Нотаріат в Україні має більші проблеми, аніж кадрові суперечки, – Мирослава Дякович

13:21 5 червня 2015 р.

Голова позачергового з'їзду нотаріусів України, доцент кафедри цивільного права і процесу юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат юридичних наук Мирослава Дякович коментує судове рішення, за яким видно адміністративну спробу змінити законно обране керівництво Нотаріальної палати України.

«Щоденний Львів» у матеріалі «Нотаріальна палата опечатана» 21 травня 2015 року опублікував звернення Нотаріальної палати України до правоохоронних органів, засобів масової інформації та юридичної спільноти, що мало за мету привернути увагу адресантів до намагання екс-президента НПУ Людмили Павлової повернутися на цю виборну посаду через судове рішення Голосіївського районного суду м.Києва. Це судове рішення поставило під сумнів рішення позачергового з’їзду нотаріусів України, що відбувся 10 січня 2014 року.
 
За коментарем з приводу конфліктної ситуації «ЩЛ» звернувся до голови позачергового з’їзду нотаріусів України Мирослави Дякович. Вона була першим приватним нотаріусом Західної України і зараз поєднує роботу нотаріуса з викладацькою – як доцент кафедри цивільного права і процесу юридичного факультету Львівського національного університету ім. І.Франка.

- Скасовувати ухвали проведеного за статутом з’їзду рішенням Голосіївського районного суду – це форма реалізації прихованого «адміністративного тиску» на волевиявлення самоврядної професійної організації, – каже кандидат юридичних наук Мирослава Дякович. – Таке недоречне судове рішення буде належно оскаржене і скасоване – у це вірить переважна більшість нотаріусів України. І немає жодної потреби скликати новий з’їзд, щоб ще раз підтверджувати звільнення Людмили Павлової з посади президента і призначення керівником НПУ Наталії Василини. Досить уважно прочитати протокол позачергового з’їзду і результати голосування. Станом на сьогодні екс-президент за допомогою охоронної фірми вчинила, так би мовити, рейдерське повернення в офіс НПУ. Такі різкі амбіційні дії – тяжкий удар по іміджу нотаріальної палати: і в Україні, і за кордоном. Нині, коли країна перебуває фактично у стані війни, захищаючись від агресії з боку Росії, ставити свої особисті інтереси вище від колективних, як мінімум, неетично. Згадую давнє мудре правило: суперечки породили суддів, а небажання сперечатися – нотарів. Треба тримати марку професії, навіть якщо вважаєш себе ображеним невисокою оцінкою конкретного періоду своєї роботи з боку колег. Життя на цьому не закінчується – завжди буде шанс для змін.

- Що ви маєте на увазі, коли кажете про судове рішення як форму реалізації прихованого «адміністративного тиску»? - уточнив кореспондент "ЩЛ".

- Юристу не варто говорити про судове рішення ані нігілістично, ані патетично. Необхідно добирати слова-терміни, які б найточніше і без емоцій відображали його зміст. Нотаріальну палату України заснували у березні 2013 року під опікою тодішнього міністра юстиції Олександра Лавриновича. У той «адміністративний час» НПУ неформально мала би "підпорядковуватися" Департаменту нотаріату Мін’юсту. Вочевидь, у міністерстві зберігся хтось із колишніх «кураторів» нотаріальної палати, які прагнуть повернення до старої матриці відносин. Упевнена, що нинішньому міністру юстиції Павлу Петренку, який очолює Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату, такі методи впливу не сподобаються, і він всіляко сприятиме тому, щоб самоврядна професійна організація була самодостатньою і незалежною.

- Сьогодні нотаріат в Україні має більші проблеми, аніж кадрові суперечки, - наголошує Мирослава Дякович. - Окремі з наших проблем стали предметом міжнародної уваги. Так, наприклад, 17 травня 2015 року Генеральна рада Міжнародного союзу нотаріату прийняла резолюцію стосовно Закону України від 20 листопада 2014 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо деяких питань спадкування», який надав повноваження сільським і селищним радам вчиняти нотаріальні дії, пов’язані з оформленням спадщини. Владу України офіційно закликали внести до цього закону необхідні зміни з метою надання нотаріусам виняткових повноважень щодо оформлення спадкових справ, видачі свідоцтв на спадщину, реєстрацію права власності на успадковане майно. Бо інакше, переконані у Міжнародному союзі нотаріату, не вдасться гарантувати правову безпеку і захист майнових прав громадян України. А без цих гарантій шлях України до ЄС є неможливий. Без належного статусу нотаріату правову державу не збудувати. Про це слід пам’ятати нам усім, відклавши вбік приватні інтереси.

P.S. Коли Мирослава Дякович згадувала про протокол позачергового з'їзду, рішення районного суду і травневу резолюцію Міжнародного союзу нотаріату, то подавала посилання на ці документи, розміщені на офіційному сайті Нотаріальної палати України. Тоді ці лінки відкривалися, а ось уже тепер сайт НПУ працює з перебоями. Збіг обставин чи черговий наслідок конфліктної боротьби? Відповідь на це запитання буде у наступних публікаціях на цю тему.

dailylviv.com

Як мобільна вогнева група збила ракету на заході України (відео)

На Україну 13 грудня налетіли з росії вісім типів ракет

У Львівавтодорі пояснили різницю між пластиковою карткою ЛеоКарт та застосунком LeoСard

Графік відключення електроенергії на Львівщині 14 грудня

Останні військові почесті уродженцю Херсона Максиму Ібрагімову віддадуть у Львові

Виїхав через пункт пропуску «Шегині». Ексзаступника міського голови Львова розшукують за кордоном

Вимикатимуть світло уже з ночі 14 грудня

Вісім учнів львівської школи № 72 загинули на фронті. Їх і ще 13 воїнів увіковічать на меморіальних таблицях

Діти, з яких знущалися в інтернаті на Львівщині, знайшли родини

Росія може вдарити по Україні «Орєшніком» в суботу-неділю

Щомісяця з території військової частини на Львівщині вивозили щонайменше 20 тонн пального

Оновлено графік вимкнень електроенергії на Львівщині 13 грудня

Ракетна атака по Львову. Двом львів’янам дадуть гроші на нові квартири

130 рятувальників гасили пожежі на місцях ракетних ударів на Львівщині

Завтра на Львівщині буде уночі до 11° морозу, вдень до 2° тепла

До 20 січня може бути ще кілька масованих атак рф - експерт

У Львові бігатимуть звіздарі

В Україні завтра вдарить мороз до -14°

Шість об’єктів енергетики були атаковані на Львівщині

У Львові інклюзивна вбиральня не працюватиме під час вимкнень світла. Вартість послуги

52 ракети та 2 шахеди збили на заході України

РФ знову підняла в небо стратегічні бомбардувальники ТУ-95

В Україні 5 з 9 енергоблоків зменшили потужність - МАГАТЕ

Ворожої атаки зазнав об'єкт критичної інфраструктури на Дрогобиччині

ППО збила 81 російську ракету та 80 БпЛА

Бурулькопад. Над головами львів'ян – снігові нависання

Олена Шуляк: 90 тисяч родин скористались програмою «єВідновлення»

У ЛМР повідомили, який район міста найбільше чистили від снігу

На Львівщині авто на смерть переїхало пенсіонерку

Укренерго повідомило про наслідки 12 масованої ракетно-дронової атаки на енергосистему

На Закарпатті збили дві російські ракети

Експерти порахували, скільки цьогоріч коштуватиме Святвечір

ДТЕК повідомило про пошкодження ТЕС внаслідок ракетного удару

Росія випустила по Україні майже 300 повітряних цілей. Головна ціль - енергетика

РФ атакувала енергосистему, транспортну мережу і ключові об'єкти в Україні - посол США

Лубінець закликав українців «бути готовими до труднощів» через атаку рф на енергосистему

Прикарпаття зазнало наймасованішої атаки за час повномасштабної війни

РФ атакувала енергетичні об'єкти на Львівщині

У Львові внаслідок ДТП госпіталізували 81-річну пішохідку

На Львівщині масована комбінована атака рф тривала понад три години