http://www.newsru.ua/
Фото:
З нового навчального року в українських дитячих садочках, школах, вищих навчальних закладах уведено низку інновацій, серед яких необов’язкові оцінки для п’ятикласників, вивчення інформатики з другого класу, а також електронний реєстр дошкільнят тощо. Про ц
1. Необов’язкові оцінки для п’ятикласників
З нового навчального року міністерство рекомендує вчителям, які працюють у 5-х класах не виставляти оцінок у перші місяці навчання, – як один із чинників, який забезпечить швидшу адаптацію дитини до нових умов. "Якщо ж вчитель не зуміє організувати навчальний процес без оцінок, то він може їх виставляти як завжди. Перехід з початкової школи в основну пов’язаний із зростанням навантаження на психіку учня. Психологічні й психофізіологічні дослідження свідчать, що на початку навчання у п’ятому класі школярі переживають період адаптації до нових умов навчання, багато в чому подібний до того, що був характерний для початку навчання в першому класі", – наголошують у відомстві.
2. Обов’язкова друга іноземна для п’ятикласників
Чи не найбільш суперечливою новацією стало запровадження обов'язкового вивчення другої іноземної мови або будь-якої мови національних меншин з 5 класу. Відповідне розпорядження Міносвіти набуває чинності з 1 вересня. Вже майже всі українські школи визначилися, яка з мов вивчатиметься як друга іноземна. Більшість із них обрали німецьку мову (не менше 52%). На другому місці – російська (23%), на третьому – французька (14%). Найбільше невдоволення, суперечок та дискусій у експертів викликало потрапляння до цього переліку російської мови, яка не вважається в Україні іноземною.
Тим часом міністр освіти і науки Дмитро Табачник на засіданні Верховної Ради під час "години уряду", відповідаючи на запитання народного депутата Ірини Фаріон (фракція "Свобода") з приводу введення з 5-го класу вивчення російської мови як іноземної заявив, що не нав'язує школам вивчення російської мови з 5-го класу як іноземної. За його словами, до мов, які можна вибрати для навчання, "належать без виключення всі європейські мови за умови, що є відповідні кадри, оскільки російська мова є мовою ООН і також європейською мовою, і ніхто не може стримувати ті школи, які бажають обрати російська мова як друга обов'язкова іноземна мова з 5-го класу".
3. Історія для п’ятикласників без "української держави"
Ще навесні жваву дискусію викликала нова програма з історії для 5 класу, за якою школярів навчатимуть вже з 1 вересня. Адже з неї зникло поняття "Українська держава", а також імена видатних українців: Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Михайло Грушевський, Іван Франко, Леся Українка. На цьому наголошував у своїй статті кандидат педагогічних наук, доцент Запорізького національного університету Сергій Терно.
4. Фізкультура без обов’язкових нормативів
З нового навчального року предмет "Фізична культура" не матиме нормативів.
"Зараз програма складена у вигляді освітніх модулів. Якщо в школі є зал для занять хореографією, то діти можуть займатись хореографією, якщо басейн, то діти можуть займатись плаванням – і цього буде достатньо. Є програма модуль "футбол", "баскетбол" тощо", – зазначила Наталія Бєскова, начальник відділу змісту середньої освіти та освіти національних меншин.
5. "Сходинки до інформатики" для 2-4 класів
На початкову школу очікує ще одна новація – другокласники почнуть вивчати предмет "Сходинки інформатики". Цей предмет розрахований на 105 годин – по 35 годин у других-четвертих класах із розрахунку одна година на тиждень за рахунок інваріантної частини навчального плану.
Як зазначають у МОН, школярі отримають уявлення про базові поняття інформатики, наприклад: повідомлення, інформація та дані, інформаційні процеси, комп’ютер та інші пристрої, що використовуються для роботи з повідомленнями і даними, а також сфери їх застосування.
На думку експертів, така програма була створена поспіхом і фактично без обговорення вчителями України.
6. Нові спецкурси для школярів
Ще однією освітньою новацією для школярів стане запровадження з 1 вересня нових спецкурсів: для 7-8-мих класів – "Основи екології. Сталий розвиток", для 9-х класів – "Основи податкових знань", для 10-х класів – "Основи фінансової грамотності". Як повідомляє міністерство, "Основи податкових знань" знайомитиме дітей із основами податкової грамотності, їхніми правами та обов'язками як майбутніх платників податків, а також пояснює важливість оподаткування для стійкого розвитку суспільства в цілому.
7. "Основи медіаграмотності" у вищій і середній школі
Також з нового навчального року міністерство освіти рекомендує запровадити вивчення курсу "Основи медіаграмотності" у школах та педагогічних вищих навчальних закладах.
8. Електронний реєстр дошкільнят
Новації торкнулись і дошкільнят. Так Міністерство освіти і науки рекомендувало з 1 вересня регіональним департаментам та управлінням освіти створювати уніфіковану систему електронної реєстрації дітей дошкільного віку. Як зазначають у міністерстві, уніфікована система має сприяти взаємодії дошкільних навчальних закладів, батьків, органів влади, які беруть участь у суспільних відносинах, пов’язаних із обліком та зарахуванням дітей до дошкільних навчальних закладів.
9. Банк дитячих інтелектуальних досягнень
Згідно з наказом Інституту інноваційних технологій і змісту освіти до 15 вересня цього року має бути створений банк інтелектуальних досягнень, до якого ввійдуть винаходи, творчі проекти та наукові роботи дітей та учнівської молоді.
10. Початок навчання кримських студентів з жовтня
Серед інновацій у вищій школі – перенесення початку навчального року для студентів вищих навчальних закладів у Криму на початок жовтня. За словами голови Ради міністрів Криму Анатолія Могильова, це рішення дозволить вирішити два завдання. По-перше, надасть можливість учнівської молоді відпочити у вересні за більш прийнятними, ніж у високий курортний сезон, цінами. По-друге, дозволить розширити рамки курортного сезону і залучити до Криму додаткову кількість відпочиваючих.
11. Абітурієнтів-прогульників відраховуватимуть
З нового навчального року вступників, які без поважних причин не приступили до занять протягом 10 днів від дня їх початку, відраховуються з вищого навчального закладу. У міністерстві зазначають, що на звільнені місця державного замовлення може проводитись додаткове зарахування наступних за конкурсом осіб, які вступали до цього вищого навчального закладу на цей напрям підготовки (спеціальність).
12. Електронні студентські квитки
Також, починаючи з 1 вересня, в Україні розпочнеться впровадження проекту "Електронний студентський квиток", який передбачає видачу електронних студентських і учнівських квитків студентам вишів та учням професійно-технічних навчальних закладів. Електронні квитки поєднуватимуть в собі функції студентського і учнівського квитків та банківських платіжних карток.
Як зазначають у міністерстві, у рамках реалізації проекту навчальні заклади укладатимуть угоди з банківськими установами на обслуговування студентів. Передбачається, що кожному студенту денної форми навчання буде відкрито банківський рахунок, виданий електронний студентський квиток - банківська картка з можливістю перерахування стипендії на рахунки студентів, зняття готівки з банківських рахунків та безготівкової оплати товарів та послуг, в т.ч. за навчання.