Імідж Януковича на Заході падає до рівня Лукашенка

29 листопада 2013 р.

  • 0
  • 1167


Фото:

Саміт у Вільнюсі провалено. Український президент повертається туди, де він був рік тому – в ізоляцію. Янукович в очах Європи стає схожий на Лукашенка, зазначають німецькі оглядачі.

Саміт "Східного партнерства" у Вільнюсі завершився для України нічим. Угоду про асоціацію з ЄС не підписано. Так само немає жодної заяви, яка засвідчила би конкретні плани України і Євросоюзу шукати вихід із глухого кута, в якому Київ опинився через відмову від підписання угоди. "Україна і ЄС повторно заявляють про своє зобов'язання підписати угоду", - йдеться у підсумковій декларації саміту. Жодного слова про те, до яких кроків сторони готові вдатися, аби зробити підписання можливим. "Гадаю, країни ЄС глибоко розчаровані. Здається, вже що чимало європейських лідерів усвідомили, що з Януковичем жодного результату досягнути неможливо", - зауважив у розмові з Deutsche Welle експерт Європейської ради міжнародних відносин Штефан Майстер.

Одразу по завершенні саміту у Вільнюсі стало відомо про скасування зустрічі українскього президента з польським колегою Броніславом Коморовським, яка була запланована на понеділок, 2 грудня. Досі Коморовський вважався головним "лобістом" України у Європейському Союзі. Офіційних пояснень причини скасування зустрічі сторони не називають, зазначає польська інформаційна агенція PAP.

"Білоруська" риторика Меркель

Яскравою ілюстрацією негайної зміни риторики у спілкуванні з Віктором Януковичем експерти називають слова німецької канцлерки, сказані нею по завершенні саміту у Вільнюсі. Коментуючи перспективи звільнення Юлії Тимошенко, Анґела Меркель зазначила: "Ми думаємо про пані Тимошенко і про всіх, хто в Україні та Білорусі живуть у важких політичних умовах", - заявила канцлерка. Вперше за останні півтора роки Меркель поставила Україну в один ряд з Білоруссю . У травні торік, у розпал медійної кампанії з критикою політичних репресій в Україні напередодні "Євро-2012", канцлерка констатувала, що "в Україні і Білорусі люди досі страждають від диктатури і репресій".

Повернення глави німецького уряду до цієї риторики політолог Андреас Умланд пояснює величезним роздратуванням і втомою від Януковича, який протягом багатьох місяців виснажливих переговорів проявив себе як абсолютно непередбачуваний співрозмовник. "Політичний режим в Україні наразі інший, ніж у Білорусі. Але імідж Януковича за рівнем негативу наближається до іміджу Лукашенка. Хоча Янукович поки і не став таким диктатором як Лукашенко, але достатнього того, що він роками водить Євросоюз за ніс", - зауважує Умланд.

Наступного року?

Радник президента Януковича Андрій Гончарук в інтерв’ю українським ЗМІ наступною нагодою для підписання угоди про асоціацію назвав саміт Україна-ЄС у березні. Доти, сподівається Гончарук, між Києвом і Брюсселем буде знято розбіжності щодо оцінки ризиків підписання угоди. Експерти по-різному дивляться на перспективи підписання документу до президентських виборів в Україні. Андреас Умланд вважає, що Віктор Янукович не може собі дозволити не підписати угоду. "Він може відкласти це питання, аби шукати порозуміння з Путіним, але відмовитися – я не можу собі цього уявити. Все зайшло надто далеко", - вважає німецький політолог.

Натомість Штефан Майстер називає підписання угоди з ЄС до президентських виборів 2015 року малоймовірним. Політолог припускає, що провал саміту у Вільнюсі не залишиться без наслідків для відносин України і Євросоюзу. "Євросоюз, імовірно, збільшить зусилля для розвитку контактів з Україною на суспільному рівні і знизить водночас рівень контактів з владою", - прогнозує Майстер. Утім, імовірність підписання угоди Януковичем залишається, вважає політолог. Адже, за словами Майстера, на зближенні з ЄС наполягатимуть не лише тисячі людей на вилицях, але й деякі олігархи з оточення президента.

"Зміни або еміграція"

Перші дні масових протестів в Україні проти зупинки євроінтеграції не залишилися непоміченими серед політичних лідерів у Європі. Зокрема, у підсумковій декларації саміту у Вільнюсі глави держав і урядів країни ЄС і "Східного партнерства" зазначили, що "взяли до уваги безпрецедентну суспільну підтримку політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС". Штефан Майстер переконаний, що активна позиція українців вкрай необхідна, аби домогтися успіху євроінтеграції. "Люди, які вийшли сьогодні на майдани, мають тиснути на політиків, аби покласти край цій корумпованій системі. У тих, хто сьогодні протестує є лише дві можливості – їхати з країни або домагатися змін", - наголошує аналітик Європейської ради з міжнародних відносин.

Головним мотивом дій Віктора Януковича як у зовнішній, так і у внутрішній політиці Штефан Майстер називає збереження влади будь-якою ціною. "Якщо він програє вибори, він втратить все те, що він нажив за останні роки. Адже в Україні діє принцип "переможець забирає все", - зазначає політолог. Майстер закликає провідні українські демократичні партії – "Батьківщину" і Удар - визначити на наступних виборах єдиного кандидата, високий результат якого у першому турі знизив би ризик фальсифікацій під час вирішального голосування.

Питання майбутнього замість штучних тем

Андреас Умланд зазначає, що питання майбутнього України – з Євросоюзом або з Росією – змінює у суспільній дискусії такі "штучні" політичні теми як питання статусу російської мови. Ставлячи під загрозу євроінтеграційний курс, Віктор Янукович наражається не лише на вуличні протести, але ризикує і дестабілізацією владної вертикалі. "Що більш освіченими є люди, тим більшою є підтримка євроінтеграції. За асоціацію виступають не лише журналісти і професори, але й значна частина посадовців і дипломатів. Всі вони дуже незадоволені", - зазначає німецький політолог. Непідписання угоди про асоціацію, вважає Умланд, може підірвати монолітність правлячої партії і оточення Віктора Януковича. Адже серед цих людей також чимало зацікавлених у євроінтеграції, - зауважує німецький доцент Києво-Могилянської академії.

DW

До теми

21:42 2 квітня 2024 р.

Хто очолить розвал рф

Перемога в російсько-українській війні можлива тільки після дезінтеграції й розвалу російської федерації. Але щоб перемогти ворога — його потрібно знати, вивчати, розуміти його слабкі місця.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 12

11:02 2 лютого 2024 р.

Залужний про неспроможність держінституцій в Україні покращити стан комплектування Сил оборони без застосування непопулярних зах

Стаття Головнокомандувача ЗС України генерала Валерія Залужного: «Щодо сучасного дизайну військових операцій у російсько-українській війні: в боротьбі за ініціативу»

Рубрика: Політика

  • 0
  • 85