Президент та низка політиків захопили береги річок та водойм Київщини.
Народні депутати, політики, державні службовці масово забудували своїми віллами береги українських річок та водойм, чим обмежили законне право громадян у доступі до води.
Про це йдеться у сюжеті програми "Схеми" – спільного проекту Радіо Свобода та каналу "UA:Перший".
Серед тих, хто порушує базове право громадян, гарантоване Конституцією і Водним кодексом, та ставить свій власний комфорт вище за закон, - президент Петро Порошенко.
Його маєток знаходиться на річці Козинка, землю з виходом до води він орендує з 2015 року.
За словами місцевих жителів, ця "резиденція президента" раніше була базою відпочинку, яка належала кондитерській фабриці імені Карла Маркса, яку він потім придбав.
"Її протяжність приблизно більше ніж кілометр. Там буйки червоні стоять, навіть заборонено пропливати на човні", – розповів житель Козина Олександр Бовкун.
Однак зняти бодай щось журналістам не дають. Ще при проїзді повз терарію маєтку Порошенка, до журналістів стрічає поліція на воді. І попереджає про снайперів.
На держпідприємстві "Укрводшлях" повідомили, що не встановлювали на річці Козинка жодних знаків, які забороняють підпливати до берега. Селищна рада Козина теж заперечила, що надавала дозволи на розміщення буйків та водних заборонних знаків на річці Козинка.
А Нацполіція в один і той самий день надіслала до редакції "Схем" два суперечливі листи щодо роботи водного катера поліції на річці Козинці.
В одному заявили про відсутність будь-якого катера водної поліції на річці Козинці, в іншому – про те, що Національна поліція в Києві цілодобово забезпечує публічну безпеку на річці Козинці з 18 березня 2016 року на підставі наказу і інструкції Управління держохорони і МВС від 1999 року і 2005 року "Про забезпечення охорони громадського порядку" та "Інструкції із забезпечення охорони громадського порядку".
Журналісти відзначають, що сам текст цих документів засекречений. [L]
І наголошують, що коли у 2015 році цю ділянку віддавали в оренду президенту у документації було зазначено: "забезпечити вільний доступ громадянам до водного об’єкту".
В Україні є низка органів, які контролюють порушників забудов чи неправильного використання земель на березі річок. Однак за президентським палацом на березі річки вони порушень не бачать.
Невідомі охоронці забороняють знімальній групі виходити із човна на берег поруч із будівлями нардепа групи "Відродження" Валентина Ничипоренка.
Ділянки, які орендує депутат, розташовані в Гнідині Бориспільського району на Київщині. 1 га землі впритул до берега Ничипоренко отримав під конкретне цільове призначення – "сінокосіння".
За словами юриста Богдана Боровика, це незаконно.
"Це берег річки, ця земельна ділянка не може належати приватній особі. Вона може бути лише у власності – в цьому випадку держави, тому вони не мали права забороняти ходити по берегу", - наголошує юрист.
Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Київській області у квітні 2007 року зобов’язало Ничипоренка забезпечити вільний доступ громадян до води.
А в Держархбуд інспекції наголосили, що дозволів на будівництво і берегоукріплення на земельні ділянки пана Ничипоренка не надавали.
При цьому депутат Ничипоренко у заяві, в якій просив розширити ділянку, написав, що використовує ділянка "виключно за цільовим призначенням".
"А саме сінокосіння трав для заготівлі сіна. Я звертаюся до вас з проханням розширити дану земельну ділянку, оскільки кількість заготовлених кормів є недостатньою для коней, яких я утримую. На земельній ділянці, що надається мені у власність для садівництва, крім вирощування садових культур, фруктових дерев, буду вирощувати птицю (кури, качата), також кроликів. Дана діяльність буде основним засобом прожиття, тобто забезпечуватиме сім’ю фруктами та м’ясом", - написав Нечипоренко.
Журналістів же депутат переконував, що у прибережній смузі нічого не побудовано.
За оренду 1 гектар на річці Дніпро Ничипоренко платить державі три гривні на місяць.
Оскільки у народного депутата в оренді дві однакові за розміром земельні ділянки на річці Дніпро, то загалом він сплачує за неї шість гривень орендної плати на місяць.
Захопив берег Дніпра і колишній очільник Одеської обласної адміністрації, чинний голова Волинської обласної ради Ігор Палиця.
Земельна ділянка на березі річки в Обухівському районі, імовірно, належить його дружині – Оксані Палиці.
"Це власність моєї дружини. Вона її продала у 2011 році. Давайте ви спочатку з президентом розберіться щодо доступу. А потім з усіма іншими", – заявив Ігор Палиця у коментарі журналістам.
Водночас Управління держгеокадастру в Обухівському районі повідомило, що ця земельна ділянка все ще обліковується за громадянкою Палицею Оксаною Василівною.
Шматок річки загарбав і очільник селищної ради Козина Валерій Гартік.
Земельну ділянку Козинська селищна рада спочатку надала в оренду для сінокосіння Гартік Галині – найімовірніше, матері селищного голови Валерія Гартіка.
Згодом, ця ж селищна рада змінила цільове призначення на індивідуальне будівництво, і такий вид обмеження, як прибережні захисні смуги, там зникли.
Однак серед дозвільної документації немає дозволу від екологічного департаменту Київської області. Також з’ясувалося, що земельна ділянка родички очільника селища є частиною Ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Козинський".
Має землю на березі річки і народний депутат Нестор Шуфрич. Її відгороджує високий паркан, але копії дозвільних документів на землю відсутні у відповідних органах, тож з’ясувати, чи було порушення під час виділення землі, неможливо.
"Ми ще не заселилися у той будинок. Але смугу залишили. Будь ласка, приходьте. Якщо я не помиляюсь, відповідна смуга забезпечена і будь-хто може прийти і користуватися", – запевнив Шуфрич.
Відповідно до Кадастрової карти, не підходить до берега річки земельна ділянка з маєтком, де, за інформацією ЗМІ, нібито мешкає народна депутатка Юлія Тимошенко.