У 2022 році повномасштабне вторгнення Росії в Україну та загрози для східного флангу НАТО фундаментально порушило порядок безпеки ЄС.
Про це йдеться в аналітичному звіті Центру Роберта Шумана при European University Institute (EUI), пише Голос Америки.
Агресивні чи дестабілізаційні дії Росії та ізоляціонізм США з відмовою дотримуватись безпекових гарантій для європейських союзників - це найвищі ризики для ЄС у 2025 році.
Експерти центру переважно розглядають Україну як "критично важливий щит" для інтересів ЄС, при чому припинення вогню на умовах, вигідних для Росії, постає як найвищий ризик у 2025 році.
Високий рівень ризиків
"У 2022 році повномасштабне вторгнення Росії в Україну та загрози для східного флангу НАТО фундаментально порушило порядок безпеки ЄС. Із тим як ЄС ввів санкції і скоротив залежність від російського газу, економічні моделі ключових економік, зокрема Німеччини, почали хитатися, викриваючи крихкість економічного процвітання і можливість конкуренції в ЄС, а також труднощі в досягненні єдності щодо російської політики".
У звіті зазначено, що це "особливо важливо з огляду на поштовх нової американської адміністрації Трампа до переговорів між Україною і Росією, що підкреслює потенційну розбіжність між пріоритетами США та ЄС". "Ізоляціонізм США так само небезпечний для Європи, як ядерний удар Росії", - підкреслено там.
Хоча експерти Центру Роберта Шумана вважають, що сам ризик застосування ядерної зброї Росією є "помірним", ці дії можуть мати значні наслідки для ЄС. "Поки ми класифікуємо як ядерний сценарій, так і прямий військовий конфлікт між НАТО і Росією як помірні ризики через їхню низьку ймовірність, їхній потенційний вплив залишається надзвичайно високий", - пояснюють у звіті.
Також аналітики фіксують високий рівень ризику нових воєнних дій Росії в сусідніх державах, що не входять до НАТО. При цьому укладачі звіту нагадують, що у центрі уваги також залишатимуться Грузія, де очікується розворот країни від європейського шляху, та Молдова, де також можливий ризик обрання проросійського уряду.
До категорії "високого ризику" у звіті також віднесено можливість великого конфлікту між Ізраїлем та Іраном, значну міграцію до ЄС із Близького Сходу та Африки, відсутність перемир'я між Ізраїлем і терористичним угрупованням ХАМАС. Також може ітись про загрозу гібридної війни. "ЄС має підготуватися до атак на критичну інфраструктуру у 2025 році", - кажуть оглядачі центру.
Помірний та низький рівень ризиків
До категорії "помірного" ризику віднесено також загрозу терористичних дій у ЄС, міграція до ЄС із Білорусі, збройні конфлікти у Лівії, Лівані, Африці, на Тайвані, Червоному та Китайському морях.
При цьому експерти не передбачають дестабілізації у боротьбі за владу в Москві. Також до "віддалених" ризиків віднесено можливість конфлікту на Корейському півострові, політичний радикалізм екстремістських груп у ЄС та політично зумовлене насильницьке протистояння у США.
Для дослідження Центр Роберта Шумана опитав кількадесят європейських аналітиків та експертів, які працюють зокрема у галузях зовнішньої політики, оборони та економіки.