11:44 12 лютого 2020 р.
Волонтери-стоматологи проголосували за створення електронної петиції до Президента України для відкликання Державної премії 2019 року в галузі стоматології. Це відбулося під час відзначення в Києві п'ятиріччя волонтерського стоматологічного руху України. Нагадаємо, високу премію присудили авторам, які подали неправдиву інформацію про впровадження моделі стоматологічної допомоги в зоні АТО/ООС.
Такої державної моделі, на жаль, немає, констатують волонтери. Ця модель вигадана лише на папері авторським колективом лавреатів-плагіаторів. Ніхто з них не був у зоні АТО-ООС жодного разу і не мав причетності ані до організації, ані до надання стоматологічної допомоги військовослужбовцям, добровольцям та місцевому населенню.
-Псевдолавреати, зокрема зазначають, що «розроблена ефективна модель стоматологічної допомоги, яка включає мережу стаціонарних та мобільних кабінетів». Так, модель стоматологічної допомоги розроблена, але нагороджений колектив авторів до цього не причетний! Ця схема розроблена нами разом з військовими стоматологами у 2016 році, - наголошує керівник волонтерського проєкту Ігор Ященко. Він працює в зоні АТО/ООС від перших днів збройного конфлікту.
За словами волонтерів, за п’ять років державним коштом не було обладнано і не введено в експлуатацію жодного (!) стоматологічного кабінету, а все стоматологічне обладнання в стаціонарних та мобільних кабінетах польових госпіталів і бойових частин є волонтерським ресурсом.
Дотепер для військової стоматології не розроблено сучасних протоколів лікування і практично відсутня система забезпечення штатних військових стоматологів необхідним обладнанням та витратними матеріалами.
Від початку збройного конфлікту і до сьогоднішнього дня в лави Збройних Сил України та Національної гвардії України масово потрапляють стоматологічно хворі військовослужбовці за фальсифікованими висновками медичних комісій.
На думку правників, фальсифікація матеріалів у поданні на Державну премію перейшла межу не лише професійної і громадянської етики, але й законодавства.
Про це говорили волонтери-стоматологи під час конференції на тему «Особливості стоматологічної реабілітаціі наших захисників в зоні АТО/ООС та всіх, хто з нею зв’язаний, включаючи дітей, які живуть на війні».
За п'ять років їхньої волонтерської роботи надана безкоштовна високоякісна стоматологічна допомога 40 тисячам пацієнтів. Але і цього є дуже мало, якщо її потребує майже 95% учасників ООС (АТО). Потрібно підвищити законний рівень державних гарантій у спеціалізованому стоматологічному лікуванні, насамперед, військовиків. Керівники волонтерських проєктів Ігор Ященко, Володимир Стефанів, Артем Похил, Марта Дацко хочуть домогтися, щоб наших військовослужбовців лікували на рівні стандартів НАТО, а не пострадянських "протезних".
Конференцію у Києві організували Національна спілка стоматологів України, волонтерські організації «ТризубДентал», «Санація», «Тризуб2», «Волонтери Запоріжжя», «УкропДентал», «Радіо Тризуб FM”, виставкова компанія «Медвін». До Національної спілки стоматологів України, яку очолює відомий лікар-практик і волонтер Мирон Угрин, належать 19 громадських організацій, в тому числі - п’ять волонтерських об’єднань.
Волонтерів-стоматологів привітали на конференції міністерка у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Оксана Коляда, головний стоматолог Міністерства оборони України полковник Михайло Лищишин, президент Асоціації стоматологів силових структур України Віктор Пономаренко.
Нагадаємо, що президент Національної спілки стоматологів України Мирон Угрин наприкінці січня цього року написав офіційного листа Президенту України Володимиру Зеленському з проханням відкликати Державну премію за роботу «Високотехнологічні методи надання спеціалізованої стоматологічної допомоги в мирний та воєнний час», яку було присуджено 13 січня 2020 року колективу авторів у складі: д.м.н. Маланчук В.О., д.м.н. Шнайдер С.А., д.м.н. Дєньга О.В., д.м.н. Мазур І.П., д.м.н. Дрогомирецька М.С., д.м.н. Лихота А.М., к.м.н. Рибачук А.В.