В Україні вкотре перенесли перепис населення через президентські вибори, вважають експерти. Адже результати перепису можуть виявитися "промовистішими" за аргументи влади.
Скільки українців залишилося в Україні і як у подальшому планувати соціально-економічні програми розвитку країни? На ці запитання мав би дати відповідь черговий перепис населення. Однак вже три роки поспіль українська влада відтерміновує його. На останньому засіданні уряд укотре переніс другий всеукраїнський перепис населення на наступний рік, хоча переписати українців збиралися ще в 2011 році, потім у 2012 і в 2013.
Спершу перенесли через брак коштів. У 2012 році кошти знайшли, підготували бланки, спеціалістів та провели пробні переписи в окремих регіонах, але потім знову відмовилися від дорогої процедури. Своєю постановою Кабмін перенаправив гроші на створення демографічного реєстру та на будівництво окружної дороги в Дніпропетровську.
Промовисті результати
Нині ж переписувати українців уряд знову не буде. Експерти припускають: через наближення президентських виборів. "Це прорахована дія уряду, аби утаємничити реальний стан справ, щоб не можна було зробити відповідних аналітичних висновків", - переконаний колишній депутат Верховної Ради Ігор Кармазін.
Хоча науковці й наголошують, що перепис - це складна справа, яка вимагає серйозної методологічної підготовки та фінансів, однак і вони підозріло ставляться до чергового перенесення переписної кампанії. "Результати перепису - це унаочнення діяльності влади. Вони можуть бути серйозними аргументами "за" чи "проти" влади, тому перенесення перепису може бути обумовлене виборчими кампаніями", - сказав в інтерв’ю Deutsche Welle завідувач сектором соціальної антропології інституту народознавства НАН України Ігор Макаров.
Тож, влада хоче уникнути не прогнозованого розвитку перед виборами, каже професор політології Олексій Гарань. "Ближче до 2015 року перепис використовуватимуть з політичною метою. Він може бути додатковим інструментом як для критиків влади, так і самої влади", - прокоментував Deutsche Welle політолог.
"Мертві душі"
Останній перепис в Україні проводився ще 2001 року. За його результатами, в країні проживає 48 з половиною мільйонів населення. Тепер, за даними Державної служби статисти, лише 45 з половиною мільйонів. Але дані не точні, враховуючи міграцію населення, наголошують експерти. "З того часу серйозно змінилася соціальна структура суспільства. Це обумовлене міграційними процесами", - зауважив Макаров.
Така неточність в обрахунках поки задовольняє всіх, перконаний Ігор Кармазін. На його думку, використовуючи "мертві душі", влада на сході та півдні, а опозиція на заході "зможуть додати собі по 10 відсотків голосів". Оглядачі сходяться на тому, що до наступних президентських виборів перепису населення в Україні не буде. За найоптимістичнішими прогнозами, якщо його й проведуть наступного року, то максимально затягуватимуть з підрахунком, аби результат не вплинув на перебіг голосування щодо нового українського президента.