стежать за кожним бітом інформації у сфері цієї військової допомоги). І отримав достовірну оцінку (яка, до речі, не є таємницею): у 2023 фінансовому році (початок у жовтні 2022 року) військова допомога Америки Україні становить не більше 2,7 млрд. доларів за місяць. Навіть трьох мільярдів доларів на місяць, і то немає.
Країни НАТО (без США) плюс Японія, Південна Корея, Австралія, Нова Зеландія забезпечують Україні військову допомогу від одного мільярда доларів до 1,2 млрд. доларів на місяць. Це разом з витратаи на навчання українських військовослужбовців у цих країнах.
У рамках Рамштайн Україна зараз отримує сумарну військову допомогу не більше 4 мільярдів доларів на місяць. Чи багато це чи мало?
До вересня-жовтня 2022 року, коли Путін оголосив мобілізацію та прискорив переведення російської економіки на військові рейки, цього було цілком достатньо, щоб крок за кроком очищати Україну від рашистських окупантів. Але зараз, у січні-лютому 2023 року, ситуація на українських фронтах явно змінилася до гіршого.
Так, західна військова допомога так само чинить, знімається одне "військове табу" за іншим, незабаром Україна отримає (в помірних кількостях) західні танки та бронемашини, потім (в помірних кількостях) винищувачі-штурмовики F-16, а там, дивишся, та крилаті ракети радіусом від 150 км до 300 км. Теж у помірних кількостях. Помірні фінансові масштаби військової допомоги більшого не дозволять.
І водночас, у січні-лютому 2023 року ми спостерігаємо таку картину: гебешний монстр знову перейшов у наступ. Так, цей наступ йде з величезними втратами, і піхота (гарматне м'ясо) є головною фронтовою зброєю ворога. Але чхати "путінські" на це хотіли! Найголовніше: путінський режим виділяє на війну в Україні не менше ніж 7 мільярдів доларів на місяць (у перерахунку за поточним курсом, моя оцінка). Так, частину цих грошей розкрадають, але і "залишку" достатньо для створення деякої "переваги.
Наполеон Бонапарт казав: "Для перемоги у війні потрібні лише три речі: гроші, гроші та гроші". І, мабуть, правильно говорив. Зараз "фінансова перевага" явно на стороні путінського режиму, і путінське військо, хоч і дуже повільно, але просувається в районі Бахмута. Мало того, вони готують якийсь "великий наступ".
Висновок очевидний: щоб зламати гебешного монстра, Захід має різко збільшити сукупну військову допомогу Україні. Хоча б до 10-12 мільярдів доларів на місяць. Європейські країни, не кажучи вже про неєвропейських та неамериканських членів Рамштайну, швидко наростити допомогу не можуть. Упродовж кількох десятиліть вони витрачали на військові цілі зовсім трохи, а їхня військова промисловість не діяла або навіть деградувала. Нині цей військово-промисловий комплекс потихеньку виходить з летаргії.
Одночасно європейські члени НАТО (плюс Канада) "шкребуть по засіках", витягуючи звідти сотню за сотнею танки та бронемашини для передачі ЗСУ. Внаслідок цих факторів військово-технологічна допомога Україні від "Рамштайну поза США" зможе вирости хоча б до півтора мільярда доларів на місяць... добре б, щоб у квітні-травні. І при цьому європейці налаштовані рішуче антипутінськи: минулий рік їх багато чому навчив. Але вище за голову не стрибнеш.
А ось США – зовсім інша річ. Військовий бюджет США у 2023 році становить 840 мільярдів доларів. Інакше кажучи, починаючи з жовтня 2022 року Пентагон витрачає приблизно 70 мільярдів доларів на місяць. Величезна сума! Але як вона витрачається? Зрозуміло, що це державна таємниця. Але вона піддається частковій розшифровці.
З квітня 1996 року до січня 2004 року я був контрактником у SAIC (Science Application International Corp.), "придворному науковому центрі Пентагону, і в чомусь зумів розібратися. Тому можу зробити деякі оцінки.
Близько 20-25 млрд. доларів йде на "внутрішні статті": розробка нової зброї та військових технологій, допомога військовій промисловості в освоєнні нових "виробів", різного роду виплати військовослужбовцям... 45-50 млрд. доларів йде на "зовнішні" фактори”.
"На Росію", включаючи пряму військову допомогу Україні, йде не більше 15 млрд. доларів...
А ось з "решти" більша частина, якщо не переважна частина йде, зрозуміло, на Китай. І це триває вже багато років. І початок війни в Україні мало що тут змінив. У попередніх кількох статтях я постарався показати, що "китайські страхи" Заходу, головним чином американського істеблішменту, ні на чому не ґрунтуються. По суті, йдеться про справжню параною!
Китай готується захопити значну частину Росії? Нісенітниця. Хоча б тому, що Китай уже зараз де-факто контролює низку східних країв, областей та республік РФ і знімає звідти всі вершки. А контроль де-юре (пряма окупація) буде дуже дорогим, та й просто не потрібен.
Внаслідок загибелі путінського режиму "розійдеться по руках" російське ядерне озброєння? Китай, з дуже високим ступенем ймовірності, є "співвласником" російського ядерного потенціалу і, будьте певні, подбає, щоб ця ядерна зброя не розповзлася по щілинах.
Можливо, Тайвань? Wall Street Journal (WSJ) тричі на тиждень, не рідше, публікує статті та коментарі щодо "майбутньої війни Америки та Китаю за Тайвань". Іноді до WSJ приєднується лондонський The Economist. (Про дрібні видання я не кажу.) Знаючи історію питання за останні кілька десятиліть, маю нахабство стверджувати: нісенітниця все це. Хотіли б захопити, давно б захопили.
Явна параноя, одне з джерел якої можна простежити до липня 1953 року, коли в Панмінчжоні було підписано угоду про перемир'я (квазі-припинення Корейської війни). Саме тоді американський чотиризірковий генерал Абрамс (на честь якого названо знамениті танки), військовий диктатор Японії та Південної Кореї, з гіркотою сказав: "Вперше у своїй історії Америка підписує перемир'я, не добившись перемоги". У цей момент американська "військова каста" отримала люту ненависть до Китаю. Є й інші джерела параної, але краще без деталей.
Словом, Пентагон (якщо буде підтримка Білого Дому) може "розвернути" щонайменше 10 млрд. доларів на місяць з Китаю на Росію. І це ефективно спрацює в Україні. Якщо не за три місяці, то за пів року.
А поки що у нас усі перспективи затягування війни принаймні до кінця 2023 року. І хто знає, що станеться у 2024 році.