11:18 26 січня 2016 р.
Фото: cda.agency
Як повідомив міністр інфраструктури Андрій Пивоварський, Бескидський тунель продовжить нещодавно відкритий Україною новий «Шовковий шлях».
На спорудженні залізничного двоколійного Бескидського тунелю на межі Львівської й Закарпатської областей 21 січня підірвали породу. Тепер тунель повністю пробитий. Цим завершили перший етап робіт. Будівельники кажуть, що він був найважчий
21 січня на перегоні Бескид-Скотарське на межі Львівської й Закарпатської областей завершили перший етап спорудження двоколійного Бескидського тунелю. Він буде завдовжки 1800 метрів.
Планують пустити ним поїзди 2018 року. Цей найбільший транспортний проект в Україні експерти називають «будівництвом століття».
У «Львівській залізниці» розповіли: «Він замінить старий Бескидський тунель, зведений 1889 року. Подекуди там протікає вода. Взимку на стелі утворюються бурульки й лід. А це вже небезпечно для поїздів. На перевалі завжди інтенсивний рух, тому закрити його на капітальний ремонт не можна. Про тунель-дублер заговорили ¬2000-го. Тепер споруджують за 30 метрів від старого».
2004 року «Львівська залізниця» щодо нового тунелю уклала кредитний договір з Європейським банком реконструкції та розвитку. Він надав 103 мільйонів євро, «Львівська залізниця» – 600 мільйонів гривень. Роботи почали в листопаді 2013-го. Працюють цілодобово.
41-річний будівельник Юрій розповів: «Тунель прокладаємо «новоавстрійським способом». Спочатку буруємо шпури, закладаємо вибухівку, підриваємо. Тоді вибираємо породу й бетонуємо стелю. Найважче було між станціями Лавочне й Воловець. Там поїзди піднімаються до найвищої точки, ухили – по 30 градусів. Колія проходить між горами, річками. Доводилося пробивати кілька тунелів і прокладати мости. Не обійшлося без жертв. 2013 року на перегоні Опорець – Бескид перекинувся екскаватор, загинув машиніст.
Через новий тунель зможуть проїхати 100 потягів на добу. Нині старим тунелем – 47. Швидкість зросте з 40 до 60-70 кілометрів за годину.
49-річний, доцент Інституту інженерної механіки та транспорту Микола Осташук поінформував: «Для нас Бескидський тунель має стратегічне значення. Це єдина одноколійна ділянка п'ятого Пан'європейського транспортного коридору, який проходить територіями Італії, Словенії, Угорщини, Словаччини та України. Пов'язує з Європою транспортні коридори з Росії. Через нього йдуть більшість транзитних вантажів
Якщо Європа погодилася фінансувати це будівництво, значить, зацікавлена в ньому. По-перше, хоче мати межу між ¬Росією та Україною, буферну зону. По-друге, в Україні є необхідна європейцям сировина – деревина, деревне вугілля, метал. Нам це теж на руку, адже торік порівняно з 2013-м перевезення скоротилися на 70 відсотків. Також на Закарпатті й Львівщині побільшає туристів-іноземців».
Новий тунель обладнають сучасним робочим та аварійним освітленням, вентиляцією, відео¬наглядом. Встановлять датчики визначення рівня шкідливих газів, систему антикорозійного захисту. В Україні Бескидський тунель – другий за протяжністю після Лутугинського на Луганщині. Той завдовжки 2063 метрів.
Міністр інфраструктури Андрій Пивоварський запевнив: «Бескидський тунель продовжить нещодавно відкритий Україною новий «Шовковий шлях».
15 січня ним запустили експериментальний потяг за маршрутом Україна – Грузія – Азербайджан – Казахстан – Китай в обхід Росії. У контейнерному поїзді – 20 вагонів. Пивоварський розповів також: «Бескидський тунель має на меті те саме, що й «Шовковий шлях», дерегуляція в портах, відкрите небо у США. Все це допоможе нам відповісти на запити ринку, коли економіка почне відновлюватися. Нарешті зможемо реалізувати транзитний потенціал нашої країни. Завдяки тунелю вже через два роки Україна транспортуватиме вантажі на Захід значно швидше й дешевше».
Про це повідомили сьогодні, 26 січня, в київському часописі «Газета по-українськи».