18:20 23 лютого 2021 р.
23 лютого Приморський суд Одеси визнав громадського активіста Сергія Стерненка винним у справі про викрадення. Його засудили загалом до семи років ув’язнення і трьох місяців та конфіскації половини наявного майна за обвинуваченням у розбої.
Депутатська фракція «Голос» ініціювала збір підписів за відставку генеральної прокурорки Ірини Венедіктової у зв’язку з вироком активісту Сергієві Стерненку, повідомив народний депутат Ярослав Юрчишин.
«Людина, яка спровокувала політичне рішення і вирок Сергію Стерненку, не має права займати посаду генерального прокурора. А суддя, який на гачку в правоохоронної системи, який відпускав директора бази «Вікторія» після пожежі із загиблими, навмисно обраний лише для зачитування політично вмотивованого рішення. Тому, буде апеляція, буде звільнення Венедіктової», – написав Юрчишин на своїй сторінці у фейсбуці.
Генпрокурорка цю ініціативу наразі не коментувала, повідомляє Радіо Свобода.
Водночас у «Європейській солідарності» вирок у справі Стерненка назвали «не просто вибірковим правосуддям», а наслідком впливу поплічників Януковича-Портнова на Офіс Зеленського».
П’ятий президент України, лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко закликав владу зупинити системне переслідування патріотів, волонтерів і ветеранів.
«Представникам п’ятої колони, щодо яких впроваджено санкції за фінансування тероризму, не пред’явлено підозру і не обрано запобіжний захід. Натомість українського патріота Стерненка засудили до семи років ув’язнення. За що? Насправді за те, що захищав Одесу від прокремлівської агентури і протидіяв планам із створення Новоросії», – заявив Порошенко.
За його словами, «ЄС» вимагає від Зеленського «усунути вплив п’ятої колони на ДБР, прокуратуру та суди».
«А Верховна Рада має негайно ухвалити ініційовану нами постанову про припинення політичних репресій щодо ветеранів, добровольців, волонтерів і усіх патріотів. Рівно як і ініційований нами законопроєкт про відповідальність за колабораціонізм», – заявив лідер «Європейської солідарності».
Суддя Віктор Попревич 23 лютого визнав активіста винним за всіма статтями. Його звільнили від відповідальності через збіг терміну давності за обвинуваченням у викраденні людини за попередньою змовою осіб, але присудили ув’язнення за статтями «розбій» та «незаконне зберігання зброї». До оскарження вироку активісту обрали запобіжний захід тримання під вартою.
Стерненко назвав вирок «продиктованим Офісом генерального прокурора. Активісти зустріли рішення суду вигуками «Ганьба».
Серед обґрунтувань свого рішення суддя назвав те, що Стерненко «негативно ставиться» до партії, до якої належав викрадений – йдеться про партію «Довіряй справам» мера Одеси Геннадія Труханова.
Аналогічне рішення суд озвучив щодо другого обвинувачуваного у справі Руслана Демчука.
На суд на підтримку активіста приїхали колишня виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, народний депутат Гео Лерос, частина учасників акції приїхала з інших міст.
Сергія Стерненка, на той момент – лідера одеського осередку праворадикальної організації «Правий сектор», а також координатора «Правого сектору» в Комінтернівському районі Одещини Руслана Демчука затримали у вересні 2015 року.
Їх звинувачували у викраденні депутата Комінтернівської районної ради Одеської області Сергія Щербича у квітні 2015 року. Згодом обох звільнили під заставу. Стерненку також висунули звинувачення в незаконному зберіганні зброї, яку він, за його словами, добровільно віддав правоохоронцям.
Стерненко заперечував свою причетність до викрадення і наполягав на політичній умотивованості справи. Він також є фігурантом справи про умисне вбивство Івана Кузнецова та нанесення поранень Андрію Ісайкулу – Стерненко стверджує, що діяв в рамках законного самозахисту. Ця справа наразі також слухається в Приморському суді Одеси.
Справа Сергія Стерненка
Сергій Стерненко – громадський активіст та колишній очільник осередку «Правого сектору» в Одесі. Зокрема, брав участь у протестах проти забудови Літнього театру Одеси, після яких його затримували.
У 2018 році на Стерненка скоїли три напади, під час останнього з них він смертельно поранив одного з нападників Івана Кузнецова. Другий учасник нападу Андрій Ісайкул згодом втік з України. Активіст стверджує, що діяв у рамках законного самозахисту. В замовленні нападів він звинувачує мера Одеси Геннадія Труханова, який справу не коментує. Стерненко також заявляв про тиск на слідство з боку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та генеральної прокурорки Ірини Венедіктової.
У березні Офіс генерального прокурора повідомив, що Венедіктова та Аваков обговорювали «вбивство Кузнецова», хоча ця справа є підслідною СБУ. У квітні Венедіктова заявляла, що підозра у справі Стерненка «буде в будь-якому разі».
У «вбивстві» Стерненка звинувачують, зокрема, політики часів Віктора Януковича Андрій Портнов та Олена Лукаш, народні депутати від «Опозиційної платформи – За життя» Ілля Кива та Вадим Рабінович, від «Слуги народу» – Максим Бужанський та Олександр Дубінський. Натомість на захист активіста висловлювалися колишня голова МОЗ України Уляна Супрун, члени ініціативи «Хто замовив Катю Гандзюк?», парламентарі від партії «Голос».
11 червня 2020 року Служба безпеки України оголосила Сергію Стерненку підозру в умисному вбивстві та незаконному носінні холодної зброї.
Українська гельсінська спілка з прав людини вважає переслідування активіста політично вмотивованим.
Депутати Львівщини звернулися на захист одесита Стерненка
Головних підозрюваних в організації силової протидії "Майдану" почали викривати через 7 років