Медикаменти проти COVID-19 вже давно існують?

18 квітня 2020 р.

  • 0
  • 22

Науковці перевіряють медикаменти з трьох груп, які можуть допомогти пацієнтам, що хворіють на COVID-19: противірусні препарати, імуномодулятори, препарати для лікування респіраторних захворювань.

Науковці в усьому світі активно працюють над створенням вакцини проти коронавірусу SARS-CoV-2. Водночас не виключено, що в боротьбі з цим захворюванням можуть допомогти препарати, які вже існують. Перепрофілювання вже відомих медикаментів допомагає не лише заощадити кошти, але також значно скоротити шлях, який потрібно пройти перш, ніж ліки дозволять використовувати в боротьбі проти тієї чи іншої хвороби.

68 проєктів вакцини від вірусу SARS-CoV-2

У пошуку вакцини, яка б захищала від вірусу SARS-CoV-2, загалом нараховується 68 таких проєктів. Але якщо навіть найближчим часом вдасться створити вакцину, то початок її масового використання ще цього року є малоймовірним, вважають у німецькому Об'єднані фармацевтичних компаній.

З огляду на таку ситуацію залишається два варіанти - подальше обмеження контактів та ізоляція, що може тривати ще багато місяців, або ж застосування для лікування COVID-19 препаратів, що вже розроблені і вживаються при терапії інших хвороб. Щоправда і в останньому випадку треба ще дочекатись остаточних результатів тестів та офіційних дозволів. Експерти наполегливо закликають не займатись самолікуванням. Отже, в жодному разі зі страху не ковтайте самостійно якісь медикаменти!

Науковці перевіряють медикаменти з трьох груп

На даний момент науковці перевіряють медикаменти з трьох груп, які можуть допомогти пацієнтам, що хворіють на COVID-19: противірусні препарати, імуномодулятори, препарати для лікування респіраторних захворювань.

Противірусні препарати блокують розмноження вірусу або запобігають його проникненню в легені. Такі медикаменти використовують проти легких форм грипу, гепатиту С, але також проти ВІЛ, лихоманки Ебола і, що дуже важливо, проти двох хвороб, що їх також викликають коронавіруси, а саме - тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS) та близькосхідного респіраторного синдрому (MERS). Перевіряються і вже давно відомі протималярійні медикаменти. Лише нещодавно вдалося встановити, що ці медикаменти діють і проти вірусів.

Імуномодулятори впливають на імунну систему або беруть участь у її функціонуванні. Імуномодуляторні препарати діляться на такі, що стимулюють діяльність імунної системи, та на імуносупресанти - тобто такі, що, навпаки, стримують її, аби імунна система не відреагувала надмірно й тим самим не завдала організму загрозливої шкоди. Імуносупресанти використовують, наприклад, при лікуванні артриту чи запальних захворювань кишківника.   

Препарати для лікування респіраторних захворювань запобігають виникненню ситуації, коли легені недостатньо збагачують киснем кров. Такі препарати розробили, зокрема, для боротьби з ідіопатичним легеневим фіброзом - хворобою, що може призвести до смерті людини. Ідіопатичний легеневий фіброз - патологічний процес, під час якого в стінках альвеол відбувається розростання сполучних тканин. Альвеоли - це легеневі кульки, через стінки яких власне і здійснюється газообмін. Розростання сполучних тканин перешкоджає правильному функціонуванню легенів: дихання стає поверхневим та частим, з'являється задишка, сухий кашель.

Remdesivir, Avigan, Resochin, Kaletra та інші

У боротьбі з новим коронавірусом найлогічнішим є перевірити передусім ті медикаменти, дія котрих на інші коронавіруси вже доведена. Адже зрештою і SARS, і MERS спричиняються коронавірусами. Новий збудник SARS-CoV-2 вважається видозміненим варіантом збудника SARS, який призвів до епідемії у 2002-2003 роках, внаслідок чого постраждало 30 країн переважно в Південно-Східній Азії. Тоді науковці експериментально довели, що проти цього агресивного коронавірусу діє препарат Remdesivir, що його американська компанія Gilead Sciences розробила для лікування лихоманки Ебола. У США та Китаї Remdesivir зараз проходить стадію клінічних досліджень на його ефективність у боротьбі проти COVID-19. 

Особливу увагу привернув до себе японський протигрипозний препарат Avigan. Цей медикамент містить синтетичну противірусну активну речовину фавілавір, яка ще 2014 року була дозволена для використання в Японії, а нещодавно також у Китаї. Її розробили в лабораторіях фармацевтичного підрозділу японського холдингу Fujifilm. Цей медикамент використовують у випадку тяжких форм грипу. 2014 року Avigan успішно застосували також проти лихоманки Ебола.

В Ухані - китайському місті, звідки взяла початок пандемія COVID-19, - Avigan пройшов клінічні дослідження, й результати вселяють чималу надію, як принаймні стверджують офіційні китайські джерела. Після такого повідомлення спочатку в країнах Азії, а згодом і в усьому світі навколо цього препарату здійнявся справжній ажіотаж. Низку тестів з цим препаратом зробили і в Італії. Відомий німецький вірусолог з берлінської клініки Charité Крістіан Дростен теж назвав його "таким, що вселяє надію". Японія про всяк випадок уже запаслась двома мільйонами упаковок Avigan. Інші країни на кшталт Індонезії, але також Німеччина звернулись до Японії з проханням про оптову поставку цього медикаменту, хоча тестувальна фаза ще далека від завершення.

Тим часом німецький фармакологічний концерн Bayer AG переоснащує заводи в Європі для випуску препарату від малярії Resochin з активною речовиною хлорохін. Підприємство планує не тільки забезпечувати цим медикаментом німецькі лікарні, але й безплатно постачати його в інші країни. Клінічне дослідження, що його провели в одній з лікарень Марселя, продемонструвало ефективність використання хлорохіна для лікування пневмонії COVID-19. Щоправда, низка вірусологів висловили застереження щодо якості марсельського дослідження, а також щодо побічних ефектів при лікуванні хлорохіном.  Передусім у комбінації з антибіотиком азитроміцином чи іншими медикаментами: у Бразилії під час дослідження померли одинадцять пацієнтів - від аритмії та пошкодження серцевого м'яза . Це дослідження довелось передчасно припинити.

Науковці не виключають, що ефективною може виявитися й комбінація активних речовин рітонавіру й логінавіру. Ці медикаменти використовують для придушення реплікації ВІЛ. Препарат Kaletra (торгова назва поєднання цих двох речовин) американської фармацевтичної компанії AbbVie вже використовувався для експериментального лікування COVID-19 у Китаї, Таїланді та Сінгапурі. Результати клінічних тестів, щоправда, поки що не переконують. Науковці вказують на необхідність проведення подальших досліджень.

Крім того, тестування проходить і низка інших активних речовин, які теоретично можуть підійти для лікування пацієнтів, інфікованих коронавірусом. Серед таких препаратів - леронлімаб, що використовується для лікування пацієнтів із ВІЛ-інфекцією і метастатичним раком молочної залози, а також антитіла, що їх розробили проти MERS, препарат Brilacidin, який використовується у лікуванні запальних захворювань кишківника і слизової оболонки порожнини рота.

За матеріалами DW.

До теми

11:02 28 серпня 2021 р.

Коронавірусний локдаун в Україні запланували на листопад

Маски, щеплення щороку і ревакцинація, постійне тестування невакцинованих - так Україна житиме впродовж наступних 3-4 років, обіцяє головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Рубрика: Медицина

  • 0
  • 26

17:26 25 липня 2021 р.

Наша мета - до кінця року вакцинувати від COVID 70% населення України, - головний санлікар Ігор Кузін

Проміжні результати репрезентативного національного дослідження показують, що принаймні 30% українців, не враховуючи вакцинованих людей, вже перехворіли коронавірусом.

Рубрика: Медицина

  • 0
  • 73

16:43 11 липня 2021 р.

Куди та на яких умовах нині пускають українських мандрівників, і як змінюватиметься ситуація надалі?

Оскільки кількість вакцинованих у світі та в Україні зростає, а туризм приносить помітні прибутки багатьом державам, то варіантів подорожей для українців лише побільшає.

Рубрика: Медицина

  • 0
  • 28