У Львові намагаються врятувати від руйнування квартал у центрі міста

17:00 27 листопада 2015 р.


Фото: Галина Терещук / «Радіо Свобода»

У нашому місті реалізують проект «Простір синагог».

Роками у Львові тривають розмови про те, щоб нарешті упорядкувати пам’ятні місця для єврейського народу, який постраждав у роки німецької окупації. У центрі міста розпочали облаштовувати місце, де до Другої світової війни була синагога «Золота Роза» і Будинок навчання.

Цей проект називається «Простір синагог». Від колишньої міської синагоги залишилися фундамент і стіни. Однак саме середовище колишнього юдейського кварталу фактично знищене.

Юдейський квартал у Львові охоплює кілька вулиць у самісінькому центрі. На сьогодні це руїна, обгороджена парканом. А до Другої світової війни це був центр релігійного і культурного життя львівських євреїв.

Зараз тривають роботи з консервації залишків синагоги «Золота Роза» на площі Арсенальній, де збереглись стіни і фундамент. Перша синагога була збудована у XIV столітті, але ця будівля згоріла у 1527 році під час великої пожежі у місті.

Синагога «Золота Роза» збудована у 1582 році, а коли єврейській громаді забракло місця, то поруч у 1801 році виросла нова синагога. Між ними розташовувався дім навчання – Бейт Гамідраш. Власне цю частину – «Простір синагог» – і впорядковують за гроші місцевої громади і німецького уряду.

Директор Центру юдаїки і голова юдейської релігійної громади «Турей Загав» Мейлах Шейхет вважає, що консервація руїн синагоги проводиться з порушеннями, що є проблема з ґрунтовими водами. Мейлах Шейхет нарікає:

«Міська влада ігнорує думку єврейської громади. Послідовність порушена. Археологічні дослідження проведені не скрізь. Мали скликати наукову раду, як проводити консервацію. Цього не сталось.

Ця територія є територією національно-культурної спадщини і вона під орудою Кабміну і ЮНЕСКО. Рішення щодо будь-яких робіт мають прийматись на державному, а не на місцевому рівні.

Міська влада у вересні скасувала межі історичного центру Львова, завдяки яким місто внесено у список ЮНЕСКО, а межі скасовані. Це для того, щоб робити те, що хоче місто. Нехтують міські чиновники програмою стосовно цієї ділянки».

Утім, у Львівській міській раді запевняють, що вже наступного року частина єврейського кварталу – «Простір синагог» – буде відкрита для огляду, що є порозуміння з єврейською громадою і рабином, є й дозволи на реставрацію і консервацію пам’ятки.

Начальник управління охорони історичного середовища Львівської міськради Лілія Онищенко наголосила: «Треба синагогу законсервувати, є ідея відбудови синагоги єврейською громадою. Реставрація завжди є проблематичною. Наприклад, відлетів шматок штукатурки і знайшли написи на стінах синагоги. Це традиція – писати молитви на стіни, бо не кожен мав молитовник і міг читати молитви зі стіни». 

Однак якщо цю частину єврейського кварталу впорядкують і це стане ще одним туристичним місцем, то інша частина – колишня будівля Релігійної академії, яка розташована поруч із синагогою, може бути цілком втрачена. Будинок викуплений, а у 2007 році ТзОВ «Українські інвестиційні системи» (київська компанія) ще й купило на аукціоні право оренди земельної ділянки на 49 років за 19 мільйонів гривень.

Тут почали заливати фундамент під готель, але єврейські громади звернулись з позовами у суд, заявивши про свої права на цю територію. Згідно з судовим рішенням, будівництво готелю визнане незаконним і зупинене.

Мейлах Шейхет розповів: «Цей готель має територію, яку не мав права обіймати. Бо спершу отримали дозвіл на меншу територію, потім відірвали собі подвір’я». 

Суд зобов’язав міську владу встановити на будинок, що заростає деревами, табличку, що це історична пам’ятка під охороною держави. Лілія Онищенко зазначила: «Але це приватна власність і туди власник доступу не має. Це «Українські інвестиційні системи», ділянка у них в оренді. Вже вони позиваються, бо заплатили за право оренди».

У мерії визнають: якщо надалі у цій частині єврейського кварталу нічого не робити, то вона цілком буде знищена. Суперечка триває вісім років і за цей час це місце перетворюється на руїну, є загроза для руйнування і сусідніх будинків через виритий котлован. Який вихід – у мерії не знають.

А тим часом Київський апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу інвестора – ТзОВ «Українські інвестиційні системи» і Львівська міськрада має виплатити компанії 71 мільйон гривень компенсації за незаконно видане право на будівництво готелю. У міській раді оскаржуватимуть судове рішення, але чим більше зволікається з вирішенням проблеми, тим більша імовірність втратити те, що залишилось громаді у спадок.

За різними даними, зі 130 тисяч євреїв, які проживали у Львові, Другу світову війну пережили тільки 800 осіб. І збереження єврейського кварталу – данина пам’яті єврейській громаді, яка разом з українцями, поляками, вірменами та представниками інших національностей творила атмосферу Львова. 

Про це повідомили сьогодні, 27 листопада, на «Радіо Свобода».

dailylviv.com

Розклад богослужінь у храмах Львова на Водохреще

Три ракетоносії в Чорному морі та 120 БпЛА з різних напрямків. Загрози на цю ніч з боку росії

Трамп може стати першим лідером, який прилетить в Україну на літаку (відео)

У Водохресний Святвечір над Львовом зафіксували сильний спалах і дим

Автомобіль - вщент, є потерпілі. ДТП у другий Святвечір поблизу Куровичів (відео)

Як ФОПам платити військовий збір. Рахунки

Пенсії обмежать лише для майже 18 тисяч спеціальних пенсіонерів

МОЗ має новий номер телефону гарячої лінії

У Карпатах по снігу босоніж бігає роздягнутий нардеп (відео)

Метапневмовірус найбільше вражає дітей і людей похилого віку

Пірнати в ополонку – не українська традиція. Але на семи водоймах Львівщини чергуватимуть рятувальники

Тарас Сабадаш. Війну зустрів на передовій, загинув в останній день 2024-го. На Водохреще - прощання

Прикордонники просять обминати ПП Краківець

У Києві відкрили фестиваль Lyatoshynsky Space

Сьогодні з’явилися в обігу перші українські банкноти. 107 років тому

Сім вулиць і один проспект у Львові без водопостачання

Туристична галузь України у 2024-му році сплатила більше податків, ніж у довоєнному 2021-му

Бойового медика і кулеметника спецпідрозділу «Кракен» сьогодні поховають на Львівщині

Сили оборони України ліквідували двох підполковників-десантників і п'ятьох пропагандистів

Жоден зі 103-х російських БпЛА не влучив у ціль - Повітряні Сили ЗСУ

На Львівщині 15 пожеж за добу. Один загиблий

В Україні будують менш вразливу до ворожих ракет і дронів енергосистему

2410 дронів-камікадзе залучили за добу російські окупанти

Ймовірний зліт російських Ту-95МС вночі

У Львові собаку зі сказом возили від однієї ветклініки до іншої

З посвідченням водія померлого батька і з ознаками наркотичного сп'яніння

Нагайка підірвали у Шуї на росії

Степан Кушнір, Роман Колодій, Тарас Совган, Роман Кашуба, Юрій Сиротюк, Василь Ференс. Львівщина попрощалася з Героями

Україна прозвітує перед 11-ма партнерами про використання їхніх коштів на фінансування соціально-гуманітарних потреб

Близько 100 порушень графіків погодинних відключень електроенергії виявив Держенергонагляд

Три лідери українського агроекспорту у 2024 році

Поранені військові зі Львівщини знаходять розраду в грецьких монастирях

Старовинні переписи страв зібрали у книзі «Автентична братрура»

Паркування на вулиці Єфремова у Львові зробили платним

Де на Харківщині оголошена безплатна евакуація

У Львові автівка травмувала жінку на переході

Вночі збивали російські безпілотники у десяти областях

Різниця вдвічі. Стало відомо, скільки заробляють працівники водоканалів Львівщини

Три повітряні тривоги на Львівщині. Що це було

Затори на трасі Буковель-Яремче. Вручають повістки (відео)