14:54 22 жовтня 2015 р.
Фото: poradumo.pp.ua
В обласному лабораторному центрі Держсанепідслужби застерігають від самолікування.
«Львівський міський відділ Державної установи «Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» інформує щодо епідситуації із захворюваності на ентеровірусну інфекцію та серозні менінгіти», – передали сьогодні, 22 жовтня, «Щоденному Львову» в прес-службі міської ради, де також поінформували:
«Упродовж вересня-жовтня 2015 р. спостерігається суттєвий підйом захворюваності на серозні менінгіти. Захворюваність носить спорадичний характер, спільного фактору передачі на даний час не встановлено.
Етіологічний чинник захворювання встановлюється у вірусологічній лабораторії ДЗ «Львівський лабораторний центр Держсанепідслужби України». Ентеровірусна етіологія серозних менінгітів встановлена в 10% захворілих.
За дев’ять місяців зареєстровано 56 випадків, з них 54% становлять діти до 17-ти років (за аналогічний період минулого року було зареєстровано 16 випадків). Упродовж вересня 2015 року зареєстровано 18 випадків, з них до 17р – 67%.
Ентеровірусні інфекції викликаються великою групою вірусів (понад 100 типів) з роду «Enterovirus» (від грецького enteron «кишка»), які є досить стійкими в навколишньому середовищі: у фекаліях зберігаються вісім-тринадцять тижнів, в холодильнику за температур +4о-+6оС – декілька тижнів, у замороженому стані – роками, у водопровідній воді – 18 днів, у річковій – 33 дні, добре зберігаються також віруси у ґрунті. Віруси також стійкі до дезінфікуючих засобів (у розчинах фенолу, хлору, формальдегіду, 70% спирту починають гинути тільки через три години), добре переносять перепади кислотності середовища (рН) і відмінно себе почувають у середовищі з рН від 2,3 до 9,4 – тому кисле середовище шлунку не має на них жодного впливу, однак сприйнятливі до дії розчину йоду, високих температур (за нагрівання до 45ºС гинуть через 45-60 секунд), кип'ятіння, ультрафіолетового опромінювання, висушування.
Хворіють переважно діти у віці від трьох до 10 років. Інкубаційний період триває від одного до 35 днів, усередньому – до 1 тижня. Захворювання характеризуються різноманітними проявами клінічних форм – серозний менінгіт, енцефаліти, діарея, екзантема, герпетична ангіна, гостре респіраторне захворювання, кон'юнктивіт, міозит, гострий гепатит; ентеровіруси можуть вражати різні ділянки серця, у хлопчиків можливо наявність запалення в яєчках з розвитком орхіту, дуже рідко можливе ураження нирок, підшлункової залози, легенів.
Хворіють переважно діти та особи молодшого віку. Серозний менінгіт –одна з частих і важких форм ентеровірусної інфекції. Джерелом інфекції є хворі та вірусоносії. Механізм передачі – фекально-оральний та повітряно-крапельний.
Як можна інфікуватися? При вживанні недоброякісної питної води; при вживанні забруднених харчових продуктів; під час спілкування з хворим та вірусоносієм; під час купання у стоячих чи забруднених водоймах (в літньо-осінній період).
Які заходи профілактики? Під час відпочинку на природі використовувати тільки бутильовану воду; піддавати термічній обробці харчові продукти; вживати добре вимиті фрукти та овочі; дотримуватись правил особистої гігієни.
Пам'ятайте, що точний діагноз може встановити лише лікар, оскільки причини виникнення кишкових розладів можуть бути різними. Не займайтеся самолікуванням, оскільки це може нашкодити Вашому здоров’ю».