17:14 4 жовтня 2024 р.
Уряд Литви офіційно скерував в Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі матеріали, що стосуються злочинів, скоєних режимом Олександра Лукашенка проти громадян Білорусі.
«Переслідування МКС турбує Лукашенко, він хоче брати участь у мирних переговорах щодо України». Про це розповів The Insider, пише DailyLviv.com.
30 вересня стало відомо, що уряд Литви офіційно скерував в Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі матеріали, що стосуються злочинів, скоєних режимом Олександра Лукашенка проти громадян Білорусі. Наступного дня прокурор МКС Карім Хан повідомив, що його управління «проведе попередню експертизу для розгляду запиту межах юрисдикції МКС — для того, щоб визначити, чи є розумні підстави початку розслідування».
«Литва була першою державою, яка звернулося до МКС у зв'язку із ситуацією у Україні, і, врешті-решт, було видано ордер на арешт Путіна. Тепер ми просимо МКС розслідувати ситуацію в Білорусі, і ми очікуємо на ордер на арешт Лукашенка», — заявила міністр юстиції Литви Евеліна Добровольська.
Литва, на відміну від Білорусі, є учасницею Римського статуту. Як зазначено у заяві литовського Мін'юсту, злочини білоруського режиму проти білорусів були частково вчинені на території Литви, що дає їй підстави для запиту в Гаагу.
Як пояснив на пресконференції, присвяченій зверненню до МКС, заступник голови Об'єднаного перехідного кабінету Білорусі Павло Латушко, втікачі від репресій білоруси виявилися на території Литви, Польщі та інших країн - учасниць Римського статуту. Збором матеріалів, переданих литовською владою в МКС, займалися експерти об'єднання «Народне антикризове управління» (НАУ).
Як розповів The Insider голова НАУ Павло Латушко, робота зі збору доказів розпочалася майже півтора роки тому. «У квітні 2023 року Народне антикризове управління розпочало роботу зі збору, аналізу, документування доказів злочинів проти людяності, а також визначення механізмів, за допомогою яких можна добиватиметься правосуддя. У вересні 2023 року я вперше разом з моїми колегами з НАУ зустрівся з заступником міністра юстиції Литви, ми надали звіт, який був підготовлений за сприяння нашого партнера, литовської організації Центр права та демократії "Justice Hub". Литовська сторона вивчала питання, а також ініціювала міжнародну експертизу щодо можливостей використання юрисдикції МКС для розслідування злочинів проти людяності, що здійснюються на території Білорусі: вбивства, тортури, згвалтування, насильницькі зникнення, незаконне позбавлення свободи та інші тяжкі злочини. У країні прийнято цілу політику, спрямовану на репресії щодо нелояльного населення. В результаті створеної атмосфери страху та терору сотні тисяч білорусів змушені були втікати з країни, не маючи реального вибору залишитися. Фактично вони стали жертвами депортації.
Згідно зі звітами спецдоповідача Ради Європи з Білорусі у 2023 році та звіту Управління Верховного комісара з прав людини ООН у 2024 році з Білорусі вимушено втекло близько 300 тисяч людей. Тепер Офіс прокурора МКС, встановивши, що є достатні підстави вважати, що злочини проти людяності підтверджені, може почати безпосередньо розслідування цієї ситуації та надалі звернутися до палати попереднього судочинства з запитом на видачу ордера на арешт, якщо буде встановлено, що конкретна особа скоїла злочини».
Як розповів The Insider білоруська політичний аналітик Олександр Класківський, арешт Олександра Лукашенка практично неможливий, проте видача ордера може перешкодити його політичним планам.
«Перспектива переслідування з боку МКС, безумовно, хвилює Лукашенка. Нещодавно у нього була зустріч у Мінську з главою так званої ДНР Денисом Пушиліним, і під час розмови він поскаржився, що "втікачі" (як він називає опозицію) хочуть залучити його до відповідальності в Гаазі і, таким чином, не допустити до переговорів щодо України. Він публічно поскаржився, отже, його це питання непокоїть. Лукашенко вже думає про завершення війни в Україні і хоче втиснутись за стіл переговорів, щоб про нього не забули, щоб він не опинився в програші. З Росією, ядерною державою, так чи інакше рахуватимуться, а ось Білорусь може опинитися за бортом при досягненні якихось домовленостей. Тому з погляду практичної політики гіпотетична видача ордера звужує зовнішньополітичні можливості режиму взагалі та Лукашенка зокрема. Зрозуміло, річ не в тому, що його витягнуть завтра з резиденції у Дроздах та потягнуть до Гааги, це неможливо. У цьому сенсі Лукашенко себе впевнено відчуває, тому що перебуває під захистом Москви. До того ж, їздить він переважно у ті країни, де засідають його брати по розуму, такі ж авторитарні правителі та диктатори, які його, звісно, не здадуть».
За словами Класковського, тривалість попереднього розслідування МКС не регламентовано і воно може продовжуватися довго, а на рішення впливають у тому числі політичні фактори.