Повний текст Угоди про копалини між Україною і США оприлюднили ЗМІ

16:56 26 лютого 2025 р.

Є домовленість зі США втілити ключову умову України – згадати в угоді про зв’язок з гарантіями безпеки.

Повний текст Угоди про копалини – міжурядової домовленості, яку мають підписати цього тижня Україна і США, оприлюднила Європейська правда, пише DailyLviv.com.

Про завершення переговорів офіційно повідомив у середу прем’єр-міністр Денис Шмигаль, який також зазначив, що є домовленість зі США втілити ключову умову України – згадати в угоді про зв’язок з гарантіями безпеки.

Ще одна важлива деталь: документ вдалося сформулювати у вигляді, який не потребуватиме ратифікації у ВР. Однак попереду – ще важливіші переговори.

Головне юридичне зобов’язання України – розпочати переговори зі США про детальнішу угоду, яка регулюватиме діяльність так званого "Інвестиційного фонду відбудови" – двосторонньої структури, яку мають створити Україна і США.

За останні дні українській переговорній команді вдалося повністю змінити тональність документа у порівнянні з численними попередніми пропозиціями США, тож документ у нинішній редакції не лише дасть Трампу можливість говорити про його вміння досягати швидких угод, а й дійсно допоможе і міжнародній стабільності.

І головне – він є вигідним також Україні.

За даними джерел, потенційно можливе внесення точкових змін (зокрема, зміна підписантів), але основні положення вже узгоджені.

ДВОСТОРОННЯ УГОДА ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ПРАВИЛ ТА УМОВ  ІНВЕСТИЦІЙНОГО ФОНДУ ВІДБУДОВИ

БЕРУЧИ ДО уваги, що Сполучені Штати Америки надали значну фінансову та матеріальну підтримку Україні з моменту повномасштабного вторгнення Росії  в Україну в лютому 2022 року;

БЕРУЧИ ДО уваги, що американський народ бажає інвестувати разом з Україною у вільну, суверенну та безпечну Україну;

БЕРУЧИ ДО уваги, що Сполучені Штати Америки та Україна прагнуть тривалого миру в Україні та тривалого партнерства між їх двома народами та урядами;

БЕРУЧИ ДО уваги, що Сполучені Штати Америки та Україна визнають внесок, який зробила Україна у зміцнення міжнародного миру та безпеки, добровільно відмовившись від третього за величиною у світі арсеналу ядерної зброї;

БЕРУЧИ ДО уваги, що Сполучені Штати Америки та Україна бажають забезпечити, щоб ті держави та інші особи, які діяли вороже проти України в конфлікті, не отримали вигоди від відбудови України після приходу тривалого миру;

Читайте також: Угода зі США про природні ресурси дасть Україні «право воювати далі» - Трамп

ВІДТАК, ТЕПЕР Уряд Сполучених Штатів Америки та Уряд України (кожен з яких – "Учасник") укладають цю Двосторонню угоду про встановлення правил та умов Інвестиційного фонду відбудови з метою поглиблення партнерства між Сполученими Штатами Америки та Україною, як викладено в цьому документі.

1. Уряди України та Сполучених Штатів Америки з метою досягнення тривалого миру в Україні мають намір створити Інвестиційний фонд відбудови (Фонд), створивши партнерство у Фонді через спільну власність, яка буде далі визначена Угодою про Фонд. Спільна власність враховуватиме фактичні внески Учасників, як визначено в розділах 3 та 4.  Управління Фондом здійснюватиметься спільно представниками Уряду України та Уряду Сполучених Штатів Америки. Більш детальні умови стосовно управління та діяльності Фонду будуть викладені в подальшій угоді (Угода про Фонд), яку буде узгоджено в переговорах відразу після укладення цієї Двосторонньої угоди. Максимальний відсоток володіння власним капіталом та фінансовими інтересами Фонду, який належатиме Урядові Сполучених Штатів Америки, а також повноваження представників Уряду Сполучених Штатів Америки щодо прийняття рішень, будуть у межах, дозволених чинним законодавством Сполучених Штатів.

Жоден з Учасників не буде продавати, передавати або іншим чином прямо чи непрямо відчужувати будь-яку частину своєї частки у Фонді без попередньої письмової згоди іншого Учасника.

2. Фонд збиратиме та реінвестуватиме доходи, що вносяться до Фонду, за вирахуванням витрат, понесених Фондом, та зароблятиме дохід від майбутньої монетизації усіх відповідних природноресурсних активів, що є у державній власності України (незалежно від того, чи вони перебувають у прямій або непрямій державній власності України), як визначено у розділі 3.

3. Уряд України вноситиме до Фонду 50% усіх надходжень, отриманих від майбутньої монетизації усіх відповідних природноресурсних активів, що є у державній власності України (незалежно від того, чи вони перебувають у прямій або непрямій державній власності України), визначених як родовища корисних копалин, вуглеводнів, нафти, природного газу та інших видобувних матеріалів та інша інфраструктура, відповідні до природно-ресурсних активів (таких, як термінали скрапленого природного газу та портова інфраструктура) за згодою обох Учасників, як може бути додатково описано в Угоді про Фонд. Щоб уникнути сумнівів, такі майбутні джерела надходжень не включають теперішні джерела надходжень, які вже входять до складу загальних доходів бюджету України. Часові рамки, обсяг та стабільність внесків будуть визначені далі в Угоді про Фонд.

На свій власний розсуд Фонд може зараховувати або повертати Уряду України фактичні витрати, понесені за новоствореними проєктами, від яких Фонд отримує доходи.

Внески, зроблені у Фонд, будуть реінвестуватися принаймні раз на рік в Україні з метою сприяння безпеці, захисту та процвітанню України, що буде додатково визначено в Угоді про Фонд. Угода про Фонд також матиме положення щодо майбутніх дивідендів.

4. Відповідно до чинного законодавства Сполучених Штатів Америки, Уряд Сполучених Штатів Америки буде підтримувати довгострокові фінансові зобов'язання для розвитку стабільної та економічно процвітаючої України. Подальші внески можуть складатися з коштів, фінансових інструментів та інших матеріальних і нематеріальних активів, критично важливих для відбудови України.

5. Інвестиційний процес Фонду буде розроблений таким чином, щоб інвестувати в проєкти в Україні та залучати інвестиції для збільшення розвитку, обробки і монетизації всіх державних і приватних активів, включаючи наступне, і не тільки це: родовища корисних копалин, вуглеводнів, нафти, природного газу та інших видобувних матеріалів, інфраструктуру, порти та державні підприємства, як може бути додатково описано в Угоді про Фонд. Уряд Сполучених Штатів Америки та Уряд України мають намір, щоб інвестиційний процес призводив до створення можливостей для розподілу додаткових коштів та більшого реінвестування для забезпечення достатнього надходження капіталу для відбудови України, як буде визначено в Угоді про Фонд.

Учасники залишають за собою право робити необхідні дії для захисту та максимізації цінності  своїх економічних інтересів  у Фонді. 

6. Угода про Фонд включатиме належні заяви та гарантії, у тому числі необхідні для забезпечення того, щоб будь-які зобов'язання, які Уряд України може мати перед третіми сторонами, або такі зобов'язання, які він може взяти на себе в майбутньому, не спричиняли продаж, переміщення, передачу, заставу чи інші обтяження внесків Уряду України у Фонд, або активів, від яких походять такі внески, або розпорядження коштами з боку Фонду.

При розробці Угоди про Фонд Учасники прагнутимуть уникати конфліктів із зобов'язаннями України в рамках її вступу до Європейського Союзу або її зобов'язаннями за домовленостями з міжнародними фінансовими організаціями та іншими офіційними кредиторами.

7. Угода про Фонд передбачатиме, серед іншого, визнання того, що як сама Угода про Фонд, так і діяльність, передбачена в ній, мають комерційний характер.

Угода про Фонд підлягатиме ратифікації Парламентом України відповідно до Закону України "Про міжнародні договори України".

8. В Угоді про Фонд буде приділено особливу увагу механізмам контролю, які унеможливлять послаблення, порушення або обхід санкцій та інших обмежувальних заходів.

9. Текст Угоди про Фонд буде невідкладно розроблений робочими групами під головуванням уповноважених представників Уряду України та Уряду Сполучених Штатів Америки. Контактними особами, відповідальними за підготовку Угоди про Фонд на основі цієї Двосторонньої угоди, є: від Уряду Сполучених Штатів Америки: Міністерство фінансів; від Уряду України: Міністерство фінансів та Міністерство економіки.

10. Ця Двостороння угода та Угода про Фонд становитимуть невіддільні (частини/ознаки) елементи архітектури двосторонніх та багатосторонніх угод, а також конкретні кроки для встановлення тривалого миру, зміцнення економічно-безпекової стійкості та відображення цілей, визначених у преамбулі цієї Двосторонньої угоди.

Уряд Сполучених Штатів Америки підтримує зусилля України отримати гарантії безпеки, необхідні для створення тривалого миру. Учасники намагатимуться визначити будь-які необхідні кроки для захисту взаємних інвестицій, як визначено в Угоді про Фонд.

11. Ця Двостороння угода є обов'язковою для виконання і буде виконуватися кожним Учасником відповідно до їхніх внутрішніх процедур. Уряд Сполучених Штатів Америки та Уряд України зобов'язуються негайно узятися до проведення переговорів щодо Угоди про Фонд.

Підписано англійською та українською мовами, обидва тексти є рівно автентичними.    

Читайте також: У Держдепі складають список додаткових винятків для України з замороження іноземної допомоги

DailyLviv.com

Новий графік погодинних відключень світла на Львівщині 27 січня. Важливе коригування для однієї групи

Оновлений графік відключень світла на Львівщині 26 січня. Кому додали електроенергії

Як обрати чоловічий одяг: стиль, комфорт і якість

На межі з парком «Погулянка» виставили на продаж новозбудований офіс за $2 млн 600 тисяч

27 січня світло на Львівщині подаватимуть за графіком з перервами на кілька годин

Цієї ночі просять не паркувати автомобілі у Львові на трьох локаціях

Японці зведуть у Львові будинок для пацієнтів, які приїжджають на лікування онкології (фото, відео)

27 січня світло відключатимуть у всіх областях. Будуть два типи графіків

Сергій Потапов, Юрій Пеньков, Сергій Кушнір. Завтра Львів схилить голову перед Захисниками

Київ отримав від Польщі 130 генераторів різної потужності

Сьогодні кожна гривня стає двома. Львів'янин Марк Гладиш просить допомогти йому отримати лікування

Україна одержала для випробування далекобійні французькі безпілотники

У Львові виїхав на маршрут 98-й великий низькопідлоговий автобус

Медзаклади Львівщини отримали 50 нових електроскутерів для людей, які не можуть пересуватися самостійно

Киян у пунктах обігріву годують гарячою їжею і дають окріп

Як стати успішним проджект менеджером: ключові поради

В енергосистемі України діє режим надзвичайної ситуації

Як один аксесуар може змінити стиль?

Готуємося до появи малюка: вибираємо затишне місце для сну

Зрубала дубів та сосни на 600 тисяч. Судитимуть директорку «Львіввугілля»

В Україну йде тимчасове потепління до +6 градусів

29 січня на Личаківському цвинтарі вшанують Героїв Крут

Споживання зросло на 5,8%. Укренерго закликає українців до максимальної економії

Робота з житлом та зарплатою до 115 тисяч. На Львівщині вакансій удвічі більше, ніж безробітних

Наслідки атак та обледеніння. Ситуація в енергосистемі України залишається критичною

У Львові адвокат попався на хабарі $6 000 за «вплив» на медкомісію

ЄС остаточно схвалив поетапну відмову від російського газу до 2027 року

Львівські митники за добу вилучили контрабанди на майже 3 млн гривень

У Львові розпочалася акція «Благодійна Стрітенська свічка»

Після катувань поліціянтів чоловік пережив клінічну смерть

Через поламку баз даних у Польщі оформлення на кордоні потягів та авто сповільниться

Зрадник у підрозділі ППО. Затримали військового, який «зливав» дані про аеродроми ЗСУ

480 тисяч грн націнки. На Львівщині посадовця сільради викрили на закупівлі «золотих» генераторів

Біля Підбірців ВАЗ на смерть збив пішохода

У Чехії за рекордні терміни зібрали понад 4 млн євро на порятунок Києва від холодів

Був командиром ПТРК і вірним сином України. Львівщина прощається з Дмитром Захарком

Знищено вночі 110 ворожих БпЛА

Помер президент Асоціації професійного боксу Львівщини Сергій Янчишин

ДБР встановлює обставини смертельної ДТП на Львівщині, у якій загинув народний депутат Орест Саламаха

У Києві розгорнули наметові містечка, розраховані на перебування сотень людей (відео)