У Львові пролунає українською мовою італійська опера

18:00 26 серпня 2016 р.


Фото: Львівська обласна філармонія

У п’ятницю, 27 серпня, о 16.00, в Італійському подвір’ї історичного музею відбудеться в межах Міжнародного фестивалю «Музика у старому Львові» постановка опери Джованні Батісти Перголезі «Служниця-пані».

Про це повідомили сьогодні, 26 серпня, «Щоденному Львові» в прес-службі обласної філармонії, де також розповіли подробиці:

«Керівник проекту, народна артистка України Наталія Свириденко, розповіла, що вибір опери не випадковий. За її словами, тематика цьогорічного фестивалю – королівське минуле Львова, а Перголезі творив у XVIII столітті в королівські часи Італії, тому його творчість личить до такого контексту. 

Наталія Свириденко повідомила також: «Я ставлю оперу не вперше. Маю в доробку опери Бортнянського «Сокіл» і «Алкід». Мене дуже зацікавив цей синтетичний жанр, де є інструментальна та вокальна музика. А ще краще, коли є й балет. Це видовищно та яскраво». 

Організатор проекту зазначила, що ідея поставити у Львові твір Перголезі виникла через те, що є якісний переклад українською. Наталія Свириденко пояснила: «На мою думку, вокальна музика мовою оригіналу – це добре. Проте, коли йдеться про сюжет, який має інтригу, швидкі діалоги речитативом – наш пересічний слухач на встигає зрозуміти, про що йдеться, не може вловити родзинки сюжету. А вона особливо важлива у комічних операх». 

Постановник опери також зазначила, що над перекладом «Служниці-пані» працював відомий вчений, заступник міністра освіти і науки Максим Стріха. Він також виконав численні переклади англомовних авторів. Але його найбільшим досягненням вважають українську версію «Божественної комедії» Данте, яку він якось навіть зачитав в Італії на могилі письменника.

За словами Наталії Свириденко особистість італійського композитора Джованні Батісти Перголезі її дуже притягувала. Народна артистка України також зазначила: «Він прожив лише 26 років, але за коротке життя написав надзвичайно зворушливі шедеври. «Служниця-пані» – найвідоміша його опера. У Києві в мене були різні програми – і віденська класика, і «Кавова кантата» Баха, яка прозвучала на цьому ж фестивалі у Львові минулого року. Вибір місця для постановки теж не випадковий. Два роки тому в Італійському подвір’ї ми вже ставили «Сокола», в основі якого новела Боккаччо й дія відбувається у Флоренції. Я продовжую цю лінію – доносити до українського слухала західноєвропейські шедеври. Такі програми дуже успішні».

За словами Наталія Свириденко, переклад «Служниці-пані», який вона використала, з’явився близько семи років тому. А вперше її поставили в середовищі студентів Київської дитячої академії мистецтв та Університету Бориса Грінченка. Постановник опери також розповіла:

«Цьогоріч минає 280 років з дня смерті Перголезі і я вирішила згадати цього молодого генія. Його музика надзвичайно зворушлива, вона запам’ятовується та її хочеться слухати.

Звичайно, тепер я запросила більш досвідчених виконавців. Ця опера написана на двох осіб. Виконавець однієї з ролей, Петро Остапенко – баритон, випускник Київської музичної академії імені Петра Чайковського. Декілька років він працював у Київській опереті.

Я познайомилась з ним, коли не могла знайти виконавця партії Шлендріана у «Кавовій кантаті». Ця партія дуже складна, а якщо ще й німецькою мовою – то для звичайного вокаліста це просто неможливий проект.

Я ж хотіла поставити її українською – і під час нашої першої зустрічі Петро Остапенко одразу виконав партію бездоганно. Мене вразив його повноцінний баритон і після цього ми почали співпрацю.

Проте вона перервалася через те, що вокаліст поїхав на два роки навчатися в Ла-Скала в Мілані. Зате після повернення якість його співу стала ще кращою і він охоче береться за складні партії».

З виконавицею ролі служниці-пані, Ольгою Федоренко, Наталію Свириденко познайомив Петро Остапенко – вони разом навчалися. Піаністка за освітою, сопрано Ольга Федоренко з задоволенням погодилась брати участь в проектах як вокалістка. 

Наталія Свириденко зізналась, що оперу Перголезі вони підготували всього за місяць – рекордні терміни для такої постановки, які ще й переривалися іншими проектами виконавців.

Проте на київську прем’єру завітало дуже багато глядачів. Однак загалом керівник проекту відзначила і негативні реалії: «В Києві спад публіки. Львів, на мою думку, безумовно, столиця музичної (і не лише) культури. Це мистецький центр. В Києві ж є риси формування концертного життя, але вони надто нагадують радянські часи. Не вистачає новаторства. На сцені – одне і те ж роками». 

Наталія Свириденко неодноразово концертувала в Білорусі, Молдові, Франції, Іспанії та інших європейських країнах. Народна артистка розповіла: «За кордоном я завжди пропагувала наше мистецтво – програми українського бароко, майстер-класи. Я виконувала програми, які ніколи не звучали в Європі. Ми цікаві там тільки нашою національною культурою».

dailylviv.com

Ймовірна підготовка до ракетного удару. Росія передислокувала понад 10 десять бортів стратегічної авіації

Начальнику ЛОВА Максиму Козицькому безкорисливо радять батько і син Матоличі та ще 20 осіб (список)

На капітальному ремонті стадіону «Сокіл» у Стрию вкрали 2 млн грн

У Ямполі на Львівщині - ДТП. Ускладено рух

21 зі 73 територіальних громад Львівщини зменшили надходження

У Польщі вірять, що НАТО захистить країну в разі зовнішньої агресії

У Львові через напівмарафон закриють окремі вулиці і змінять рух транспорту

У Львові очистили 6587 вуличних і дворових дощоприймачів

Нардепа від «Слуги народу» підозрюють у незаконному збагаченні на ₴11 млн

«Акріс-Захід» вітає мешканців Львівщини з Великоднем!

Зупинив наступ на Часів Яр. Сирський нагородив «Золотим хрестом» мінометника з Львівщини

Понад 3200 КАБів, по 300 ракет і «Шахедів» випустила РФ по Україні в квітні

Двоє дітей у Львові раптово померли від невідомої пневмонії. «Не можемо до себе прийти» - лікар

У мешканця Львівщини вилучили бус за 130 пачок контрабандного курива

Зеленський назвав дату Саміту миру у Швейцарії

Обливань на площі Ринок у Поливаний понеділок не буде

Цьогоріч на Львівщині в ДТП загинули 5 мотоциклістів

Зміна клімату. Українські аграрії жнивуватимуть рано - вже у травні

Понад 50 жінок обстежили у квітні мобільні гінекологічні бригади у віддалених селах Львівщини

У Варшаві затримали українця, якого підозрюють у потрійному вбивстві

У Самборі загорівся припаркований автомобіль

Елітний будинок, 5 земельних ділянок, квартиру ексміністра Дмитра Табачника продадуть з аукціону

Очищення душі та оселі. Сьогодні - Страсний четвер

У США застрелили учня, який прийшов до школи зі зброєю

У Сокільниках бус збив скутериста

Етикет електронного листування польською мовою

На Львівщині в ДТП загинув мотоцикліст

Шістьох Героїв проведе в останню путь Львівщина

РФ збирається перекинути десантників на схід України

Росія вдарила по Одесі. Горить склад «Нової пошти». Є постраждалі (відео)

Хто та скільки списав військової техніки у ЗСУ перед нападом Росії. Прізвища і посади

Переміщення чотирьох начальників обласних управлінь СБУ

Польща перекидає військову техніку до кордону з Росією і попереджає про армійські колони на дорогах

Тарас Осьмякевич, Геннадій Палієвець, Олександр Голубков. Скорботне прощання з Героями

7000 доларів брали у Львові за місце другого водія

Скільки ракет «циркон», «онікс», «калібр» та Х-69 є в Росії

На вулиці Малоголосківський у Львові риють новий котлован. Що збудують

У Львові в мікрорайоні «Під Голоскому» запрацювала нова амбулаторія сімейної медицини. Графік (відео)

У ЛМР повідомили, які цінні мозаїки у Львові не матимуть захисного знаку «Блакитний щит»

Мотопатруль виїхав на дороги Львівщини. Що робитиме