НБУ звинувачують у девальвації

18 липня 2014 р.

  • 0
  • 954


Фото: Forbes-Україна

Керівник Національного банку Валерія Гонтарєва свідомо не дає гривні зміцнитися.

Банкіри зазначають, що регулятор на міжбанківському валютному ринку дещо завищує курс купівлі долара в резерви, не даючи ринку опуститися нижче за позначку 11,7 грн/$1. Хтось вважає таку політику спрямованою на інфляційне таргетування. Проте багато хто зі скарбників підозрює, що в Нацбанку просто не визначилися щодо подальшої долі гривні. Точніше не визначився президент Порошенко, чиєю креатурою є голова НБУ. За даними учасників ринку, у вівторок НБУ купив на міжбанку близько $80 млн за курсом 11,7101 – нібито вищим за котирування комерційних банків, які того дня, за даними Укрдилінгу, купували долар за мінімальним середнім курсом 11,65 грн/$1, при тому що продавали 11,75 грн/$1. Одноосібним продавцем валюти був державний Укрексімбанк. При цьому котирування на купівлю валюти в держбанку НБУ виставив насамкінець торговельної сесії – дилери нібито побачили його о 16.22.

Банкіри стверджують, що такими діями регулятор не дає знизитися курсу гривні, штучно девальвуючи його. При цьому нібито без будь-яких на те економічних причин. «Коли гривня девальвувала, НБУ на ринок не виходив. Натомість тепер, коли почався відкот і зміцнення гривні, на що так чекають гривневі вкладники та валютні позичальники, Нацбанк цілеспрямовано йде на утримання курсу на завищеному рівні шляхом обмеження на вільний продаж великих обсягів валюти», – каже один з авторитетних скарбників.

Обурення фінансистів зрозуміле. Для банкірів високий курс долара – це великі резерви за валютними кредитами і зниження капіталу. За даними НБУ, за перше півріччя регулятивний капітал банків знизився більш ніж на 17 млрд грн. При цьому не можна не зазначити, що девальвація гривні дала змогу центробанку вивести в плюс торговельне сальдо платіжного балансу. За даними Держстату, сальдо зовнішньої торгівлі товарами України, за підсумками січня-травня 2014 року, сягнуло + $ 524,5 млн, тоді як за аналогічний період 2013-го баланс зовнішньої торгівлі товарами було зведено з дефіцитом $3,372 млрд. Крім того, утримання курсу гривні дає Кабміну можливість не втрачати податкових платежів.

Проте банкіри вважають, що дії НБУ на валютному ринку нині не пов'язані з процесами управління платіжним балансом. Пояснюючи дії Національного банку, експерти висувають три версії.

Перша – спроба управляти інфляцією через валютний курс.

«Справді, НБУ методично викуповує валюту за близько 11,7 грн/$, що не дає гривні можливості зміцнитися. Це можна пояснити не тільки необхідністю наповнити валютні резерви, а й переходом до політики інфляційного таргетування. У таких умовах валютний курс стає інструментом управління інфляцією, а не метою. Тому зміцнення гривні – це погано через дефляцію. Як і різка девальвація – це погано через прискорення інфляції», – вважає керуючий партнер ІК Capital Times Ерік Найман.

Друга – брак валютної політики як такої.

«Є відчуття, що НБУ просто не визначився зі своєю валютною політикою, – каже один зі скарбників. – Точніше не визначився президент Порошенко, який впливає на Нацбанк. Тому дано вказівку стояти на 11,7 грн/$, поки ситуація не з'ясується».

Утім, низка банкірів скуповування валюти в резерви не вважає проблемою. «НБУ все правильно робить: їм необхідно поповнювати резерви. Щоправда, як і раніше, купівля здійснюється непрозоро», – каже заступник голови правління Сіті Банку Україна Влад Сочинський. Банкіри нарікають, що пізня ретрансляція котирування в табло ThompsonReuters нібито не дала всім охочим продати валюту за запропонованим НБУ курсом. Це, утім, спростовує представник Нацбанку.

Третя версія – специфіка визначення курсу валюти в НБУ.

«Не відкидаю, що Гонтарєва поки що вивчає матеріальну базу, тому рішення щодо курсу ухвалює правління чи безпосередньо директор генерального департаменту кредитно-грошової політики», – каже один із фінансистів. Хоча в НБУ запевняють, що це рішення належить до компетенції заступника голови, який курирує монетарну політику. При цьому банкіри побоюються, що дії регулятора зі скуповування валюти на міжбанку без зворотного її продажу можуть негативно вплинути на курс. «Тенденція погана: вони не продаватимуть валюту, оскільки взяли зобов'язання перед МВФ щодо утримання резервів. При цьому не допускають ринкового зміцнення курсу, хоча всі передумови до цього є», – каже топ-менеджер одного з українських банків, побажавши не називати його імені. Він, утім, зазначає, що й завдання поповнювати резерви з НБУ ніхто не знімав.

За його словами, ринком поширюються чутки про плани Нацбанку скупити ще близько $260 млн у резерви до кінця місяця, про що нібито ведуть активні переговори з Укрексімбанком і Ощадбанком. «Якщо це правда, курс може серйозно похитнутися в майбутньому: якщо виникне дефіцит валюти, то ринок не матиме, звідки її взяти. А НБУ валюту не продає. Хто в цьому разі відповідатиме за те, що курс злетить?» – каже банкір.

Уповноважений представник Нацбанку, своєю чергою, вважає, що банкіри неправильно інтерпретують те, що відбувається. За його словами, НБУ ставив котирування за фіксингом офіційного курсу і ніяк не нижче за ринок. А побачити курс дилери могли о 15.20 за київським часом. «Ми прогнозуємо стан ринку й оцінюємо баланс попиту/пропозиції валюти. Тому інтервенції НБУ з купівлі валюти не мають дестабілізаційного впливу на ринок», – каже представник НБУ.

Forbes - Україна

До теми

21:42 2 квітня 2024 р.

Хто очолить розвал рф

Перемога в російсько-українській війні можлива тільки після дезінтеграції й розвалу російської федерації. Але щоб перемогти ворога — його потрібно знати, вивчати, розуміти його слабкі місця.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 15