12:10 20 вересня 2016 р.
Для моделювання використовувалося програмне середовище «VISUM».
У прес-службі міськради запевнили сьогодні, 20 вересня, що у Львові перевірятимуть вплив забудови детальних планів території на транспорту систему міста за допомогою інструментів стратегічного моделювання. В ЛКП «Львівавтодор» уже виконали макромоделювання щодо оцінки впливу на транспортну систему міста забудови детального плану території в межах вулиць Зеленої, Навроцького та проспекту Червоної Калини.
Основна мета таких моделювань полягає у тому, щоб ще на етапі проектування житлового кварталу та інших громадських об’єктів розробити прогнози щодо того як зміняться потоки транспорту та пасажирів на вуличній мережі міста при їх появі: чи виправданою буде запропонована кількість смуг руху на проектованих магістральних вулицях біля території забудови і чи є доцільність в будівництві транспортних розв’язок у різних рівнях на перетині їх з існуючими магістральними вулицями; визначити, наскільки будуть завантажені прилеглі вулиці до території забудови і чи не зумовить будівництво громадських об’єктів виникнення заторів на цих вулицях; чи достатня кількість проїздів до території забудови; яка буде потреба у місцях паркування на території забудови; яка буде досяжність до зупинок громадського транспорту з центру території забудови тощо.
Для моделювання використовувалось програмне середовище «VISUM» та створена у ньому транспортна модель міста Львова. Моделювання такого типу можливі лише з використанням такої інтегрованої транспортної моделі міста, яка наразі є тільки у трьох містах України – у Львові, Києві та Івано-Франківську. Тому Львів став першим серед міст України, де проведено такі прогнозні дослідження.
Такий підхід до планування є не новим, він вже тривалий час використовується в містах Німеччини, де кожне місто з понад 100 тисяч жителів має таку транспортну модель. З їх використанням визначають вплив будівництва інфраструктури у місті на транспорту систему, причому аналізуються різні сценарії, і на основі результатів моделювання приймаються рішення щодо її доцільності та ефективності з позиції обраної містом стратегії розвитку.
Транспортна модель міста у програмному середовищі «VISUM» – це велика база даних про транспортні процеси, які відбуваються у місті впродовж доби, зокрема, це дані про те, хто, куди, яким видом транспорту, яким шляхом або маршрутом та коли здійснює поїздки, або переміщення пішки у просторі міста. Транспортна модель Львова включає усі види транспорту, які тут функціонують (в тому числі пішоходів) та на його околицях (в межах кільцевої дороги).
З використанням цієї моделі можна розробляти різноманітні прогнози. До прикладу – як вплине будівництво нової вулиці, супермаркету чи житлового кварталу, зміна організації руху та маршруту громадського транспорту на обсяги і зміну транспортних і пасажирських потоків на вуличній мережі міста (на прилеглій території зокрема, і в місті загалом) тощо.
Транспортну модель Львова в середовищі «ISUM» розроблено в ЛКП «Львівавтодор», інженером Романом Зубачиком. Створення моделі тривало понад один рік. Наразі в ЛКП «Львівавтодор» виконується її постійна актуалізація.