Гіперлокальні ЗМІ Львівщини 41% публікацій присвятили коронавірусу

11:44 30 квітня 2020 р.

Експертна група Львівського прес-клубу проаналізувала 11-17 квітня 2020 року матеріали десятьох гіперлокальних медіа регіону – п’ять друкованих видань («Воля народу», «Голос відродження», «Миколаївські вісті», «Народна думка», «Новини Прибужжя») і п’ятьінтернет-видань («Голос Сокальщини», «Джерела Трускавця», «Лайфінфо», «Сайт Стрия 245.ua», «Яворів інфо»).

Загальна кількість проаналізованих матеріалів – 274 (73 – у друкованих, 201– в онлайн медіа).

У квітні простір гіперлокальних медіа регіону очікувано заполонила тема пандемії коронавірусної інфекції. Так, за результатами моніторингу, COVID-19 було присвячено 39 % інформаційних матеріалів із загальної кількості. Зокрема,експертки зафіксували в  друкованих медіа 41% публікацій, пов’язаних з коронавірусом, а в інтернет-виданнях – 38%.

В питаннях, що стосувалися коронавірусу чоловіки були вдвічі частіше і експертами, і героями публікацій у друкованих ЗМІ. В онлайн-виданнях героїнь і героїв новин – майже порівну (46% і 54% відповідно), проте чоловіки-експерти теж домінують.

Також багато уваги медіа приділяли тематиці пожеж в екосистемах та на відкритих територіях і проведенню релігійних свят, які збіглися з моніторинговим періодом.

Порівняно з лютим, у квітні в друкованих виданнях на 8% зменшилася кількість жінок як героїнь публікацій. Якщо в лютому на сторінках газет жінки з’являлися в ролі героїнь у 37% випадків, то в квітні – лише у 29 %. У ролі експерток жінки перебували у квітні в тій самій кількості, що й у лютому – у 38% випадків. Зменшення кількості жінок в публікаціях обумовлене збільшенням кількості матеріалів на коронавірусну та пожежну тематики, де експертамита героями були в основному чоловіки, які займають керівні посади в системах охорони здоров’я та ДНСН  як на національному, так і на регіональному та місцевому рівнях.

У матеріалах на теми освіти/науки, культури/релігії зовсім відсутня експертна думка чоловіків. Однак загальна кількість матеріалів на ці теми – мізерна. Майже паритет в експертному середовищі жінок та чоловіків простежується у висвітленні теми медицини/охорони здоров’я – 53% і 47% відповідно. До експертної думки жінок зверталися в питаннях політики /місцевої влади у 40% випадків. Найменше жінки як експертки фігурують у публікаціях на теми економіки/бізнесу (33%) і повністю відсутні у темах війни, криміналу/дтп/надзвичайних ситуацій, екології/довкілля, волонтерства/благодійності. Теми соціальної політики і захисту, спорту, розваг/дозвілля загалом не підіймалися.

Щодо героїнь журналістських матеріалів, то у квітні у всіх темах, вони повністю поступаються чоловікам.

У квітні газета «Новини Прибужжя» продовжує лютневу тенденцію: відсоток експерток значно перевищує експертів (67% і 33% відповідно). Перекіс на користь експертів в газеті “Голос відродження” у квітні збільшився, порівняно з лютим, ще в кілька разів: експертів у 5 разів більше, ніж експерток. У лютому різниця у співвідношенні становила 2 рази. У газеті «Воля народу», розрив між експертами й експертками виріс удвічі, порівняно з попереднім моніторинговим місяцем: дисбаланс на користь чоловіків-експертів у квітні – у 4 рази .Сходинкою нижче зі збереженням подібної тенденції розмістились «Вісті Миколаївські» (у 2 рази), у лютому співвідношення становило (1,5рази). Газета «Народна думка» поліпшила лютневі показники, де розрив на користь експертів був у 3,5 рази, іу квітні встановила паритет згадувань між експертками та експертами (50% і 50% відповідно).

У квітні у співвідношенні героїнь/героїв у друкованих виданнях першість займають виключно чоловіки. Загальний показник на користь останніх як героїв перевищує результати жінок-героїнь в 2,3 рази (найбільш значний дисбаланс зафіксовано у газетах «Воля народу» (у 4 рази), «Новини Прибужжя» (у 3,3 рази), «Миколаївські вісті» (у 2 рази), «Голос відродження» і «Народна думка (у 1,8 рази).

Кількість фемінітивів (слів на позначення професій, посад, діяльності жінок у жіночому роді) у друкованих ЗМІ у квітні  незначно зросла, порівняно з лютим,й перевищила вживаність над маскулінітивами у 2,5 рази й складає 72%. Абсолютним лідером у їх використанні є газета «Воля народу» (100%). Другу і третю позиції займають газети “Миколаївські вісті”(75%) і “Голос відродження” (71%).Трохи  менше фемінітивів зафіксовано у газетах «Народна думка» (70%), «Новини Прибужжя» (60%).

У квітні друковані видання, так само як і у лютому, хибують тим, що в одній і тій же статті для позначення роду занять, професії, статусу жінки використовують як фемінітиви, так і маскулінітиви. Наприклад, у статті “Волонтери опікуються тими, хто на передовій – і військовій, і медичній”(“Народна думка”, №14 від 16.04.2020) Анна Чернявськав одному випадку зазначена куратором-волонтером, в іншому – волонтеркою.

Найбільш гендерночутливим друкованим ЗМІ у квітні 2020 р. стали «Народна думка» (51,7%), друга позиція – у «Новини Прибужжя» (50%).

У гіперлокальних інтернет-виданнях регіону першість і як експерти, і як герої матеріалів отримують чоловіки. Зокрема, відсоток жінок як експерток у квітні знизився майже удвічі порівняно з лютим: відповідно до 25% (лютий – 40%), а відсоток жінок-героїнь зріс – до 30% (лютий – 27%).

У 100% випадків жінки були експертками у темах освіти/науки, соціального захисту/соціальної політики, інших тем. Однак втричі рідше за чоловіків коментували теми медицини (33%) і криміналу/ДТП/надзвичайних ситуацій (17%). Найвищий показник присутності в журналістських публікаціях жінок як героїнь простежується в темах соціального захисту (88%).

У квітні  жінки не висловлювались на теми культури/релігії, економіки/бізнесу, дозвілля, екології, а також повністю відсутні в матеріалах про діяльність органів місцевого самоврядування та на воєнну тематику.

Лідером дисбалансу серед героїнь/героїв та експерток/експертів на користь останніх виступає інтернет-видання «Лафінфо»: у 9 разівна користь героїв, у 6,7 разина користь експертів.

Серед експерток/експертів також на користь останніх пишуть інтернет-видання «Яворів-інфо» – у 6,1рази, «Сайт Стрия 245.ua» – у 2,4 рази. У «Джерелах Трускавця» не зафіксовано жодної експертки (0%). Першість за кількістю експерток у квітні отримав сайт «Голос Сокальщини» (53%).

Героїні переважають в інтернет-виданнях «Голос Сокальщини» у 3,3 рази, «Джерелах Трускавця» – у 2 рази. Майже паритет міжгероїнямита героями спостерігається у «Сайті Стрия 245.ua» (49% 51% відповідно), трохи менший показник – у «Яворів інфо» (44%).

В інтернет-виданнях помітно зросла кількість фемінітивів (із 33% у лютому до 43% у квітні). Лідерами у їх використанні є інтернет-видання «Джерела Трускавця» і «Лайфінфо» (100%). Переважають фемінітиви над маскулінітивами на сайті «Яворів інфо» (67%). Однакова кількість фемінітавів і маскулінітивів на «Сайті Стрия 245.ua» (50%). Найменше фемінітивів у «Голосі Сокальщини» (9%).

Серед гіперлокальних інтернет-медіа гендернонайчутливішим виявилося інтернет-видання «Джерела Трускавця» (55,7%). На другій позиції – «Голос Сокальщини» (46 %). Решта інтернет-видань мають майже однаковий рівень гендерної чутливості – в середньому 41,8%.

 

У квітні, як і в лютому 2020 року, в матеріалах і у друкованих, і онлайн-медіа сексизмів виявлено не було.

Використання стереотипного контентуекспертки спостерегли в інтернет-виданні «Яворів інфо». Так, у публікації «16 квітня — Чистий Четвер» зазначається: «Самотнім жінкам, рекомендується після душа, прочитати молитву та сходити до храму на службу Божу».А газета «Воля народу» № 16 від 16 квітня 2020 року опублікувала гумористичну замальовку під назвою «Жіноча логіка».

Згідно результатів моніторингу Індекс гендерної чутливості львівських гіперлокальних медіа у квітні  склав 40% (всього на 1% менше, ніж у лютому, що зумовлено великою кількістю офіційної інформації, пов’язаної з COVID-19). Це – один із найкращих показників серед 24 регіонів України. Ознайомитися із загальними результатами моніторингу гіперлокальних медіа можна на сайті Волинського прес-клубу.

________________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проекту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею пресклубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

 

 

 

 

dailylviv.com

Як мобільна вогнева група збила ракету на заході України (відео)

На Україну 13 грудня налетіли з росії вісім типів ракет

У Львівавтодорі пояснили різницю між пластиковою карткою ЛеоКарт та застосунком LeoСard

Графік відключення електроенергії на Львівщині 14 грудня

Останні військові почесті уродженцю Херсона Максиму Ібрагімову віддадуть у Львові

Виїхав через пункт пропуску «Шегині». Ексзаступника міського голови Львова розшукують за кордоном

Вимикатимуть світло уже з ночі 14 грудня

Вісім учнів львівської школи № 72 загинули на фронті. Їх і ще 13 воїнів увіковічать на меморіальних таблицях

Діти, з яких знущалися в інтернаті на Львівщині, знайшли родини

Росія може вдарити по Україні «Орєшніком» в суботу-неділю

Щомісяця з території військової частини на Львівщині вивозили щонайменше 20 тонн пального

Оновлено графік вимкнень електроенергії на Львівщині 13 грудня

Ракетна атака по Львову. Двом львів’янам дадуть гроші на нові квартири

130 рятувальників гасили пожежі на місцях ракетних ударів на Львівщині

Завтра на Львівщині буде уночі до 11° морозу, вдень до 2° тепла

До 20 січня може бути ще кілька масованих атак рф - експерт

У Львові бігатимуть звіздарі

В Україні завтра вдарить мороз до -14°

Шість об’єктів енергетики були атаковані на Львівщині

У Львові інклюзивна вбиральня не працюватиме під час вимкнень світла. Вартість послуги

52 ракети та 2 шахеди збили на заході України

РФ знову підняла в небо стратегічні бомбардувальники ТУ-95

В Україні 5 з 9 енергоблоків зменшили потужність - МАГАТЕ

Ворожої атаки зазнав об'єкт критичної інфраструктури на Дрогобиччині

ППО збила 81 російську ракету та 80 БпЛА

Бурулькопад. Над головами львів'ян – снігові нависання

Олена Шуляк: 90 тисяч родин скористались програмою «єВідновлення»

У ЛМР повідомили, який район міста найбільше чистили від снігу

На Львівщині авто на смерть переїхало пенсіонерку

Укренерго повідомило про наслідки 12 масованої ракетно-дронової атаки на енергосистему

На Закарпатті збили дві російські ракети

Експерти порахували, скільки цьогоріч коштуватиме Святвечір

ДТЕК повідомило про пошкодження ТЕС внаслідок ракетного удару

Росія випустила по Україні майже 300 повітряних цілей. Головна ціль - енергетика

РФ атакувала енергосистему, транспортну мережу і ключові об'єкти в Україні - посол США

Лубінець закликав українців «бути готовими до труднощів» через атаку рф на енергосистему

Прикарпаття зазнало наймасованішої атаки за час повномасштабної війни

РФ атакувала енергетичні об'єкти на Львівщині

У Львові внаслідок ДТП госпіталізували 81-річну пішохідку

На Львівщині масована комбінована атака рф тривала понад три години