"Лукашенко просто так не здасться" - огляд західної преси

25 серпня 2020 р.

  • 1
  • 1

Західні ЗМІ аналізують події останніх тижнів у Білорусі і роблять прогнози.

Як далеко може зайти "режим" Лукашенка, питає New York Times . Мирного протесту може бути недостатньо для того, щоб змусити Лукашенка піти, вважає Guardian.

"Нескорені протестувальники знову заполонили центр Мінська, тим самим демонструючи, що навіть загроза використання армії виявилась недостатньою для придушення повстання проти авторитарного президента Білорусі Олександра Лукашенка", - пише британська Guardian.

Газета зауважує, що величезна площа біля парламенту вчора перетворилась на "море червоного та білого кольорів", звідки лунало "Забирайся".

За неофіційними даними, у центрі столиці зібрались 150 тисяч людей, відзначає видання.

Guardian також переповідає події останніх тижнів, звертаючи увагу на те, що Лукашенко спробував перехопити контроль над ситуацією за допомогою звернень до "обережно зібраних натовпів його прихильників", а також погроз ще більшим насильством і порівнянь протестувальників із ляльками, яких контролюють з-за кордону.

Вчора перші групи протестувальників, які прибули на Площу Незалежності, могли чути, як до них "звертаються зловісним голосом через гучномовці, наказуючи розійтися, оскільки їхнє зібрання незаконне", пише газета. Окрім того, в центрі міста було повно поліції й автозаків, тож у повітрі висіло передчуття чогось жахливого, стверджує видання. І додає, що атмосфера змінилась, коли почали підходити тисячі і тисячі нових протестувальників.

"Минулий тиждень показав, що мирного протесту може бути недостатньо для того, щоб змусити Лукашенка піти, але допоки люди продовжують виходити в такій кількості, важко зрозуміти, як з ними можна боротися, використовуючи грубу силу, і з кожним новим протестом легітимність авторитарного лідера все більше згасає", - пише Guardian.

Американська New York Times теж присвячує розлогий матеріал подіям у Білорусі, але робить акцент на біографії і стилі правління Лукашенка.

На думку автора, нині білоруси перевіряють, як далеко може зайти "режим", який Лукашенко вибудовував упродовж 26 років. За цей час білоруський лідер перетворив свою країну на "стратегічно важливий і цілкоом авторитарний буфер між Росією і демократичними країнами з блоку НАТО на кшталт Польщі", пише видання.

У статті відзначено, що Лукашенко може здатися "пережитком епохи, яку світ давно забув, або яка є ледь помітною", але варто розуміти, що білоруський президент пройшов стрімкий шлях від нікому не відомої людини до всесильного правителя ще до того, як це зробив Владімір Путін.

Говорячи про події останніх тижнів, New York Times зазначає, що протести є тестом, що покаже, чи може політика "придушення інакомислення за допомогою залізного кулака" допомогти голові держави втриматись у кріслі. Коли на вулицю вийшли 100 тисяч людей, Лукашенко відповів польотом на гелікоптері до президентського палацу і виходом до ОМОНу з автоматом у руках, нагадує автор.

"Епізод із пихатим диктатором зі зброєю в руках свідчить про те, наскільки він та його країна - чий національний гімн починається зі слів "Ми, білоруси, мирні люди" - змінилися з моменту, коли він на початку 1990-х років отримав популярність завдяки обіцянкам захисту від знущання з боку еліт", - пише газета.

У статті наведена цитата з інтерв'ю з оглядачем Валерієм Карбалевічем, який вважає, що Лукашенко остаточно втратив зв'язок із суспільством і став очільником тих еліт, проти яких обіцяв боротися.

На думку французької Le Monde, Лукашенко обрав "стратегію випаленої землі".

"Усім, хто все ще мав сумніви, Олександр Лукашенко просто нагадав у найвідвертіший і найдраматичніший спосіб: опинившись сам на сам із безпрецедентним протестним рухом, білоруський президент так просто не здасться, навіть якщо це може втягнути його країну у спіраль насильства", - пише видання.

На думку автора, саме такий меседж хотів зробити Лукашенко, коли давав згоду на те, щоб його команда оприлюднила кадри, де він літає на гелікоптері над Мінськом у бронежилеті і зі зброєю.

Огляд підготувала, Служба моніторингу BBC

Коментарі(1)

Тінь

17:45 02 вересня 2020 р.

Відповісти

... Дивні чудернацькі йолопи Заходу займаються аналізом подій та прогнозуванням майбутнього ? Це ті самі які догідливо мовчали коли Москва чавила Чеченську Республіку Ічкерія вбиваючи цивільне населення зокрема й килимовим авіабомбардуванням аулів без бойовиків ? Це ті самі які послужливо мовчать зараз про невиконання Москвою зобов'язань щодо молдовської Трансністрії (Придністров'я) та грузинських територій в Абхазії й Осетії, а також щодо Будапештського Меморандуму та Мінських Угод щодо українських Криму та Донбасу ? Це ті самі які не скасували проведення в 2018 році Чемпіонату світу з футболу в Росії навіть після катастрофи літака рейсу МН-17 збитого російською ракетою з "БУКа" привезеного з російського Курська на український Донбас ? Це ті самі які на Генеральній Асамблеї ООН збираються 22 вересня 2020 року вислуховувати хвацьке брехливе бахвальство військового злочинця і спонсора міжнародного сепаратизму й тероризму й до того ж винного у злочинах проти людства Президента Російської Федерації пана Путіна Володимира Володимировича ? То з якого такого дива Президент Республіки Білорусь буде здаватися цим боягузам ? Пан Лукашенко Олександр Григорович як обраний президент має такий самий імунітет як і пан Путін. Пан Лукашенко буде діяти на власний розсуд не беручи до уваги думку цих західних лохів і цілком правильно зробить. Тому що український народ повівся на фантазії цих західних лохів і має окупований Росією Крим, має шість років війни з Росією на Донбасі з 15 0000 загиблих українських громадян, і 20000 поранених, і більше 1500000 біженців і фантазії цих західних лошар які ведуть перемовляються з паном Путіним у Парижах-Берлінах-Хельсінках-Віднях--тощо замість судити пана Путіна у Гаазькому Трибуналі ... На місці пана Лукашенка я б теж не звертав би уваги на цих західних демократозичливців які здатні лише на сотрясання повітря і те лише вдома бо у візитах до Москви вони змовкають ніби їм пороблено ...

До теми

19:01 20 серпня 2020 р.

ЄС не хоче російського вторгнення до Білорусі

Євросоюз намагається висловити підтримку протестувальникам у Білорусі, але при цьому так, щоб це жодним чином не виглядало як втручання в політику країни, пише європейська преса про саміт ЄС, що відбувся у середу.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 1

14:33 9 серпня 2020 р.

Висока ймовірність війни в Чорноморському реґіоні

Такий висновок зробили експерти під час обговорення річного моніторингу ситуації в Чорноморському регіоні за проєктом «Сприяння безпеці у Чорноморському регіоні».

Рубрика: Політика

  • 1
  • 1

18:44 2 серпня 2020 р.

Конфлікт між Мінськом і Москвою: що буде далі?

Відносини Мінська з союзною Москвою останнім часом не просто "іскрять", а загрожують вибухом на тлі скандалу із затриманням під Мінськом російських громадян, яких Білорусь називає російськими найманцями з "ПВК Вагнера".

Рубрика: Політика

  • 0
  • 1

ВІДЕОКАНАЛ

Прес-клуб-ГІТ Агенти Москви на місцевих виборах

Рубрика: Політика

ОСББ і Львівгаз: війна за межі мережі. Хто правий?

Рубрика: Економіка

Настрої львів'ян напередодні місцевих виборів-2020

Рубрика: Політика

МАФи у Львові: залишити чи ліквідувати?

Рубрика: Економіка

Бюджети-2021: у межах нових ОТГ і в умовах карантину

Рубрика: Економіка

Всі відео розділу