14:41 12 жовтня 2015 р.
Відео: Львівський прес-клуб
Невеликий металевий кіоск, який в двотисячних роках стояв на майданчику між будинками №№ 9, 11, 13 на вулиці Котляревського та №13 на вулиці Нечуя-Левицького й Івана Богуна, раптом почав перетворюватися на багатоквартирний семиповерховий житловий будинок. Причому, без будь-яких дозвільних документів та з порушенням законодавства.
Про це сьогодні, 12 жовтня, під час прес-конференції на тему «Як забудовники руйнують житло та життя львів’ян?», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила мешканка одного із будинків, біля якого розпочалося незаконне будівництво, Ірина Щитинська.
А сьогодні забудовник подав позов на неї та інших мешканців, які вважають, що в них вкрали дитячий майданчик та вирубали зелені насадження.
- Забудовник, ТзОВ «Євро-Львів», який вже є третім власником цієї земельної ділянки, подає на мене до суду через те, що я перешкоджаю будівництву. Минулого тижня в прокуратурі нам повідомили, що за нашою забудовою стоїть посадовець високого чину. Це і пояснює, чому так тяжко йде боротьба з тією забудовою, - каже вона.
За словами експерта Центру правових та політичних досліджень «СІМ», юриста громадської приймальні УГС з прав людини у Львові Олега Ільницького, на цей момент мешканцям вдалося тимчасово зупинити будівництво багатоповерхового будинку під умовною адресою Богуна, 11. А те, що забудовник через суд намагається заборонити мешканцям протестувати, то це такий собі юридичний хід-спроба узаконити своє незаконне будівництво.
- Спірна ситуація виникає з середини двотисячних років, коли, за сумнівною схемою, дуже поширеною тоді, на підставі рішення третейського суду, реєструється право власності на нерухоме майно на тимчасово незаконно встановлений у дворі будинків в центрі міста металевий кіоск. Ця реєстрація права власності дозволила нинішньому потенційному забудовникові ТзОВ «Євро-Львів» в обхід будь-яких конкурсних процедур, без земельних торгів отримати в оренду під забудову земельну ділянку у дворі будинків №№ 9, 11, 13 вулиця Котляревського та №13 вулиці Нечуя-Левицького та Івана Богуна, - каже він.
За його словами, тоді й була присвоєна адреса «Богуна,11» металевому тимчасовому кіоску.
- За цією забудовою відбувається величезна кількість судових та супутних адміністративних процесів. Під тиском мешканців львівський міський голова 30 червня 2015 року створює комісію, яка розслідує питання законності надання земельної ділянки та надання містобудівних умов та дозволів забудови. І наслідком роботи цієї комісії стає позов виконавчого комітету до департаменту містобудування Львівської міської ради. Тобто, фактично, судяться дві виконавчі структури міськради з тих причин. що департамент містобудування порушив стандарти адміністративної послуги, - пояснює юрист.
Проте, як каже Ірина Щитинська, щоби довести справу до суду, ініціативні мешканці витратили п’ять з половиною років.
- Про будівництво поряд з нашим будинком ми дізналися наступного дня після винесення ухвали. І відразу звернулися до міськради з питаннями на якій підставі і чи це – законно. Нам відповідали, що там все в порядку, документи отримані законно, порушень нема. Щоби довести, що є порушення, нам довелося пропрацювати п’ять з половиною років, щоби можна було звернутися до суду і довести, що документи видані незаконно. В 2010 році прокуратура всіма способами намагалася не дати нам зрушити з місця, - каже вона.
За словами юриста Олега Ільницького, зараз Галицький районний суд виніс ухвалу, якою заборонив вести будівельні роботи на цій земельній ділянці. Цю ухвалу підтвердив Львівський апеляційний суд. Та відкрито кримінальне провадження, яке також підтверджує заборону будівництва.
Але перед вікнами мешканців бовваніє двадцятиметрова стіна недобудови.