Нові конституційні ініціативи Президента стали сюрпризом для фахівців, – експерти у Львові

13:35 18 листопада 2019 р.

Львівський пресклуб
Відео: Львівський пресклуб

Нові конституційні ініціативи Президента не обговорювали в експертному середовищі. Вони стали сюрпризом для багатьох фахівців.

Такий висновок під час пресконференції у Львівському пресклубі на тему: «У Львові експерти, політики, активісти обговорять зміни до Конституції» зробила членкиня правління ЦППР, керівниця проєктів з питань конституційного права, співголова Ради Реанімаційного пакету реформЮлія Кириченко.

- Процес внесення змін до Конституції України усе ще закритий. І ча сто відбувається без будь-якого діалогу з громадянським суспільством,-наголосила вона.

Ірину Кириченко підтримав голова правління Центру політико-правових реформ (ЦППР), експерт з публічного права Ігор Коліушко.

- Зараз комунікація між громадськістю і владою є на найнижчому рівні за останні 20 років. Навіть у час Януковича було більше комунікації. У багатьох сферах влада не прислухалася до думки знизу, але для проформи інколи це робила,- сказав він.

Нагадаємо, що 29 серпня 2019 року, в перший день роботи парламенту, Президент ініціював 7 законопроєктів щодо змін в Конституції. Нові конституційні ініціативи Зеленського не обговорювали в експертному середовищі.

- Ми не можемо стояти осторонь, коли влада змінює нашу Конституцію без нас. У цьому є політичний чи суспільний інтерес? Основна проблема, яку ми виокремлюємо останні 15 років – це порушення Конституції саме вищими органами влади: президентами та парламентами. Якщо комплексно проаналізувати законопроєкти, то можна зрозуміти, що президент пропонує посилити свою владу через контроль над незалежними регуляторами в господарській сфері, очолити антикорупційну політику і послабити парламент через послаблення статусу депутата. Збільшення повноважень Президента призводить до авторитаризму та узурпації влади. Де запобіжники, що через один електоральний період, у нас не буде новий Янукович? Яка ідеальна модель для нашої країни зараз? Нам треба рухатися до посилення парламентаризму, обмеження кадрових повноважень президента, – розповідає Юлія Кириченко, членкиня правління ЦППР, керівниця проєктів з питань конституційного права, співголова Ради Реанімаційного пакету реформ.

Про недоречність законопроєктів, внесених Президентом Зеленським, говорить також Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ (ЦППР), експерт з публічного права:

- Поява цих законопроєктів турбує нас. Щонайменше в одному законопроєкті є суперечності, на які мав би звернути увагу Конституційний суд. Проєкт пропонує зменшити кількість народних депутатів з 450 до 300. Верховна Рада України поточного скликання має здійснювати свої повноваження лише до наступних виборів народних депутатів, а не до першого дня роботи нового складу парламенту. Як наслідок, країна фактично існуватиме щонайменше два місяці без парламенту. Це порушує права людей на представницьку демократію, яка затверджена в Конституції. Чому є аж два законопроєкти про внесення змін у статтю 85 Конституції? Один дає право Верховній Раді створювати дорадчі органи, а інший – призначати уповноважених з різних питань. Наша сучасна влада орієнтується на рейтинги. Скорочення витрат на державне управління через скорочення чисельності державних службовців хочуть робити, щоб втримати рейтинг. Таких прикладів дуже багато. Це вже не пиляння гілки, на якій ти сидиш, це – стріляння в ногу. Богдан сказав, що журналісти непотрібні – те саме повторюють про громадські організації.

Також Ігор Коліушко зазначає, що Конституція неідеальна, деякі норми від самого початку були неправильно записані, однак спершу треба зробити аналіз, широко обговорити, зібрати пропозиції і варіанти розв’язання проблем. Лише після того можна готувати законопроєкт.

- Нам вдалося прийняти Конституцію, але не сприйняти її. Конституція – це проєкт будівництва нашого спільного дому. Якщо ми будемо фокусуватися тільки на перероблянні проєкту без акценту на будівництво дому, то хорошого будинку не вийде. Та держава, у якій, написане в Конституції відповідає реальності, може називатися демократичною. Конституція як документ є майже у всіх країнах світу. Але за сутністю меншість цих держав має привілей мати дієву Конституцію, – пояснює Сергій Різник, кандидат юридичних наук, доцент кафедри конституційного права Львівського національного університету ім. І. Франка.

Сергій Різник наголошує, що Конституція має бути дієвим інструментом захисту прав людини. Відома легенда, що декабристи вигукували: «За Костянтина і Конституцію!». Спершу люди були здивовані обізнаністю декабристів. Потім виявилося, що солдати думали, що Конституція – це ім’я дружини Костянтина. Тому, щоб не повторювати це слово, як мантру, треба зясувати його значення, а тоді вже будемо вдосконалювати Конституцію.

Попередня влада у 2018 році мала рівень довіри 9%, а нова вже в червні одразу після перемоги – 67%. Рівень довіри може впасти, а однією з причин стане відсутність обговорення із суспільством важливих питань, у тому числі – змін до Конституції.

- Коли ми запитували громадян, чи знають вони про зміни до Конституції, запропоновані Президентом, відповідь була негативною. Новообрана влада казала, що вона вперше реалізує право громадян на народовладдя. Що їм зараз заважає комунікувати із громадянами? Ми питали, чи хотіли би люди обговорити зміни. Понад 90% говорили, що так, бо це безпосередньо стосується їхнього життя. Минулого року наша організація провела 34 марафони в 30 містах, до яких ми долучали громадян, експертів, представників політичних партій. Упродовж трьох місяців до такого обговорення виборчого, антикорупційного законодавства ми залучили 2 тисячі учасників. Чому влада, яка має величезний ресурс, не робить навіть таких кроків. Якщо влада обіцяє і не виконує свої обіцянки, то ми побачимо розчарування від громадян, – каже Олександра Скиба, виконавча директорка, керівниця проектів Інституту «Республіка».

Юлія Кириченко застерігає, що Конституцію можуть міняти люди, які не розуміють, що вкладено в неї. Треба не дозволити, щоб країну будували несвідомо. Тому варто говорити про це через усі можливі канали комунікації.

dailylviv.com

Як мобільна вогнева група збила ракету на заході України (відео)

На Україну 13 грудня налетіли з росії вісім типів ракет

У Львівавтодорі пояснили різницю між пластиковою карткою ЛеоКарт та застосунком LeoСard

Графік відключення електроенергії на Львівщині 14 грудня

Останні військові почесті уродженцю Херсона Максиму Ібрагімову віддадуть у Львові

Виїхав через пункт пропуску «Шегині». Ексзаступника міського голови Львова розшукують за кордоном

Вимикатимуть світло уже з ночі 14 грудня

Вісім учнів львівської школи № 72 загинули на фронті. Їх і ще 13 воїнів увіковічать на меморіальних таблицях

Діти, з яких знущалися в інтернаті на Львівщині, знайшли родини

Росія може вдарити по Україні «Орєшніком» в суботу-неділю

Щомісяця з території військової частини на Львівщині вивозили щонайменше 20 тонн пального

Оновлено графік вимкнень електроенергії на Львівщині 13 грудня

Ракетна атака по Львову. Двом львів’янам дадуть гроші на нові квартири

130 рятувальників гасили пожежі на місцях ракетних ударів на Львівщині

Завтра на Львівщині буде уночі до 11° морозу, вдень до 2° тепла

До 20 січня може бути ще кілька масованих атак рф - експерт

У Львові бігатимуть звіздарі

В Україні завтра вдарить мороз до -14°

Шість об’єктів енергетики були атаковані на Львівщині

У Львові інклюзивна вбиральня не працюватиме під час вимкнень світла. Вартість послуги

52 ракети та 2 шахеди збили на заході України

РФ знову підняла в небо стратегічні бомбардувальники ТУ-95

В Україні 5 з 9 енергоблоків зменшили потужність - МАГАТЕ

Ворожої атаки зазнав об'єкт критичної інфраструктури на Дрогобиччині

ППО збила 81 російську ракету та 80 БпЛА

Бурулькопад. Над головами львів'ян – снігові нависання

Олена Шуляк: 90 тисяч родин скористались програмою «єВідновлення»

У ЛМР повідомили, який район міста найбільше чистили від снігу

На Львівщині авто на смерть переїхало пенсіонерку

Укренерго повідомило про наслідки 12 масованої ракетно-дронової атаки на енергосистему

На Закарпатті збили дві російські ракети

Експерти порахували, скільки цьогоріч коштуватиме Святвечір

ДТЕК повідомило про пошкодження ТЕС внаслідок ракетного удару

Росія випустила по Україні майже 300 повітряних цілей. Головна ціль - енергетика

РФ атакувала енергосистему, транспортну мережу і ключові об'єкти в Україні - посол США

Лубінець закликав українців «бути готовими до труднощів» через атаку рф на енергосистему

Прикарпаття зазнало наймасованішої атаки за час повномасштабної війни

РФ атакувала енергетичні об'єкти на Львівщині

У Львові внаслідок ДТП госпіталізували 81-річну пішохідку

На Львівщині масована комбінована атака рф тривала понад три години