16:12 29 серпня 2018 р.
Відео: Львівський прес-луб
Жодна з тих осіб, які можуть стати членами Центральної виборчої комісії, не є фахівцем у сфері виборчого права. Ніхто з них не досліджував виборче право та не писав ані кандидатську, ані докторську дисертації з цього питання.
Про це сьогодні, 29 серпня, під час засідання громадського прес-центру «Вибори-2019» на тему: «Чи може нелегітимний склад ЦВК провести легітимні вибори Президента у 2019 році?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив науковий консультант судді КСУ (2009-2015) Ярослав Жукровський
- Стаття 85 Конституції України передбачає, що депутати Верховної Ради повинні звільнити та призначити на посади членів Центральної виборчої комісії за поданням Президента. Жоден закон України не каже, скільки осіб має бути у цій комісії, чи скільки осіб він має подати. Також, законом не передбачені фахові вимоги. І в остаточному підсумку виходить, що ЦВК – це орган дилетантів, непрофесійний орган, - говорить він.
За словами Ярослава Жукровського, закон вимагає від кандидата в члени ЦВК мати юридичну освіту. Але фахово розуміються саме на виборчому законодавстві – одиниці.
- З тих осіб, яких Президент подав на затвердження Верховній Раді, тільки деякі мають досвід роботи та галузеве розуміння проблематики виборчого права. Всі інші – або просто юристи, або колишні чи теперішні помічники депутатів, - каже юрист.
За його словами, українське законодавство побудовано так, що критерієм, за яким обирають членів ЦВК, є особиста відданість певному суб’єкту політичних процесів.
- Стаття шоста закону «Про Центральну виборчу комісію» говорить, що Президент враховує пропозиції фракцій. А ось критерії – як він враховує чи не враховує – законом не встановлено. Фракції можуть подати Президентові 50 прізвищ, будь-яких, довільних, без жодних критеріїв. Якщо Президентові хтось не подобається, то він його викреслює і подає того, хто йому подобається, - пояснює Ярослав Жукровський.