Іран передав Росії балістичні ракети

13:54 7 вересня 2024 р.

Росія отримала від Ірану понад 200 балістичних ракет.

Про це повідомляє BBC-Україна, пише DailyLviv.com. Видання The Wall Street Journal 6 серпня повідомило з посиланням на анонімних європейських та американських чиновників, що Іран уже відправив до РФ балістичні ракети малої дальності. Європа та США вже начебто працюють над санкціями у відповідь на дії Тегерана. Водночас CNN, посилаючись на два джерела у розвідці, повідомляє, що Іран "уже відвантажив" Росії балістичні ракети ближнього радіуса дії для застосування їх у війні проти України.

У лютому цього року агентство Reuters з посиланням на шість джерел повідомляло, що Іран передав Росії 400 балістичних ракет класу "земля-земля". Тоді у США заявляли, що не бачать жодних доказів передання цього озброєння, а в Ірані ці заяви назвали "необґрунтованими" і заперечили. Цю інформацію взимку також заперечило Головне управління розвідки Міноборони України.

Однак уже в серпні Reuters з посиланням на джерела в європейській розвідці писав, що Іран все ж планує передати РФ сотні балістичних ракет Fath-360 малої дальності зі супутниковим керуванням.

На початку вересня цю інформацію підтвердило видання Bloomberg. За даними британської газети The Times, Росія отримала від партії Ірану понад 200 балістичних ракет.

МЗС України висловило глибоке занепокоєне повідомленнями у міжнародних ЗМІ щодо можливої передачі Іраном балістичних ракет до Російської Федерації. "Застерігаємо офіційний Тегеран, що у разі підтвердження факту передачі Іраном балістичних ракет до Російської Федерації, це матиме руйнівні наслідки для українсько-іранських двосторонніх відносин", - попереджає МЗС. За даними ВВС Україна, мова йде про можливе розірвання відносин між країнами.

МЗС нагадало, що понад два роки Україна та українці щоденно потерпають від російських "терористичних обстрілів усіма видами смертоносного озброєння, зокрема дронами іранського виробництва".

"Поглиблення військово-технічної співпраці Росії та Ірану несе серйозні безпекові загрози не лише для України, але і для всієї Європи, Близького Сходу та світу. Закликаємо світову спільноту посилити тиск на Тегеран і Москву заради захисту міжнародного миру та безпеки", - йдеться у заяві. Зараз Білий дім назвав ймовірну передачу іранської балістики до Росії "різкою ескалацією".

"Будь-яка передача іранських балістичних ракет Росії означатиме різку ескалацію підтримки Іраном агресивної війни Росії проти України", - сказав речник ради національної безпеки США Шон Саветт, якого цитує Reuters.

Речник радбезу нагадав, що з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну США попереджали про поглиблення безпекового партнерства між Москвою та Тегераном. Тож зараз у Білому домі стривожені повідомленнями про можливу передачу балістичних ракет.

Однак місія Ірану в ООН фактично заперечила передачу ракет і заявила, що позиція Тегерана щодо конфлікту в Україні "залишається незмінною". "Іран не тільки сам утримується від таких дій, але й закликає інші країни припинити постачання зброї сторонам, що беруть участь у конфлікті", - йдеться у повідомленні представництва.

Одна слід зауважити, що Тегеран неодноразово заперечував передачу Москві безпілотників Shahed для ударів по Україні. Ці БПЛА, перейменовані на "Герані", з осені 2022 року були застосовані тисячами по українській території. Є низка неспростовних свідчень, що частина з них були зібрані безпосередньо в Ірані, а частина - на заводі в РФ за іранськими технологіями.

Аналітики американського "Інституту вивчення війни" (ISW) вважають, що передача іранських балістичних ракет є частиною стратегічного партнерства між Іраном та Росією. На їхню думку, іранський режим вирішив передати РФ балістику, а натомість розраховує отримати від Москви новітні винищувачі Су-35. Це питання начебто обговорювалось в серпні під час візиту в Тегеран секретаря Ради безпеки РФ Сергія Шойгу. Іран також окремо звернувся до Росії за підтримкою в модернізації своїх кіберпотужностей і ракетно-космічних програм в рамках розширеної військової співпраці.

Росія з перших днів повномасштабної війни активно застосовує балістичні ракети, в першу чергу "Іскандер М" для ураження найбільш важливих цілей в Україні: систем ППО, ракетних комплексів, пунктів управління і об'єктів енергетики.

Це пов'язано з тим, що балістика, на відміну від крилатих ракет, летить до цілі надзвичайно швидко, за вертикальною траєкторією, має потужну бойову частину і високу точність влучання.

Все це робить саме такий тип ракет найбільш складним для перехоплення протиповітряною обороною.

Фактично, Україна має лише обмежену кількість систем Patriot і SAMP-T, які здатні збивати російську балістику. Інші системи ППО на це не здатні.

Однак активне використання "Іскандерів" призвело до виснаження їхніх запасів в Росії. Наприклад, станом на серпень минулого року Головне управління розвідки України оцінювало запаси балістичних і крилатих "Іскандерів" в РФ в чисельності приблизно 270 одиниць. Однак в ГУР зазначили, що темпи виготовлення балістики на російських підприємствах складали 30 ракет на місяць. При цьому лише в серпні поточного року РФ використала для ударів по Україні 61 ракету "Іскандер" або їх північнокорейський аналог KN-23.

Що стосується балістики з КНДР, то вперше ракети KN-23 (офіційна назва Hwasong-11) російська армія застосувала ще в грудні 2023 року. Ці ракети теоретично є навіть більш далекобійними ніж "Іскандер" (гранична дальність до 900 км), але виявилось, що вони дуже неточні і ненадійні. За даними профільного порталу Defense Express, фактично половина KN-23, які випустили росіяни, просто вибухнули в повітрі та не досягли своїх цілей.

Тож перед Кремлем постало нагальне питання, де взяти нову і більш ефективну балістику, щоб продовжити ракетний терор України.

Розроблені в Ірані ракети Fath-360 класу "земля-земля" малої дальності мають діаметр 300 мм, їх вага – 850-1100 кілограмів. Її бойова частина становить 150 кілограмів, заявлений радіус дії становить 75-120 кілометрів. Це доволі небезпечна зброя, оскільки складна для перехоплення, швидка і влучна. Однак Іран має також більш потужні і далекобійні Fateh-110. Про ймовірну передачу їх Москві раніше повідомляли західні ЗМІ. Доказів цього поки що не було оприлюднено.

Науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) Фабіан Хінц, який досліджує ракетні озброєння країн Близького Сходу, відзначає, що ці ракети досить легкі в експлуатації та запуску. "Всі ці ракети – високоточні, вони досить точні, досить руйнівні, з боєголовками вагою понад 500 кг", - пояснює Хінц. Ракета Fateh-110 має дальність до 300 км, Fateh-313 - до 500 км, Zolfaghar - 700 км. Ракета Fateh-110 відрізняється скороченим часом підготовки до запуску, тривалішим терміном служби, а також вона може використовуватися у несприятливих погодних умовах. Колишній міністр оборони Ірану Ахмад Вахіді заявляв, що вона "зі 100% точністю" здатна вражати наземні та морські цілі, місця зосередження ворожих сил, ракетні установки, склади боєприпасів та інші об'єкти на поверхні.

За деякими даними, ракета, крім касетного і хімічного боєзаряду, може нести також і ядерну боєголовку. США вважають, що при виготовленні цієї ракети іранські підприємства мали суттєву технологічну підтримку з боку китайських компаній. Відомо, що іранські війська неодноразово атакували цими ракетами райони зосередження противника, зокрема бойовиків ІДІЛ в Сирії та Іраку.

Ракети з "родини Fateh", на думку Фабіана Хінца, можуть суттєво вплинути на ситуацію у війні в Україні. "Ці ракети можуть завдати суттєвої шкоди, і оскільки вони є балістичними, то їх можуть перехопити лише деякі системи ППО, такі як Patriot. Україна має такі системи, але не має їх в достатній кількості, щоб покрити всю територію України, і не вистачає ракет-перехоплювачів. Тож це буде випробування", - вважає експерт.

Водночас для ефективного використання цих ракет потрібні добрі розвідувальні дані, особливо щодо цілей, які переміщаються. "Якщо йдеться про ціль, яка не є статичною і рухається, то це більший виклик, тому що в росіян немає великих розвідувальних можливостей далеко від лінії фронту. Брак розвідувальних даних обмежує ефективність", - пояснює Фабіан Хінц. Хоча в останні місяці росіяни змогли запускати розвідувальні дрони на сотні кілометрів від лінії фронту і бити балістикою тилові бази.

На його думку, ракети Fateh-110 можна порівняти за дальністю з деякими версіями ATACMS на 300 км.

dailylviv.com

Дронова атака рф по Україні. Де працювала ППО

Чи дійсно Раят Раут стріляв у Трампа, має визначити суд

Не дожив два тижні до весілля. У Сумській лікарні помер 27-річний воїн зі Стрийщини Роман Царевич

Депутати Львова віддали 120 га у Винниках, разом з лісом, під розбудову Emily Resort Козловського

У Львові відновили невловимий маршрут

Новий туристичний маршрут на Львівщині приведе у Стару школу

Укренерго дало прогноз енергопостачання 17 вересня

В районі «Балатону» у Львові пограбували п'ять автомобілів

Укрзалізниця припинила продаж квитків за маршрутом Рава-Руська-Варшава

Один загиблий, двоє травмованих внаслідок зіткнення позашляховика і вантажівки на Львівщині

Міжнародний театральний фестиваль «Золотий Лев – 2024» у Львові. Програма

Україна отримає від Данії ще одну партію винищувачів F-16

До +25°С. На Львівщину повертається потепління

«Власний дім». У ЛОВА повідомили, скільки родин на Львівщині скористалися програмою кредитування будівництва житла

Україна може програти енергетичну війну вже цієї зими

Захисник з Львівщини Іван Ковалів повернувся з-понад річного російського полону

Зеленський повідомив, скільки шахедів у вересні запустила рф проти України

«Укренерго» повідомило про стан енергосистеми й знеструмлення в низці областей

Росіяни атакували енергетичні об'єкти у 5 областях

Мешканка Львівщини так напилася, що викрала бус у Пустомитах

У Львові прооперували чоловіка з раком молочної залози

У центрі Львова розтрощили кав'ярню, власник якої у ЗСУ

На Львівщині перевіряють підприємства, чи належно ведуть військовий облік

Україна закликала ООН долучитися до захисту прав цивільних на Курщині

Міноборони планує автоматизувати видачу повісток через Укрпошту

Кремль використає замах на Трампа проти України – РНБО

У Львові 11-річна школярка застрягла у гойдалці

На Львівщині водій «Volkswagen Transporter» убив пішохода

Гасив пожежу в будинку. На Львівщині обгорів чоловік

Прем'єру Великої Британії загрожує розслідування через покупки одягу для дружини

На чотирьох напрямах російські окупанти йшли в атаку 122 рази

Василь Лаврись, Руслан Лукницький. Львівщина оплакує Героїв

Уламки шахеда поранили жінку

Вночі збито 53 ударні БпЛА

Підозрюваний у замаху на Дональда Трампа втікав, залишивши в кущах автомат АК-47 і камеру GoPro

Повітряна тривога поширилася на західні області

Укрзалізниця попередила про нові зміни графіка руху поїздів через стихію в Європі

Укренерго заявило, що 16 вересня електроенергію не вимикатимуть

Олігарх Коломойський втратив громадянство Кіпру

Українським чоловікам у Європі треба припинити соціальні виплати - міністр РП