У львівських друкованих ЗМІ показник вживання фемінітивів – 100%

10:43 1 березня 2023 р.

У лютому 2023 року розпочалася чергова (четверта) хвиля гендерного моніторингу регіональних медіа України (попердні відбувалися в 2018,2019 і 2021 рр

Про це пише Dailylviv.com.

Під час першого етапу моніторингу, який тривав упродовж 13-17 лютого, експертна група Львівського пресклубу проаналізувала матеріали десятьох регіональних медіа Львівщини. Зокрема, до вибірки  потрапили чотири друковані видання («Високий замок», «Експрес», «Львівська пошта», «Ратуша») і шість інтернет-видань («Вголос», «Гал-інфо», «Дивись.info», «Zaxid.net», «Львівський портал», «Твоємісто»). Загальна кількість проаналізованих матеріалів – 1822 (125 – у друкованих, 1697 – в онлайн-медіа).

Мета моніторингу – з’ясувати, наскільки регіональні медіа дотримуються гендерного балансу в журналістських матеріалах (яке співвідношення жінок і чоловіків як героїнь/героїв (тих, про кого йдеться) й експерток/експертів (тих, кого цитують, чию думку передають), чи вживають фемінітиви на позначення посад, професій, виду діяльності жінок, а також чи використовують вони гендерні стереотипи та сексистський контент.

У лютому в регіональних медіа Львівщинидомінантною була тема повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Зокрема, воєнна тематика становила трохи більше третини від усіх інформаційних матеріалів в друкованих медіа  -  37%,а в інтернет-виданнях– половину 50%. Переважна більшість лютневих публікацій про війну – це інфографіка втрат на фронтах, щоденні оперативні дані Генштабу ЗСУ, хід бойовий дій та ракетних атак, ситуація в енергетичному секторі, мобілізація, загибель  і нагородження військовослужбовців, міжнародна допомога озброєнням, становище ВПО в регіоні, функціонування державних інституцій в умовах воєнного часу, підтримка родин військовослужбовців тощо.

У регіональних онлайн-виданнях тема війни переважала на сайтах  «Дивись.info» (74%), «Львівський портал» (66%), «Вголос» (55%). Асеред друкованих видань найбільше зосередила увагу на висвітленні воєнної тематики  газета «Львівська пошта» - 47% матеріалів.Зокрема у матеріалах про війну, жінки давали роз’яснення, або коментували теми, пов’язані з війною, в 12% випадків (13% – у газетах, 11% - онлай- виданнях), а згадування жінок-героїнь дещо вищим - 14% (22 %- у газетах, 6% - онлай-виданнях). Такий низький відсоток присутності жінок зумовлений тим, що у воєнний процес залучена доволі незначна кількість жінок у співвідношенні до чоловіків. 

Згідно з отриманими даними у лютому жінки як експертки у публікаціях регіональних медіа присутні в 24% випадків, а як героїні – у 30 %. При цьому кількість експерток у друкованих ЗМІ удвічі більша, ніж в онлайн-медіа (32% і 16% відповідно), а героїнь – на 6% (33% і 27% відповідно). 

Найбільше жінок-експерток у газетних матеріалах зафіксовано на теми екології та довкілля (100%), криміналу/надзвичайних ситуацій (78%), соціальної політики (60%), освіти і науки (56%), медицини (54%). Паритет між жінками-експертками та чоловіками-експертами (50% і 50% відповідно) був у темі спорту, а між жінками-героїнями та чоловіками-героями - у темах культури, волонтерства та розваг і дозвілля.

Найвищий відсоток героїнь – у публікаціях про соціальний захист  (100%), медицини (70%), криміналу/надзвичайних ситуацій (54%). Найменше жінки коментували теми війни /армії (13%) і зовсім були відсутні як героїні матеріалів у темах бізнесу та екології  (0%).

Найвищий показник експерток та героїнь – у газеті «Експрес» (48% і 42% відповідно), а найнижчий  відсоток згадувань жінок: як експерток  - у газеті «Львівська пошта» (18%), як героїнь - у газеті «Ратуша» (9%).

Більше третини випадків жінки, як героїні та експертки, були присутні в матеріалах газети «Високий замок» (по 38% відповідно).

Уперше за весь час проведення  гендерного моніторингу, експерти не спостерегли жодного маскулінітиву на позначенні посад, професій, виду діяльності жінок у газетних матеріалах. В усіх друкованих регіональних медіа - 100% використання фемінітивів.

З огляду на ці дані у лютому 2023 року найбільш гендерночутливими друкованими ЗМІ (за дотриманням гендерного балансу і кількістю фемінітивів) стала газета «Експрес»  (63%) (майже ідеальний показник, який складає 66,7%).  Найнижчий показник– у газети «Ратуша»» (47%).

У лютому у львівських інтернет-виданнях думку жінок запитували, пишучи на теми соціальної політики (50%), медицини (43%), освіти (42%), екології (35%).

У 100% випадків жінки були героїнями у темах соціального політики і захисту та екології/довкілля.Також жінки як героїні були  у представлені журналістських публікаціях у освітній (50%), медичній (48%), волонтерській (47%) спортивній та розважальній (по 42%) тематиках. Найнижчий  відсоток героїнь – у темах економіки (5%), армії/війни (6%).

Першість за кількістю жінок як героїнь і експерток у лютому – у сайту «Твоє місто» (28% експерток і 35% героїнь). А лідером з дисбалансу щодо героїнь/героїв та експерток/ експертів на користь чоловіків стало інтернет-видання «Львівський портал» (у 7,4 рази). 

В інтернет-виданняху лютому  експерти зафіксували переважання фемінітивів над маскулінітивами – 85%. Лідером у їх використанні стало інтернет-видання «Zaxid.net» (98%), а найменше фемінітивів – у новинах сайту «Вголос» (66%). Також експертами було зафіксовано вживання фемінізованої форми військового звання (рангу) -, полковниця, офіцерка тощо.

Серед львівських інтернет-медіа гендернонайчутливішим у лютому 2023 року, стало інтернет-видання «Твоє місто» (53%). Найнижчі показники  рівня гендерної чутливості цього разу – у сайтів «Вголос» та «Гал.info» (по 35%). 

У лютому в матеріалах і у друкованих, і онлайн-медіа стереотипного і сексистського контенту не виявлено.

Щодо тематичних публікацій, то було виявлено на платформі «Гал-інфо» публікацію: «Сексизм у Верховій раді: депутати пропонують штрафувати жінок-водіїв з їх улюбленцями», у якій автор публікації критикує зареєстрований у Верховній Раді законопроєкт з сексистським підтекстом. Зокрема, автор звертає увагу розробникам законопроєкту, які виокремили жінок в певну категорію порушників ПДР, а саме «.. ця практика спостерігається, особливо у жінок, які під час керування транспортним засобом люблять тримати на колінах, на руках або в руках собак невеликих порід».

 Низка матеріалів в он-лайн виданнях була присвячена обговоренню законопроєкту, за яким в Україні пропонують замість 8 березня пропонують відзначати 25 лютого День української жінки (День Українки), а також скасувати державний вихідний на 8 березня. Зокрема, сайт «Твоє місто» опублікував два матеріали: Без 8 березня та з днем українки. У раді планують внести зміни у перелік святЧи потрібен нам день української жінки? Оксана Кісь про пропозицію нових свят

Також до обговорення цієї теми долучились журналісти онлайн-видань «Вголос» День жінки, день матері та день Шевченка: в Україні скасують свято 8 березня та 1 травня, «Zaxid.net» Народні депутати пропонують змінити дату святкування 8 березня,«Львівський портал» Нардепи хочуть скасувати вихідні на 8 березня, 1 і 9 травня, але пропонують нові свята

Сайт «Zaxid.net» опублікував матеріал про мобілізацію жінок   Третина заявок до «Гвардії наступу» у Тернополі надійшла від жінок

Загальний Індекс гендерної чутливості обласних медіа Львівщини у лютому 2023 року склав 50%. Разом із медіа Чернівецької, Тернопільської, Житомирської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Закарпатської областей вони посідають друге місце в загальноукраїнському рейтингу.

Ознайомитися із результатами лютневого моніторингу регіональних медіа по 24 областях України можна на сайті Волинського прес-клубу.

___________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних видань України відбувається у  межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Незалежною громадською мережею прес-клубів України                              

У Дніпрі затримали підозрюваного у вчиненні теракту

Північнокорейські солдати зазнали перших втрат і помилково розстріляли кадирівців

Графік відключень електроенергії 15 грудня на Львівщині

На вулиці Підвальній у Львові чоловік потрапив під трамвай

15 грудня електроенергію вимикатимуть з 8 до 22 години

У Дублянах - ДТП, збиті світлофор та електроопора

29 львів’ян, які захищали Україну, посмертно нагородили «Почесним знаком Святого Юрія» (фото)

Вибух у центральному районі Дніпра. Один загиблий, є поранені

Трамп хоче, щоб європейські війська контролювали припинення вогню в Україні

Маршалок Сейму Республіки Польща підтвердила міському голові Львова мету боротьби України

В Україні вже складають чеські штурмові гвинтівки BREN-2

Ярий, командир сотні Білі демони, ушанований званням Героя України

Графік вимкнення електроенергії на Львівщині 14 грудня оновлено

У центрі Львова зруйнувалася стіна будинку, розпочали протиаварійні роботи

У Львові розпочинається чемпіонат України з шахів серед чоловіків та жінок. Буде 10 гросмейстерів

З початку війни в Україні Росія здійснила близько 150 атак на території країн НАТО. Альянс закликав до змін

Наїхав на пішохода у передмісті Львівського району і залишив його помирати. Поліція розшукує водія і очевидців

Закінчена повітряна тривога на Львівщині, яку оголошували через загрозу аеробалістичного удару

Повітряна тривога. Злетів МіГ-31К з аеробалістичною ракетою

Лише два ударні безпілотники зі 132-х повернулись на росію

Україна втратила через російські обстріли за рік понад 10 ГВт генерації

Як мобільна вогнева група збила ракету на заході України (відео)

На Україну 13 грудня налетіли з росії вісім типів ракет

У Львівавтодорі пояснили різницю між пластиковою карткою ЛеоКарт та застосунком LeoСard

Графік відключення електроенергії на Львівщині 14 грудня

Останні військові почесті уродженцю Херсона Максиму Ібрагімову віддадуть у Львові

Виїхав через пункт пропуску «Шегині». Ексзаступника міського голови Львова розшукують за кордоном

Вимикатимуть світло уже з ночі 14 грудня

Вісім учнів львівської школи № 72 загинули на фронті. Їх і ще 13 воїнів увіковічать на меморіальних таблицях

Діти, з яких знущалися в інтернаті на Львівщині, знайшли родини

Росія може вдарити по Україні «Орєшніком» в суботу-неділю

Щомісяця з території військової частини на Львівщині вивозили щонайменше 20 тонн пального

Оновлено графік вимкнень електроенергії на Львівщині 13 грудня

Ракетна атака по Львову. Двом львів’янам дадуть гроші на нові квартири

130 рятувальників гасили пожежі на місцях ракетних ударів на Львівщині

Завтра на Львівщині буде уночі до 11° морозу, вдень до 2° тепла

До 20 січня може бути ще кілька масованих атак рф - експерт

У Львові бігатимуть звіздарі

В Україні завтра вдарить мороз до -14°

Шість об’єктів енергетики були атаковані на Львівщині